reklama
 
 

Za odzbrojení voleb, za mír a slunce v duši. Seberte už politikům kvéry

6. 10. 2017
Střelná zbraň se stala absurdním logem českých voleb.

Tomu neuvěříte. Podle žebříčku je to šestá nejbezpečnější země světa, proto tam mimo jiné jezdí víc a víc turistů. Kriminalita vytrvale klesá, vloni se tu stalo nejmíň vražd za posledních 25 let.

A když na tomhle požehnaném území vyhlásí volby, co asi tak může být neoficiálním logem volební kampaně? Správně: puška. Kvér. Politici mobilizují za zbrojní sebeurčení. Vypukl boj o zbraně a stala se z něj záležitost prvořadého významu, v podstatě existenční otázka. Kdo nestřílí, není Čech. Je naivka a srab, holubice. Nechá se sežrat.

"Pro tátu: Pušku do ruky," volají na plakátech Realisté, někteří lidé ze začátku pochybovali, jestli to není podvrh, tak ujeté jim to přišlo, ale není.

Realisté jsou, můžete namítnout, ještě okrajová strana a ty se potřebují zviditelnit. Podrobnosti na shromáždění "Musíme se bránit" u sochy Edvarda Beneše na Hradčanech. Nepřítel před branami, pět minut před Mnichovem.

Ale střelná zbraň je volební rekvizitou an sich. Začal s tím ministr Chovanec s trofejní vinčestrovkou na prsou. Národně-střelecký politický proud reprezentuje poslankyně Černochová. Andrej Babiš ve videu bojuje za naše bezpečí, protivníka ztělesňuje jakýsi paramilitární skřet - s puškou v ruce. Čtvrtníček střílí po Kalouskovi. A více.

Kampaň je po zuby ozbrojená. Je to odpudivé. To nechci. Toho se štítím. Make love, not war! Odzbrojte volby.

Zbraně jsou teď v politice, kam se podíváte; jako vizuál, jako relikvie. Nepříjemný pohled. Stav, který neodpovídá realitě ani tomu, jaké problémy by republika měla nutně řešit. Bezpečnostní hrozby existují, obrana vlasti je správná a úctyhodná - ale poprask kolem střelných zbraní naprosto neadekvátní. Ve skutečnosti s tím souvisí asi tak stokrát míň.

Jenže volby už nějaký ten pátek vyhrávají vášně nad rozumem: brexit, Trump. A pocit ohrožení, národního ohrožení, emoci par excellence, skvěle stimulují právě věci jako spor o držení zbraní. Je to téma, skrze které politici mohou houfovat lid, to je pro ně výhodné. Ostřeji řečeno, zblbnout lid.

Ano, Evropská unie napřesrok zakáže poloautomatické zbraně upravené z automatických zbraní vybavené sklopnou nebo teleskopickou pažbou a se zásobníkem na více než deset nábojů u pušek a více než dvacet nábojů u pistolí. Tak to je náš konec. Jestli si ten samopal vzor 58 nevybojuješ, jseš u mě mrtvej muž, táto. Končíme.

Na střelnici v Olomouci pořádají v sobotu "Pohár občanských demokratů", předvolební soutěž ve střelbě. "Akce se koná při příležitosti snahy Občanské demokratické strany odmítnout snahy Evropské unie o omezování držení zbraní v ČR," stojí v pozvánce.

Terč je tedy známý: Brusel. Kdo nestřílí, není Čech. Je naivka a srab. Nechá se sežrat.

autor: Jan Lipold | 6. 10. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama