Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
6. 10. 2017 8:00

Za odzbrojení voleb, za mír a slunce v duši. Seberte už politikům kvéry

Fotoblog: V Praze vyrostl posed. Příznivci poloautomatické střelby protestovali proti směrnici EU
Prý poprvé stojí na Václavském náměstí posed, myslivci zdůrazňují, že to je kazatelna.
Poprvé se z ní také místo střílení bude řečnit.
Symbolů je tu víc, smuteční květiny. Bude pohřeb.
Transparent jste nestihli vyrobit? Nevadí.
Foto: Ludvík Hradilek
Střelná zbraň se stala absurdním logem českých voleb.

Tomu neuvěříte. Podle žebříčku je to šestá nejbezpečnější země světa, proto tam mimo jiné jezdí víc a víc turistů. Kriminalita vytrvale klesá, vloni se tu stalo nejmíň vražd za posledních 25 let.

A když na tomhle požehnaném území vyhlásí volby, co asi tak může být neoficiálním logem volební kampaně? Správně: puška. Kvér. Politici mobilizují za zbrojní sebeurčení. Vypukl boj o zbraně a stala se z něj záležitost prvořadého významu, v podstatě existenční otázka. Kdo nestřílí, není Čech. Je naivka a srab, holubice. Nechá se sežrat.

"Pro tátu: Pušku do ruky," volají na plakátech Realisté, někteří lidé ze začátku pochybovali, jestli to není podvrh, tak ujeté jim to přišlo, ale není.

Plakát z volební kampaně Realistů v roce 2017.
Plakát z volební kampaně Realistů v roce 2017. | Foto: Facebook

Realisté jsou, můžete namítnout, ještě okrajová strana a ty se potřebují zviditelnit. Podrobnosti na shromáždění "Musíme se bránit" u sochy Edvarda Beneše na Hradčanech. Nepřítel před branami, pět minut před Mnichovem.

Ale střelná zbraň je volební rekvizitou an sich. Začal s tím ministr Chovanec s trofejní vinčestrovkou na prsou. Národně-střelecký politický proud reprezentuje poslankyně Černochová. Andrej Babiš ve videu bojuje za naše bezpečí, protivníka ztělesňuje jakýsi paramilitární skřet - s puškou v ruce. Čtvrtníček střílí po Kalouskovi. A více.

Kampaň je po zuby ozbrojená. Je to odpudivé. To nechci. Toho se štítím. Make love, not war! Odzbrojte volby.

Zbraně jsou teď v politice, kam se podíváte; jako vizuál, jako relikvie. Nepříjemný pohled. Stav, který neodpovídá realitě ani tomu, jaké problémy by republika měla nutně řešit. Bezpečnostní hrozby existují, obrana vlasti je správná a úctyhodná - ale poprask kolem střelných zbraní naprosto neadekvátní. Ve skutečnosti s tím souvisí asi tak stokrát míň.

Jenže volby už nějaký ten pátek vyhrávají vášně nad rozumem: brexit, Trump. A pocit ohrožení, národního ohrožení, emoci par excellence, skvěle stimulují právě věci jako spor o držení zbraní. Je to téma, skrze které politici mohou houfovat lid, to je pro ně výhodné. Ostřeji řečeno, zblbnout lid.

Ano, Evropská unie napřesrok zakáže poloautomatické zbraně upravené z automatických zbraní vybavené sklopnou nebo teleskopickou pažbou a se zásobníkem na více než deset nábojů u pušek a více než dvacet nábojů u pistolí. Tak to je náš konec. Jestli si ten samopal vzor 58 nevybojuješ, jseš u mě mrtvej muž, táto. Končíme.

Foto: Aktuálně.cz

Na střelnici v Olomouci pořádají v sobotu "Pohár občanských demokratů", předvolební soutěž ve střelbě. "Akce se koná při příležitosti snahy Občanské demokratické strany odmítnout snahy Evropské unie o omezování držení zbraní v ČR," stojí v pozvánce.

Terč je tedy známý: Brusel. Kdo nestřílí, není Čech. Je naivka a srab. Nechá se sežrat.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Babiš bude informovat evropské představitele o Vrběticích na sobotním summitu

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude na neformálním summitu lídrů Evropské unie informovat o vrbětické kauze, písemné závěry k tématu ale zaujme až příští summit koncem května. Novinářům to Babiš v pátek řekl před odletem na jednání, které se koná do soboty v portugalském Portu. Předseda Evropské rady Charles Michel podle Babiše slíbil téma zmínit i na tiskové konferenci.

Summit se bude týkat například společného přístupu k sociálním tématům, jako jsou minimální mzda či rovné pracovní podmínky mužů a žen. Babiš řekl, že u večeře kolegy seznámí s vývojem česko-ruského sporu vyvolaného kauzou Vrbětice. "Co se týče Ruska jako takového, téma bude speciálně na programu příští Evropské rady za tři týdny," uvedl. V projevu bude žádat o solidaritu, které se podle něj už Česku dostává od dalších zemí EU i spojenců mimo unii.

Nynější neformální summit nebude mít písemné závěry, k Rusku by se však měl vyjádřit summit svolaný na 25. května. "Kauza se dostane do písemných závěrů na té normální Evropské radě," řekl. Kolem případu podle Babiše není nic nového, spojenců se nijak nedotkne vnitropolitická debata v ČR. Podle serveru Seznam Zprávy chtěl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na své zrušené cestě do Moskvy vyměnit informace o Vrběticích mimo jiné za dodávky ruské vakcíny Sputnik V. Hamáček to ostře odmítá a chce se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy