Daniel Anýž Daniel Anýž | Komentáře
6. 9. 2019 13:00

WTF? Aneb sprostý text o americké politice

V americké politice to začíná vypadat jako ve filmech Quentina Tarantina. Shit sem, fuck tam.
Slovník ctihodných amerických politiků začíná připomínat Pulp Fiction, Historky z podsvětí.
Slovník ctihodných amerických politiků začíná připomínat Pulp Fiction, Historky z podsvětí. | Foto: Miramax

Klít a sprostě mluvit se nemá. Jsou ale situace, kdy je to nejen pochopitelné, nýbrž i omluvitelné. Když bývalý texaský kongresman a jeden ze současných demokratických kandidátů na prezidenta Beto O´Rourke na začátku srpna komentoval masové střílení v El Pasu, kde bylo zabito 22 lidí, nešel daleko pro slovo. 

Foto: Aktuálně.cz

Na otázku novinářky, zda by podle něho prezident Donald Trump mohl udělat něco pro zmírnění zbraňového násilí v USA, O´Rourke odpověděl: "A co si myslíte vy? Víte sami, jaké má kecy (shit). Nevím, co mám říct…, lidi z médií, do prd**e? (what the fuck?)."

A minulý víkend si to O´Rourke mohl bohužel zopakovat, protože jak v Texasu srpen začal, tak i skončil. Tentokrát to bylo sedm lidí, které osamělý střelec povraždil u města Odessa. "Myšlenky a modlitby nemohou udělat nic pro zastavení této epidemie zbraňového násilí," napsal O´Rourke na Twitter v jasném odkazu na to, že odpůrci přísnějších zbraňových zákonů po každém novém střílení vzkazují pozůstalým obětí, že v myšlenkách a modlitbách jsou s nimi, ale to je asi tak vše.

Což O´Rourke evidentně vidí jako alibismus nejhrubšího zrna, protože jeho tweet pak ještě pokračuje: "Ano, je to v prd**i (this is fucked up), a když to nenazveme pravým jménem, tak tohle krveprolití bude v Americe pokračovat."

O´Rourke je z Texasu, přímo z El Pasa, jeho naštvání, ba až určitý stín zoufalství jsou v jeho živých reakcích asi upřímné. Poněkud rozpačitěji však již působí, když si O´Rourke teď z tohoto svého rozčilení udělal svého druhu "politickou nástěnku". Jeho oficiální prezidentská kampaň začala prodávat tričko s nápisem: "Je to v prd**i (THIS IS F*CKED UP)." A pod tímto sloganem, který je na triku odshora dolů šestkrát, je připsáno Zastavte zbraňové násilí.

Ale je docela dobře možné, že mladistvý kongresman O´Rourke prostě jen dobře cítí "duch doby", tedy fakt, že americká politika obecně zhrubla, že "fuckovat" a "shitovat" jako z filmů Tarantina či bratrů Coenových už není nic moc mimořádného.

Samozřejmě, politici jsou také jen lidi a jako obyčejní smrtelníci i mluví. Nicméně nové je to, že zatímco dříve jsme se to dozvídali spíše díky jejich chybě či omylu (například při předčasně zapnutém mikrofonu) anebo z následných historických prací (jejichž autoři prošmejdili archivy a shromáždili drby od pamětníků a svědků), tak nyní se drsná až sprostá mluva stává součástí veřejného politického slovníku.

Začneme-li v americké politické hierarchii nejvýše, u prezidenta Donalda Trumpa, tak jedním z jeho oblíbených slov, které používá například na předvolebních shromážděních a také na Twitteru, je výraz "volovina" (bullshit). V Trumpově veřejném repertoáru najdeme i dost "sakrování" (damn), zatracování (hells) a blbostí (crap).

A také kromě jiného víme, i když v tomto případě šlo o únik z neveřejného zasedání kabinetu, že Trump se podivuje, proč do USA přichází tolik lidí z různých "podělaných děr světa" (shithole countries).

Když se z Bílého domu pomyslně přesuneme na druhý konec Pennsylvania Avenue, na Kapitol, tak také odtamtud, tedy od kongresmanů, stále častěji veřejně znějí nepěkné větičky. Když kongresmanka Rashiba Tlaibová po svém zvolení oslavovala vítězství ve volbách, nechala se slyšet, že jde do Kongresu, aby z Bílého domu dostala "toho sr*če (motherfucker)", čímž mínila prezidenta Trumpa.

Senátor Cory Booker tweetoval, že když poslouchá Trumpovy plány, tak mu to připadá jako "podělaná polívka (bullshit soup)". A kongresmanka Maxime Watersová na Twitteru voliče vyzvala, ať po zákonodárcích žádají zpřísnění zbraňových zákonů, nebo nás "kopněte do zadnice pryč z Kongresu" (kick our ass out of Congress).

A aby se snad nezdálo, že jde jen o několik náhodných citací, tak konkrétně na vyjadřování kongresmanů na Twitteru už existuje statistický průzkum, který provádí společnost GovDirect a který kromě jiného eviduje četnost různých výrazů. A zatímco v roce 2016 se slovo "kecy" nebo také sr*čka (shit) v tweetech kongresmanů objevilo celkem 40krát a výraz "do prd**e" (fuck) dohromady 26krát, tak loni už napočítali 1166 shitů a 579 fucků.

Na jednu stranu nemá cenu nějak moralizovat, kdo jsi Mirek Dušín, hoď sprostým slovem. Ale zároveň platí, že každá akce vyvolává reakci. Politici si více dovolují i proto, že jim to u voličů nejen projde, ale že to od nich možná už i očekávají a chtějí.

Pokud se s těmi druhými nemůžeme dohodnout, a to nemůžeme, protože s nimi se fakt mluvit nedá, tak je rovnou pošleme do prd**e. Fuck you! No, Fuck you!…, a tak dál.

Ale abychom nekončili temně. Jak už bylo řečeno výše, Donald Trump se hrubých slov nebojí, ale na jednu věc si bude asi muset začít dávat pozor. Aby nebral Boží jméno nadarmo.

Na nedávném setkání s voliči v Západní Virginii několikrát použil slovo "goddamn" (sakra). Což je pro hluboce věřící americké křesťany, evangelikány, výraz za čarou. Několik z nich se kvůli tomu obrátilo na místního politika, člena senátu Západní Virginie Paula Hardestyho. "Přicházejí sem lidé a říkají, víte, já jsem volil Trumpa, ale jestli neukázní své vyjadřování, zůstanu příště možná doma," uvedl Hardesty pro web Politico. Od Bílého domu prý ještě nedostal odpověď na svůj dopis, v kterém prezidenta vyzval, aby "se zamyslel nad svými komentáři a nikdy už ta slova nepronášel".

Trump by si ale měl vzít tohle varování k srdci. Evangelikáni tvoří důležitou, početnou a věrnou část jeho voličstva, a dokážou tomuto muži evidentně hodně prominout. Jeho nemanželské nevěry i jeho lhaní.

Ale přes goddamn vlak nejede, čeho je příliš, toho je sakra dost.  

Výběr z filmů bratrů Coenových. | Video: Youtube.com / Leandro Copperfield
 

Právě se děje

před 24 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 42 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy