Blogy a názory | Komentáře
27. 3. 2013 14:15

Vše něco stojí. Ale nestojí to nějak moc? Co vy na to?!

Které poplatky mají podle vás smysl - a bez kterých bychom se naopak obešli?
Foto: Aktuálně.cz

"Poplatky platíme od rána do večera. Státu, obcím, komerčním subjektům. Rozčilují všechny, ale těm komerčním se dá lépe vyhnout. Pokud ovšem nestojíme před monopolem. Jiný stát si vybrat stěží. Přitom právě jeho poplatky občas vyvolávají podezření z duplicity: kolikrát vlastně za služby státu platíme?" ptá ve svém pondělním blogu na Aktuálně.cz Michal Růžička.

A hned přidal výčet pětadvaceti vybraných poplatků (namátkou: za psa, za vlastnictví nemovitosti, za použití dálnice, za rezidenční parkování, u lékaře, za recept, za zápis v obchodním rejstříku a tak dále).

Že to není zdaleka všechno, ukázala vzápětí diskuse pod blogem, v níž diskutující přidali další, například tenhle: „Koupíte si jakýkoliv elektronický spotřebič, který potřebuje paměť (počítač, foťák, telefon) - poplatek za autorská práva z paměťového média (OSAe). Koupíte si tiskárnu, kopírku - poplatek za autorská práva."

Diskutující pod nickem Pavel 13 přidává ke zpoplatnění kdečeho postřeh: „Zajímavé je, že je jedno, zda je ta činnost povinností (či monopolem) státu, nebo naopak povinností občana, poplatek vždy jde jen jedním směrem."

Další čtenář ale nevidí věc tak jednoznačně a připomíná, že poplatky mají racionální důvod: „Služby holt něco stojí. Navíc aby jich nebylo zneužíváno a nebyly zahlcovány, je dobré, když jsou trochu zpoplatněny, což odradí kverulanty, kteří by si třeba 50x za den měnili něco v obchodním rejstříku."

Ano, služby opravdu něco stojí. Ale neplatíme opravdu v řadě případů za něco, co jsme si už jednou zaplatili? A když už musíme platit, musíme opravdu platit tolik?

A co si myslíte vy, vážení čtenáři? Jaká je vaše zkušenost s poplatky? Které považujete za správné a bez kterých bychom se naopak obešli? Nenavaluje na nás stát až příliš mnoho povinností, za jejichž plnění musíme ještě navíc sáhnout do peněženky? Nebo je to naopak nutná daň za život ve vyspělé společnosti? Své názory nám můžete psát i na facebookovou stránku Názory Aktuálně.cz nebo mailem na [email protected].

Z diskuse:

Miroslava Šťastná: Smysl mají poplatky jako pojištění nemovitosti, pojištění za provoz auta , poplatek za právnickou radu, ale poplatky u lékaře bych třeba pro důchodce úplně zrušila, obzvlášť pro invalidy, kteří musí stále navštěvovat lékaře a ne jednoho, poplatek za pobyt v nemocnici, nechala bych poplatek za nadstandardní služby v nemocnici, bylo by hodně co měnit, je pravda, že zdarma mít vše nemůžeme, ale určitě by se našlo dost poplatků, které by se daly zrušit...

Nik Kaspar: Kdyby aspoň ty vybrané peníze šly na tu věc, na kterou jsou vybrány.

Sara Kubů: Je mi ze všeho smutno, už ani nestačím sledovat, za co všechno platím, jaké poplatky mě ještě čekají. Jedno ale vím určitě, a to je to, že celý měsíc pracuji a můj plat jde téměř celý na různé poplatky. Jediná korespondence, která mi chodí domů poštou, jsou složenky a ať jdu kam jdu, všude jen natahují ruce a chtějí peníze. Naše policie chytá zloděje a to je správné, ale největší zloděj je stát, ten nás neustále okrádá a nic nám za to nedá, jen ty poplatky.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

před 24 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy