Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
11. 2. 2015 13:40

Zamyšlení nad poslaneckou výplatní páskou za měsíc leden

Poslanecké náhrady ztratily smysl a přestaly bavit dokonce už i novináře. Měly by se zrušit a připočíst k platům. Kdo má pocit, že poslanec je zadarmo drahý, ovšem nebude spokojen nikdy.
Poslanecké náhrady by se měly prohnat auditem (poslední radost pro novináře) a pak započítat do platů.
Poslanecké náhrady by se měly prohnat auditem (poslední radost pro novináře) a pak započítat do platů. | Foto: Vojtěch Marek

Pozorně sledovat pásku s lednovou výplatou se vyplácí, vědí už i poslanci. Co je nového? Letos ke svému překvapení zjistili, že místo očekávaných tří procent jim mzda na účet stoupla tak o stokorunu, a někteří šli dokonce do minusu. Šok byl větší o vzpomínku, v jakém potu tváře změny v platech na konci roku schvalovali.

Ačkoli se na tom málem rozpadla vládní koalice, nikdo až na pár zasvěcenců nezaznamenal, že se od ledna má také platit zdravotní pojištění z poslaneckých náhrad. Ani tisk si toho nevšiml. Až teď, když si někteří zákonodárci postěžovali s pocitem, že byli oklamáni.

Co z toho plyne? Než poslanci navrhnou nové, na podesáté už určitě systémové řešení platové problematiky, odhadněme bezprostřední důsledky situace:

Poslanecké náhrady (příspěvek na kancelář, cestovné, na administrativu a podobně) budou odteď čerpány až do mrtě. Ti altruisté, kteří tak dosud nečiní a neberou vše, na co mají nárok, prohlédnou při pohledu na výplatnici. Čerpání se stane zákonem.

Změní se pohled na poslanecké náhrady jako takové. Respektive pohled poslanců. Dřív když novináři přišli s nějakou kauzou z tohoto oboru (poslanecká kancelář v rodinném domě, zaměstnávání příbuzných alias malá domů, byt v partajní ubytovně, cestovné pro ty, kdo by se bez něj obešli, a podobně), poslanci přece jen občas jevili jakousi ochotu uznat, že je to problém. Případně se tvářit zkroušeně. To se časem změnilo, protože ve skutečnosti se nezměnilo nic, poslancům otrnulo a novináře přestalo bavit o tom dokolečka psát.

Pak se náhrady začaly danit. A pokud se z nich ještě platí zdravotní pojištění, dojem, že je to „součást výplaty“, se kterou vyplácený může naložit, jak je libo, bude ještě silnější. Dojem samozřejmě neoprávněný. O žádnou amnestii Bohuslava Sobotky, který si díky náhradám ušetřil na byt, se ve skutečnosti nejedná.

Kdyby poslanci nebyli ústavními činiteli, ale zaměstnanci v soukromém sektoru, danili by diety a cesťáky v hodnotě nad šest tisíc korun měsíčně. Ale to srovnání trochu nedává smysl – poslanci nejsou „běžní lidé“, to bychom museli začít u cen v parlamentní restauraci. Stejně tak náhrady – jsou, tedy měly by být, srostlé s jejich prací (a jsou mnohem vyšší než oněch šest tisíc). Že někam cestují, že telefonují a platí si asistenty, to není nějaká mimořádnost, ale nezbytná součást zaměstnání. Takže „polehčující okolnost“ pro pocit, že poslanci nemusí rozlišovat mezi náhradami a platem.

A hlavně, jde o přesýpání peněz z jedné kapsy státu do druhé. Ať se jmenuje platy, náhrady, pojištění, nebo gastronomický servis v Poslanecké sněmovně. Za vším stojí daňoví poplatníci.       

Náhrady, které ztratily význam „náhrad“, by se měly v rozumné míře připočíst k poslaneckým (a senátorským) platům. Rozumná míra by měla vyplynout ze zevrubného nezávislého auditu, na co náhrady zákonodárci teď skutečně potřebují a používají. Odpadlo by zmatení pojmů, asi ubylo byrokracie a nikdo by se nedivil, co mu to zas přistálo na výplatní pásce. Kdo má pocit, že každý poslanec je zadarmo drahý, samozřejmě nebude spokojen nikdy.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 2 hodinami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

Další zprávy