Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
29. 8. 2014 13:47

Z Rusů už jsou zase Rusáci. Moskva buduje Velký Putinostán

Komentář Martina Fendrycha: Denně přibývá nepochybných důkazů, že ruští vojáci na Ukrajině bojují na straně proruských separatistů. Prý to však dělají jenom o dovolené. To zní jako absurdní nesmysl.
Válka je vůl. Ale někomu se líbí vraždit.
Válka je vůl. Ale někomu se líbí vraždit. | Foto: ČTK

Česká debata o válce na Ukrajině vypadá takto: jedna strana, východně myslící, tvrdí, že jde jen o vnitřní záležitost země, do které se Rusové nijak nepletou.

Novinářská cena 2014
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Novinářská cena 2014

Denně detailně sledujeme události na Ukrajině. Podpořte Aktuálně.cz a jeho ukrajinské zpravodajství v Novinářské ceně.

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >> Děkujeme!

Východ Ukrajiny je podle nich proruský, povstalci jen konají „vůli lidu“, který je s Kyjevem dlouho a právem nespokojen. Snaží se zbavit zločinného vlivu „západní“ kyjevské vlády. Je to tedy občanský boj za svobodu. Separatisté inklinují k Rusku, což je dáno prý historicky. Podle této strany české debaty má lví podíl na ukrajinské krizi Brusel a Washington. Chtěly vlastně Ukrajinu ukrást Rusům, k nimž patří.

Druhá strana, západně myslící, tvrdí, že válku rozdmýchali Rusové, živí ji, podporují proruské separatisty, že na východě země bojují ruští vojáci, ruská armáda dodává lehkou i těžkou techniku včetně tanků, raketometů a protileteckých systémů. Cíl prezidenta Vladimira Putina je posílit Rusko, vrátit se do neblahé éry Sovětského svazu, kdy na straně Rusů (nedobrovolně) stály další státy, mimo jiné i Ukrajina.

Klíčovou roli v tom českém sporu hraje přítomnost Rusů a ruské armády na Ukrajině. Proruská část ji popírá. Vydává ji za „západní propagandu“. Jakmile by totiž Rusové a ruští vojáci na Ukrajině nebojovali, vypadalo by to, že jde skutečně jen o vnitřní spor, o nespokojenost Doněcka, Luhanska a dalších míst s Kyjevem, s prezidentem Porošenkem a tamní vládou.

Alexander Zacharčenko: „Nikdy jsme nepopírali, že v našich řadách bojuje mnoho Rusů, bez jejichž pomoci bychom byli ve velmi složité situaci.“
Alexander Zacharčenko: „Nikdy jsme nepopírali, že v našich řadách bojuje mnoho Rusů, bez jejichž pomoci bychom byli ve velmi složité situaci.“ | Foto: Reuters

Ruská taktika je zřejmá. Předvedl ji dokonale prezident Vladimir Putin tento týden na summitu v Minsku: on by vítal klid na Ukrajině, ale nemůže s tím nic dělat, je to vnitřní věc té nebohé, válkou zmítané země. Na důkaz své kágébácké pravdomluvnosti podal ruku Petru Porošenkovi.

Scénář je stejný jako v březnu. Ministr zahraničí Sergej Lavrov a další představitelé Ruska tehdy opakovaně popírali přítomnost ruských vojáků na Krymu. Jakmile poloostrov obsadili, Vladimir Putin přiznal, že tam ruští soldáti byli.

Postoj proruské strany to u nás ovšem nijak nepřesvědčilo. Bere okupaci Krymu, jeho násilné odtržení od Ukrajiny, jasné porušení mezinárodního práva, jako právo Rusů vzít si, co jim patří. Argumentují také tím, že lidé na Krymu k Rusku chtěli. - To však dnes nelze ověřit. Krym je okupován, žádná svobodná volba tam nemůže proběhnout. Dost možná se tam lidé báli války, krveprolití, takže na Rusy kývli. Moskva je teď bude nějaký čas uplácet (na úkor zbytku země), aby dali pokoj a nezlobili.

Ruské matky se ptají, kde zahynuli jejich synové

Poslední dny přinášejí další a další důkazy o přítomnosti Rusů na Ukrajině. Důkazy různé. Jednak přímo z východu válčící země, od pozorovatelů a novinářů, a jednak od tajných služeb, kupříkladu od polské rozvědky. A také od samotných Rusů. Ti náhle zjišťují, že jejich vojáci, kteří slouží v ruské armádě, umírají na Ukrajině a jsou rozstřílení, mrtví přiváženi zpět do Ruska.

Ředitelka Svazu výborů matek vojáků Valentina Melnikovová oznámila, že na Ukrajině podle ní bojuje na patnáct tisíc ruských vojáků. Kdo jiný než matky vojáků ví, kde jejich děti bojují...

Přítomnost Rusů v konfliktu na Ukrajině opakovaně potvrzují také sami separatisté. Premiér samozvané „Doněcké lidové republiky“ Alexander Zacharčenko oznámil, že jich po boku povstalců bojují tři až čtyři tisíce. „Nikdy jsme nepopírali, že v našich řadách bojuje mnoho Rusů, bez jejichž pomoci bychom byli ve velmi složité situaci.“ A ještě: „V našich řadách rovněž bojují současní vojáci, kteří místo vlastní dovolené přišli bojovat za naši svobodu. To je typické pouze pro Rusy.“ - Je naprosto jasné, že bez ruské pomoci by povstalci s ukrajinskou armádou rychle prohráli.

Ředitelka Svazu výborů matek vojáků (ruských vojáků) Valentina Melnikovová oznámila, že na Ukrajině podle ní bojuje na patnáct tisíc ruských vojáků. Kdo jiný než matky vojáků ví, kde jejich děti bojují... Rusové se začínají pídit po tom, kde padli jejich mladí lidé a proč jim armáda tají pravdu.

Moskva je tedy okolnostmi, fakty, tlačena do kouta. Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin na jednání Rady bezpečnosti OSN přiznal, že na východě Ukrajiny působí ruští bojovníci. Pouze popírá, že by šlo o vyslané vojáky. Pokud jsou pak třeba výsadkáři zajati, tvrdí, že zabloudili. – Představa, že ruský voják jde o dovolené bojovat do sousední země, je směšná. Ruský voják, který slouží v armádě, může být do boje jedině vyslán. Jiná varianta neexistuje.

Pro Putina je nepřijatelná porážka povstalců

Západ také potvrzuje, že příslušníci ruské armády bojují na straně proruských separatistů. Severoatlantická aliance ve čtvrtek zveřejnila satelitní snímky, které podle ní jasně dokazují, že ruské jednotky vjely na ukrajinské území. Britský velvyslanec v Kyjevě Mark Lyall Grant oznámil: „Je zcela zřejmé, že jednotky ruské armády nyní jsou na Ukrajině.“ Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen v pátek řekl: "Navzdory prázdnému popírání ze strany Moskvy je nyní jasné, že ruské jednotky a výzbroj ilegálně překročily hranice do východní a jihovýchodní Ukrajiny."

Nemá smysl pokračovat. Bude zajímavé sledovat, jak se vyvine argumentace proruské části českých obyvatel a ruská propaganda na Západě. Kdy Moskva přizná, že její vojáci byli na Ukrajinu vysláni. Že tam operovaly ruské taktické, podvratné a průzkumné skupiny. Následující oficiální zdůvodnění si můžeme snadno představit: šli tam, aby zabránili krveprolévání. Realita je jiná, pro Putina byla nepřijatelná porážka povstalců. Byla by to jeho porážka.

Co se teď na východě Ukrajiny děje? Kyjevská armáda bandity porážela. Následovala nová, silnější ruská invaze. Zřejmý a popsaný je i její cíl: budována je nová fronta na jihu Doněcké oblasti. Cíl: opanovat pobřežní pás od ruských hranic až po Ruskem anektovaný Krym. Ovládnout a kontrolovat tamní komunikace. Separatisté mají zjevně úkol, aby získali kontrolu nad Azovským mořem a jeho nerostným bohatstvím.

Nejde jen o přístup na Krym, ale také o další ránu kyjevské vládě. Plán Moskvy zřejmě byl podstatně zvětšit území, které ovládají povstalci. Podle expertů k tomu mělo dojít už v červenci, ale plán přibrzdilo sestřelení malajsijského boeingu a vlna protiruského odporu, která následovala.

Tři sta mrtvých pasažérů a posádky už je však zapomenuto. Rusové pokračují v postupném ukrajování území Ukrajiny. Prezident Putin zároveň vede „mírová jednání“ a podává ruku Porošenkovi. Moskva zjevně separatisty ovládá. Jakmile je Putin vyzve, aby otevřeli humanitární koridor, oni hned kývnou. A Moskva chystá další „humanitární konvoj“. To není Absurdistán, to je moderní Putinostán.

Jak na nové události zareaguje naše domácí debata? Proruská část bude dál držet moskevskou linku, tedy „ruští vojáci na Ukrajině nebojují“, případně „jen o dovolené“. Západně uvažující část bude šťastna, že jsme členská země NATO a že si díky tomu na nás Rusáci dnes netroufnou. Protože z Rusů už jsou zase, jako v roce 1968, Rusáci.

 

Právě se děje

Další zprávy