Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
21. 7. 2011 17:00

Zakázat komunisty? A kdo nám zakáže jejich seriály?

V televizi kvete normalizační zábava. Vláda chce zakázat KSČM. To jsou ale paradoxy
Nevinné třešně. (Symbol KSČM je odvozen od bojové písně pařížské Komuny "Čas třešní".)
Nevinné třešně. (Symbol KSČM je odvozen od bojové písně pařížské Komuny "Čas třešní".) | Foto: Jan Langer

* Komentář: Mít komunistickou stranu, dotovanou z peněz všech daňových poplatníků, není normální. Jenže té straně se už 20 let daří ve volbách a je součástí politických salonů.

Vláda prý podnikla "první krok k zákazu Komunistické strany Čech a Moravy", alespoň toho byly ve středu plné zprávy. Vypadá to, že okurková sezona je v plném proudu. Na vládě určitě.

Zatímco televize s úspěchem obehrávají komunistické seriály (naposledy Nova "Plechovou kavalerii", to je boj o zrno), vnitro dostalo za úkol "pozastavit" komunistickou stranu, protože je podezřelá z "glorifikace zločinného režimu" a dalších odporností.

Absurdní to tedy je.

Čestné slovo, KSČM se za posledních dejme tomu 10, ale spíš 20 let nezměnila v podstatě ani o píď. Grebeníčka vystřídal Filip a Ransdorf vyčišel do europarlamentu, ano.

Komunisté říkají a dělají pořád to samé. ("Za základní příčinu stupňujících se problémů světa a společnosti považuje KSČM kapitalismus". Ten chce vystřídat "novou, pokrokovější společensko-ekonomickou formací".)

U komunistů. Václav Klaus před prezidentskou volbou 2008.
U komunistů. Václav Klaus před prezidentskou volbou 2008. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ale proč se ta strana má úředně "pozastavit" zrovna teď, po 21 letech? Když ti, kdo "s komunisty nemluví", jsou hlasem volajícího na poušti? A když doba, kterou KSČM chválí, dostala spíš nostalgický retro-nátěr, než aby budila odpor a strach?

Samozřejmě, tisíce lidí, kterým komunisté zkazili nebo přímo zničili život, nezapomněly. A kromě toho existují takové "maličkosti", jako zákon o protiprávnosti komunistického režimu (ten byl "zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný", schválil parlament v roce 1993). Takže mít - a dotovat z peněz všech daňových poplatníků! - komunistickou stranu není normální.

Jenže ta strana také ve svobodných volbách dostává hodně přes půl milionu hlasů. (Vloni to bylo 590 tisíc, nejméně od roku 1992.) Vládne nebo spoluvládne na radnicích a hejtmanstvích, Vojtěch Filip byl místopředsedou sněmovny, komunisté jsou stálými hosty v televizi. KSČM, bez ohledu na odpudivou tvář, je už dávno součástí politických salonů. S komunisty se naopak mluví.

Nejen zákaz, ale i sama existence KSČM je svým způsobem absurdní. Rudá barva na průčelí stranické centrály v pražské ulici Politických vězňů, 2010.
Nejen zákaz, ale i sama existence KSČM je svým způsobem absurdní. Rudá barva na průčelí stranické centrály v pražské ulici Politických vězňů, 2010. | Foto: Hana Pecinová

"Pozastavit", nebo dokonce zakázat takovou stranu soudem, se v takové situaci zdá být naprosto nepatřičné. Komunisté jsou přece dávno "legitimizovaní" ostatními stranami. (A šoubyznysem, ovšem.)

V roce 1979, když vznikala Plechová kavalerie, seděl Václav Havel ve vězení a psal Dopisy Olze. Normalizace byla v polovině a na vrcholu slávy, ostnatý drát na hranici utažený, země profízlovaná, lidé přihrbení, politická a občanská práva neexistovala snad ani na papíře. Jenže o tom se žádný plytký seriál, co by se reprízoval o žních a koukal se na něj milion lidí, natočit nedá.

Zakazovat KSČM má už teď asi stejný smysl, jako zakazovat v televizi Plechové kavalerie, Chlapce a chlapy, Majory Zemany a Rodáky. Bohužel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy