Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
30. 3. 2011 15:17

Vyhrál rozum? Prohrála demokracie? Pražské volby platí

"Je právem voličů zvolit si blbě, soud nemá zasahovat." A co si myslíte vy?
Nenechat nic náhodě. (Billboardová alej ODS, Praha, září 2010.)
Nenechat nic náhodě. (Billboardová alej ODS, Praha, září 2010.) | Foto: Ludvík Hradilek

Ústavní soud tentokrát nikdo, ale opravdu nikdo nemůže podezírat z "aktivismu", nebo ho obviňovat, že si hraje na třetí komoru parlamentu. Pražské komunální volby platí, oznámili soudci v úterý odpoledne.

Pocit křivdy, se kterým šly k soudu menší politické strany, vyšachované díky volebnímu inženýrství z magistrátu, byl pochopitelný. Ale před zraky soudu neobstál. Soudci chtěli důkaz, že ODS vloni vyrobila podivné volební obvody právě proto, aby se "malých" zbavila. A takový důkaz nedostali.

Těžko to mohlo dopadnout jinak. Soud, i ten Ústavní, je pořád jen soud, ne organizační výbor ceny fair-play. Jsou to právníci. Nafilmovaná penalta v poslední minutě je taky "nespravedlivá", ale když ji rozhodčí odpíská, tak gól a výsledek už nikdo po půl roce neodvolá.

"Ale soudci si to ulehčili - nějaký pádný důkaz malé strany prostě dodat nemohly", domnívá se na Aktuálně.cz diskutující s přezdívkou jado.

Ano, příměr s fotbalem přece jen kulhá. Fotbalová pravidla jsou pořád stejná, rozměry velkého vápna se nemění. Kdežto v Praze se pokaždé volí podle jiného vzorce. Od roku 1994 bylo město postupně jedním, deseti, pěti, jedním a naposled sedmi volebními obvody.

Politici voličům jejich volbu komplikují místo toho, aby jí dali srozumitelná a hlavně stálá pravidla. Taková hra tím pádem ztrácí smysl, říkají někteří.

Soud chtěl důkaz. (Pavel Rychetský byl ovšem jedním z pěti, kteří zaujali
Soud chtěl důkaz. (Pavel Rychetský byl ovšem jedním z pěti, kteří zaujali | Foto: Jan Langer

"Demokracie se uplatní jen tam, kde stejná pravidla platí po co nejdelší dobu. V takových zemích ani ten nejambicióznější politik nemá šanci za své volební období změnit fungování systému; změna se prosadí, až to veřejné mínění dovolí. U nás je veřejné mínění hodno jen toho, aby se na ně kašlalo," píše v diskusi na Aktuálně.cz čtenář karel h.

"Pravidla se ohýbají po příchodu každého politika do nové funkce tak, aby on a jeho strana z toho vytěžili maximum. Občan pak nemá žádné dlouhodobé jistoty a nemůže mít důvěru ve fungování politického systému, nezávislých soudů (v našem rybníčku rozuměj nezávislých, když chtějí prosadit svou) a policie," dodává k nálezu Ústavního soudu.

Argumenty stěžovatelů se točí v kruhu, prohlásili soudci (respektive 9 soudců ze 14, pět zbývajících mělo na případ jiný názor). Ano, zase jsme u pocitu křivdy. Když zastupitelé ODS, kteří měli do podzimu 2010 většinu, zmenšili volební obvody, nikdo nemohl vědět, jaký efekt to po sečtení hlasů vyvolá. Že jde skutečně o bič na zelené, Evropské demokraty a Věci veřejné, se ukázalo až ve volbách (ale teoreticky se mohl týkat i sociálních demokratů).

Příště se to může obrátit proti někomu jinému, kvůli tomu jedny volby rušit nebudeme, rozhodl soud - s připomínkou, že Praha si stejně pokaždé vymyslí jiná volební pravidla.

Pocit křivdy nestačil. (Demonstrace proti pražské koalici ODS-ČSSD.)
Pocit křivdy nestačil. (Demonstrace proti pražské koalici ODS-ČSSD.) | Foto: Jan Langer

"Volby v Praze proběhly regulérně. Jestli se Pražáci cítí být podvedení, tak ať ODS a ČSSD příště prostě nevolí (no ale zvyk je železná košile, že?)." Komentář pod nickem upinistin.

"Soud by neměl zasahovat do voleb. Je právem voličů si "blbě" zvolit.". Názor diskutéra Douchová.

"Jako v hokeji. Když neuspěji ve hře, zkusím to přes úředníky. Malé strany jsou malé proto, že nemají co nabídnout. Když je porazí profláknuté velké strany, mohou si za to samy," myslí si EK.

Opravdu? Vážně je to jen vina neschopnosti malých? Zkusme si vzpomenout na pražskou volební kampaň, na plakátovou smršť těch velkých a bohatých, na masáž v radničních zpravodajích a další úkazy. Ne, proniknout mezi "velké", k tomu opravdu nestačí jen "mít co nabídnout".

Ale to už je minulost. Volby jsou definitivní, Praha má vládu a opozici. Jak vzkazuje nick Takahashi: "Hodně štěstí, Pražáci, máte, co jste si zvolili:). Trochu vám to přeju (ne že bychom na tom byli v Brně lépe, bohužel)."

 

Právě se děje

před 55 minutami

Marhoulovo Nabarvené ptáče se dostalo do výběru hollywoodských kritik

Magazín The Hollywood Reporter zařadil film Václava Marhoula Nabarvené ptáče mezi dvacet nejlepších snímků z filmových festivalů letošního podzimu
Zdroj: ČTK
Další zprávy