Jan Gazdík Jan Gazdík | Komentáře
21. 6. 2022 14:30

Osmdesáté výročí heydrichiády připomnělo, jací Češi vlastně jsou

Stalo se už místním zvykem tradovat, že žijeme v zemi, jejíž obyvatelé se před agresorem vždy skloní a kolaborují. Kdo a proč nám vlastně tak sebemrskačskou mantru vnutil? Jak k ní přijdou ty desítky tisíc lidí, kteří za svou odvahu zaplatili životem?
Pomník operace Anthropoid, která Heydrichovi přinesla smrt a Čechům hrdinský čin.
Pomník operace Anthropoid, která Heydrichovi přinesla smrt a Čechům hrdinský čin. | Foto: Jakub Plíhal

Republika si právě připomíná 80. výročí hrdinné likvidace Reinharda Heydricha, architekta holokaustu a jednoho z nejvýše postavených nacistických zločinců. Krom obdivných řečí přitom lze občas zaslechnout i povzdechy, že se vzpomínání nese snad až v příliš patetickém duchu. Že parašutisté Josef Gabčík s Janem Kubišem vlastně neprovedli akci podle plánu. Že až zoufale improvizovali a protektora nakonec dokázali smrtelně zranit jen s velkou dávkou štěstí. A že celá akce paraskupiny Anthropoid možná vlastně ani nestála za všechnu tu hrůzu, která po ní následovala - za vyhlazení Lidic, Ležáků i smrt tisíců lidí.

Ano, atentát opravdu neproběhl tak, jak ho Gabčík s Kubišem dlouho a pečlivě plánovali. Protektorův mercedes se v prudké zatáčce vynořil náhle zpoza několika tramvajových vozů a Gabčíkovi se v tu chvíli vzpříčil v samopalu náboj, takže zbraň odhodil. Kubiš ale zachoval chladnou hlavu a stihl včas hodit bombu. Že improvizovali? Tak to zkrátka ve válce či při podobných situacích bývá.

A že se pak oba atentátníci ihned stáhli, místo aby stále žijícího Heydricha dorazili? I to je pravda. K ní ovšem patří také vědomí, že hozením další bomby nebo střelbou by mohli zabít sbíhající se lidi, z nichž se navíc někteří pokoušeli Gabčíka s Kubišem - snad v domnění, že jde o kriminálníky - zadržet. Střílet do Čechů zkrátka parašutisté nechtěli, soustředili se výhradně na likvidaci Heydricha. O zcela mimořádném stresu, který při tom zažívali, svědčí působivý detail: kožená rukojeť Kubišovy tašky, kterou zanechal i s druhou bombou na místě atentátu, byla zcela promočená potem.

Podstatné je jedno: nacistický pohlavár přes veškerou snahu německých lékařů několik dnů po atentátu zemřel. Dnešní hojné diskuse o tom, co měli oba jeho kati udělat jinak, tudíž postrádají smysl. Akce, která nemá v evropském protinacistickém odboji obdoby, přinesla zamýšlený výsledek, byla tedy úspěšná.

I proto ostatně západní mocnosti krátce po atentátu odstoupily od Mnichovské dohody, na jejímž základě předtím Československo přišlo o třetinu svého území. A rovněž proto se přestaly dívat na okupované Čechy a Moravu jako na pouhou zbrojovku, která Třetí říši zásobuje tanky, letadly a děly. Od 27. května 1942 nás zkrátka Západ začal vnímat jako plnohodnotného spojence v boji proti Hitlerovi.

Přesto je samozřejmě možné polemizovat, zda cena za Heydrichovu likvidaci nebyla až příliš vysoká. Skutečnou váhu v takové debatě však mají jen slova těch, kdo heydrichiádu přežili, nebo tady po jejích obětech zůstali. 

"Co říkám na atentát na Heydricha, za který jsme my z Lidic, ale i parašutisté i s jejich rodinami tak strašně zaplatili? Muselo se přece něco udělat, abychom se nepodobali ovcím, které jdou v tichosti na porážku. Byl Heydrich zločinec? Byl. Zasloužil si to. To jsme si říkali už tenkrát, když nás komando SS nahnalo po zátahu na Lidice do místní školy," řekla v rozhovoru s autorem tohoto textu Marie Šupíková-Doležalová z Lidic, které bylo 10. června 1942 deset let.

O smyslu celé operace Anthropoid - včetně hrdinného boje sedmi parašutistů proti obří přesile - dnes nepochybují ani v Berlíně. V dopise českému prezidentovi Václavu Klausovi to v roce 2012 pregnantně shrnul jeho německý protějšek Joachim Gauck: "Odpor Josefa GabčíkaJana KubišeAdolfa OpálkyJosefa ValčíkaJana HrubéhoJaroslava ŠvarceJosefa Bublíka a jejich pomocníků proti okupaci a brutální diktatuře je povzbuzením pro náš vlastní život. Svět potřebuje takové příklady."

Dodejme, že to dvojnásob platí v době, kdy jiný diktátor poslal svou armádu vraždit na Ukrajinu. Gauckem zmíněný odkaz sedmičky parašutistů spočívá i v tom, že vítězství nad terorem či válečným barbarstvím se neobejde bez obětí.

Podle badatele Jaroslava Čvančary, jednoho z největších znalců operace Anthropoid, si pak stejnou úctu jako parašutisté zaslouží i stovky jejich pomocníků, dnes již většinou neznámých. Lidí, kteří jim poskytovali nezištně úkryt, jídlo, šaty anebo se starali o jejich výzbroj.

V noci (ze 17. na 18. června) se u krypty parašutistů sešla hrstka vlastenců - i Karel Polata. Na domech, v nichž žili odbojáři, rozmístil již 22 desek pamětních desek.
V noci (ze 17. na 18. června) se u krypty parašutistů sešla hrstka vlastenců - i Karel Polata. Na domech, v nichž žili odbojáři, rozmístil již 22 desek pamětních desek. | Foto: Jan Gazdík

Ostatně hold jim mimoděk vzdal i šéf pražského gestapa Hans Geschke ve zprávě, kterou sepsal pro svého nadřízeného Karla Hermanna Franka: "Většina těch, kteří atentátníkům pomáhali, projevuje vysloveně český šovinistický a protiněmecký postoj, který je zvláště patrný u žen a je důsledkem jejich dožívajícího politického smýšlení. Zatčení vesměs náleží k nejvyspělejším českým kruhům. Často je slyšet, jak říkají, že jsou hrdi na to, že mohou takto zemřít pro svůj národ."

Nejde přitom o pouhé jednotlivosti z období heydrichiády. Daly by se zmínit také tisíce Čechů bojujících proti hitlerovskému Německu na západní frontě a desetitisíce dalších z té východní. Anebo také tisíce hrdinů pražského povstání v květnu 1945. Stejně jako tisíce statečných z protikomunistického odboje. Tihle všichni jsou - řečeno Gauckovými slovy - "povzbuzením a příkladem pro náš vlastní život".

Ne, Češi si opravdu nezaslouží být uráženi jako národ, který před terorem či silnějšími vždy skloní hlavu. Když pro nic jiného, tak minimálně z úcty k těm desítkám tisíc lidí, kteří za svou odvahu zaplatili životem.

VIDEO: Na amputované nohy a ruce vás nepřipraví nic. Možná se tam vrátím, říká Čech z pluku Azov.

Sám nevím, jak jsem výbuch protitankového granátu přežil, explodoval při vykládce, líčí český dobrovolník, který na Ukrajině působil jako medik. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Řecko bojuje s lesními požáry, během jediného dne jich vypuklo padesát

V Řecku za posledních 24 hodin vypuklo přes 50 lesních požárů. Informoval o tom v pondělí večer deník Kathimerini. Během dne se podařilo dostat pod kontrolu požár, který vypukl zhruba 50 kilometrů od Atén a vyžádal si evakuaci jedné menší obce. Mimo kontrolu hasičů je požár u města Delfi ve středním Řecku.

Hasiči za posledních 24 hodin zaznamenali vznik 52 lesních požárů, uvedl jejich mluvčí. Ve velké části země, a to včetně regionu kolem Atén, zůstává velmi vysoké riziko vzniku požárů kvůli vysokým teplotám a silnému větru. Do boje s ohněm dnes řečtí hasiči nasadili také letadla a helikoptéry.

S rozsáhlým požárem u města Dilesi v pondělí bojovalo na 100 hasičů a čtyři letadla. Část obyvatel byla kvůli tomu evakuovaná. Podle večerních informací se ale požár podařilo dostat pod kontrolu. Večer pak vypukl požár u města Delfi, který donutil k odchodu například obyvatele jednoho místního kláštera. Zasahuje tam na 50 hasičů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Na západě Uzbekistánu vyšli lidé do ulic, během protestů zemřelo 18 lidí

Osmnáct lidí přišlo o život a nejméně 243 bylo zraněno při protestech, které se o víkendu odehrály v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu. Oznámila to dnes místní generální prokuratura. Úřady také zadržely více než 500 účastníků nepokojů. Agentura Reuters označila události posledních dnů za nejhorší násilnosti v této středoasijské zemi za posledních 17 let.

"Během masových nepokojů v Nukusu ve dnech 1. a 2. července zahynulo 18 lidí, různě závažná zranění utrpělo 243 občanů, včetně 38 příslušníků bezpečnostních složek," řekl uzbecké zpravodajské televizi mluvčí generální prokuratury Abror Mamatov. Nukus je správním střediskem autonomní republiky. Mezi mrtvými je 14 civilistů a čtyři členové bezpečnostních složek, uvedla s odvoláním na úřady agentura AP.

Dva exiloví opoziční politici, kteří jsou v kontaktu s lidmi na místě, se domnívají, že skutečný počet obětí je mnohem vyšší. Agentura Reuters poznamenala, že počet mrtvých nebylo možné nezávisle ověřit. Uzbecký server Daryo.uz citoval šéfa karakalpatského ministerstva zdravotnictví, podle kterého jsou nemocnice v Nukusu plné pacientů zraněných při střetech s policií. "Hospitalizovaných byly tisíce, podstupují léčbu," řekl.

Při nepovolených demonstracích a následných nepokojích v Nukusu úřady zadržely 516 lidí. Z nich některé po správním řízení propustily na svobodu, uvedl velitel národní gardy Uzbekistánu Davron Džumanijazov, kterého citovala agentura Interfax. Ta připomněla dřívější prohlášení úřadů, že zadržely skupinu organizátorů nepokojů a obvinily je z pokusu o převzetí moci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští basketbalisté vyhráli v Litvě 83:72 a jsou v další fázi boje o MS

Čeští basketbalisté porazili v závěrečném kole základní skupiny F v Klajpedě domácí Litvu 83:72 a postoupili do další fáze kvalifikace o mistrovství světa 2023.

Soupeři, který dosud vyhrál všech pět duelů, připravili první porážku a mohou se spolu s ním těšit na další duely s Francií, Černou Horou a Maďarskem. Doplní je ještě Bosna a Hercegovina, která zdolala Bulharsko 76:73. Tomáš Satoranský přispěl k výhře jako nejlepší střelec utkání 21 body.

Češi dokázali proti Litevcům ukončit devítizápasovou šňůru neúspěchu a vyhráli nad nimi poprvé od 27. srpna 2006, kdy v přípravě v Opavě zvítězili 85:79. V soutěžním zápasem je porazili naposledy 21. června 1999 na mistrovství Evropy v Dijonu (78:62).

V kvalifikaci budou Češi pokračovat 24. a 27. srpna, předtím je čekají v Pardubicích a Hamburku přípravné turnaje na zářijový Eurobasket v Praze a případně v Berlíně.

Kvalifikace basketbalistů o postup na mistrovství světa 2023 - skupina F:

Litva - Česko 72:83 (13:23, 32:45, 52:61)

Nejvíce bodů Litvy: Brazdeikis 13, Grigonis 11, Masiulis 10.

Sestava ČR: Satoranský 21, J. Bohačík 9, Balvín 8, Hruban 3, Kříž - Kyzlink 18, Auda 14, Jelínek 10, Peterka, Sehnal.

Fauly: 27:26. Trestné hody: 28/20 - 23/14. Trojky: 8:5. Doskoky: 31:38.

Bosna a Hercegovina - Bulharsko 76:73.

Konečná tabulka:

1. Litva 6 5 1 462:421 11
2. ČR 6 3 3 485:483 9
3. Bosna a Hercegovina 6 3 3 472:486 9
4. Bulharsko 6 1 5 446:475 7

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy