Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
31. 10. 2014 12:30

Vypněte Zemana! Aneb jak Krteček Miloš podlézal Číňanům

Miloš Zeman poskytl rozhovor čínské státní televizi. Něco takového jsme od roku 1989 neviděli. Podlézání čínským komunistům neuvěřitelného kalibru.
Miloš Zeman s novým symbolem české státnosti.
Miloš Zeman s novým symbolem české státnosti. | Foto: Aktuálně.cz, zdroj videa: www.cntv.cn

Symbolem Česka už není sametová protikomunistická revoluce nebo Václav Havel, tedy alespoň ne symbolem naší země v komunistické Číně. Symbolem Česka se stal čínské moci podlézající Miloš Zeman a Krteček Zdeňka Milera. Havla vystřídal Krteček. Havel se přátelil s tibetským dalajlámou, Havel (a nejen on u nás) silně kritizoval nedemokratickou Čínu. Miloš Zeman s vycpaným Krtečkem na kolenou k čínskému režimu vzhlíží, nehodlá ho poučovat, ale chce se od něj učit. Vyplynulo to z rozhovoru, který dal český prezident v Pekingu čínské státní televizi CCTV.

Dívat se na ten rozhovor vyvolává směs studu, odporu a trapnosti. A zároveň byl český prezident směšný. Moderátor, který Zemana zpovídal, sám jako by byl udiven mírou jeho servility a devótnosti. Skoro jako by chtěl Zemana brzdit, třeba když se naše hlava státu rozpovídala o Hongkongu. Zeman se však brzdit nenechal, bohorovně vystupoval, jako by byl mluvčím Komunistické strany Číny. Nutno připomenout, že ve skutečnosti byl prvním prezidentem ze země Evropské unie, který po nepokojích v Hongkongu do Pekingu přilétl. Šířit euroatlantické hodnoty ho ani nenapadlo. Právě naopak.

Moderátor (jak už řečeno sám zjevně udivený tím, co „zápaďák“ Zeman zcela beze studu předváděl) se ho mimo jiné ptal, jak rozumí slovu „reset“. Ten výraz použil nedávno v Pekingu český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek jako symbol nastartování nových vztahů mezi Čínou a Českem. (Jde o zásadní odklon české zahraniční politiky od prosazování lidských práv v zemích, kde jsou pošlapávána. Jako třeba v Číně.)

Zeman v odpovědi použil příklad Hongkongu. „Jsem prezident České republiky, nikoli guvernér Hongkongu, nemůžu se tedy vměšovat do vnitřních záležitostí Hongkongu... A to je ten reset.“ Změnu české diplomacie nešlo vyjádřit lépe. Podle této „filosofie“ se tedy žádná země nesmí montovat do vnitřních věcí jiné země. I kdyby tam lidi mučili jako v Číně. I kdyby se ta země montovala do jiného státu, jako to dělají Rusové na Ukrajině (copak je Zeman prezidentem Ruska nebo Ukrajiny?). Znělo to strašidelně.

Čínský prezident Si Ťin-pching musel být nadmíru spokojen, ba nadšen. Přesně tohle přece potřeboval. Aby do Pekingu přijel aspoň jeden evropský prezident a pěkně tamní nesvobodný režim za EU posvětil. Potíž je v tom, že Zeman nic za EU neposvětil, jen Česko v Unii opět hrubě poškodil. Je to škodič.

S Milerovým Jen-šu na klíně

„Naprosto chápeme, že není možné zasahovat do vnitřních záležitostí jakéhokoli státu včetně Číny,“ vykládal Zeman Číňanům v CCTV. „Neučíme vás tržní ekonomiku ani lidská práva, naopak se od vás chceme učit.“ Protesty v Hongkongu volající po svobodných volbách ho nezajímají. Přitom přesně o to šlo u nás v listopadu 1989. O svobodu, o svobodné volby. „Jsem v Číně, abych se naučil, jak urychlit ekonomický růst nebo stabilizovat společnost,“ pravil český prezident. V Číně je běžná dětská práce, mučení, omezování práv jednotlivců, politické věznění atd. Takhle chce Zeman „stabilizovat“ českou společnost? Když to říkal, vypadal, že si spletl dobu. Že se zbláznil.

Zeman v Číně: „Neučíme vás tržní ekonomiku ani lidská práva, naopak se od vás chceme učit.“ Protesty v Hongkongu volající po svobodných volbách ho nezajímají. Přitom přesně o to šlo u nás v listopadu 1989.

Trapná a prezidenta nedůstojná byla pasáž s Krtečkem. Zeman důsledně používal výraz „Jen-šu“ (čínsky krtek). Vytáhl vycpaného Krtečka a strkal ho před kameru, což působilo, jako by náhle před moderátorem neseděl starý, samolibý pán, ale dítě. Trapnost by se dala krájet. I ta nebohá dětská hračka posloužila k hluboké, resetovací myšlence: „nikoli vzájemná kritika, ale Krteček“. Zeman by ho měl honem poslat taky tibetskému dalajlámovi. Ať si má Tändzin Gjamccho s čím v exilu hrát. A my bychom si měli ve znaku vyměnit dvouocasého lva za krtka v kalhotkách. Velemoudrá byla i úvaha o hedvábné stezce mezi Prahou a Pekingem, po níž „nemůžeme jezdit na velbloudech, ale letadly“. Miloš modernista.

Nezapřel se (ale postoj Evropské unie samozřejmě zapřel) i při odpovědi na otázku, jak vnímá konflikt na Ukrajině. „Není to převážně ruská agrese, ale občanská válka. Samozřejmě ji ovlivňuje Evropská unie, Spojené státy, Rusko a další, ale pořád jde v podstatě o občanskou válku.“ Zopakoval svůj antievropský a antiamerický postoj k sankcím uvaleným na Rusko. Podle Zemana „produkují novou studenou válku“, „vedou k izolaci“, „jsou překážkou ekonomického rozvoje pro všechny země“. Ani slovo o tom, že sankce až překvapivě zabraly.

Ostuda. Zeman je nejen škodič, ale i ostuda České republiky. Po Rhodu následoval Peking. Doma jsme na to zvyklí, doma jsme zvyklí na leccos. Ale v zahraniční politice to v takové míře nebylo zvykem ani za hodně strašlivého prezidentování Václava Klause. Ten se nás snažil vyšoupnout z EU, udělat z nás eurokazisvěty. Taky vydatně šilhal po Putinovi. Ale přece jen nešel tak daleko, že bychom se v nedemokratické komunistické Číně měli učit stabilizovat společnost. Děs. Nechutné. Kdo to zhlédl, musí volat: Vypněte Zemana!

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy