Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
21. 7. 2011 17:00

Zakázat komunisty? A kdo nám zakáže jejich seriály?

V televizi kvete normalizační zábava. Vláda chce zakázat KSČM. To jsou ale paradoxy
Nevinné třešně. (Symbol KSČM je odvozen od bojové písně pařížské Komuny "Čas třešní".)
Nevinné třešně. (Symbol KSČM je odvozen od bojové písně pařížské Komuny "Čas třešní".) | Foto: Jan Langer

* Komentář: Mít komunistickou stranu, dotovanou z peněz všech daňových poplatníků, není normální. Jenže té straně se už 20 let daří ve volbách a je součástí politických salonů.

Vláda prý podnikla "první krok k zákazu Komunistické strany Čech a Moravy", alespoň toho byly ve středu plné zprávy. Vypadá to, že okurková sezona je v plném proudu. Na vládě určitě.

Zatímco televize s úspěchem obehrávají komunistické seriály (naposledy Nova "Plechovou kavalerii", to je boj o zrno), vnitro dostalo za úkol "pozastavit" komunistickou stranu, protože je podezřelá z "glorifikace zločinného režimu" a dalších odporností.

Absurdní to tedy je.

Čestné slovo, KSČM se za posledních dejme tomu 10, ale spíš 20 let nezměnila v podstatě ani o píď. Grebeníčka vystřídal Filip a Ransdorf vyčišel do europarlamentu, ano.

Komunisté říkají a dělají pořád to samé. ("Za základní příčinu stupňujících se problémů světa a společnosti považuje KSČM kapitalismus". Ten chce vystřídat "novou, pokrokovější společensko-ekonomickou formací".)

U komunistů. Václav Klaus před prezidentskou volbou 2008.
U komunistů. Václav Klaus před prezidentskou volbou 2008. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ale proč se ta strana má úředně "pozastavit" zrovna teď, po 21 letech? Když ti, kdo "s komunisty nemluví", jsou hlasem volajícího na poušti? A když doba, kterou KSČM chválí, dostala spíš nostalgický retro-nátěr, než aby budila odpor a strach?

Samozřejmě, tisíce lidí, kterým komunisté zkazili nebo přímo zničili život, nezapomněly. A kromě toho existují takové "maličkosti", jako zákon o protiprávnosti komunistického režimu (ten byl "zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný", schválil parlament v roce 1993). Takže mít - a dotovat z peněz všech daňových poplatníků! - komunistickou stranu není normální.

Jenže ta strana také ve svobodných volbách dostává hodně přes půl milionu hlasů. (Vloni to bylo 590 tisíc, nejméně od roku 1992.) Vládne nebo spoluvládne na radnicích a hejtmanstvích, Vojtěch Filip byl místopředsedou sněmovny, komunisté jsou stálými hosty v televizi. KSČM, bez ohledu na odpudivou tvář, je už dávno součástí politických salonů. S komunisty se naopak mluví.

Nejen zákaz, ale i sama existence KSČM je svým způsobem absurdní. Rudá barva na průčelí stranické centrály v pražské ulici Politických vězňů, 2010.
Nejen zákaz, ale i sama existence KSČM je svým způsobem absurdní. Rudá barva na průčelí stranické centrály v pražské ulici Politických vězňů, 2010. | Foto: Hana Pecinová

"Pozastavit", nebo dokonce zakázat takovou stranu soudem, se v takové situaci zdá být naprosto nepatřičné. Komunisté jsou přece dávno "legitimizovaní" ostatními stranami. (A šoubyznysem, ovšem.)

V roce 1979, když vznikala Plechová kavalerie, seděl Václav Havel ve vězení a psal Dopisy Olze. Normalizace byla v polovině a na vrcholu slávy, ostnatý drát na hranici utažený, země profízlovaná, lidé přihrbení, politická a občanská práva neexistovala snad ani na papíře. Jenže o tom se žádný plytký seriál, co by se reprízoval o žních a koukal se na něj milion lidí, natočit nedá.

Zakazovat KSČM má už teď asi stejný smysl, jako zakazovat v televizi Plechové kavalerie, Chlapce a chlapy, Majory Zemany a Rodáky. Bohužel.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy