Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
14. 11. 2017 14:55

Zavřeme metro na Václavák. Pozvánka na 17. listopad jako za komunistů

Praha vzkazuje: Nechoďte slavit Den boje za svobodu a demokracii, jeďte radši na chalupu.
Loňský 17. listopad na Národní třídě.
Loňský 17. listopad na Národní třídě. | Foto: Lukáš Bíba

Pražský dopravní podnik potřebuje vyměnit 392 dřevěných pražců za betonové. Vybral si k tomu datum od pátku 17. listopadu do neděle 19. listopadu, a proto tou dobou nepojede metro na trase C mezi stanicemi Kačerov a Muzeum. Jde o nejvytíženější úsek podzemní dráhy.

Podobné operace se provádějí o prodloužených víkendech nebo jiných seriálech dnů pracovního volna, kdy se dá čekat, že obyvatelstvo se bude po metropoli pohybovat méně. Že bude klid. Tohle je ale zvláštní případ.

V pátek v centru města rozhodně pusto a prázdno nebude, naopak - dají se čekat davy lidí na oslavách a dalších akcích ke státnímu svátku, výročí 17. listopadu. Tradičním ohniskem bývá Václavské náměstí, kam se "ke koni" jezdí právě céčkem. Metro ale bude zavřené, což dopravu (nejen) na 17. listopad a zpět zkomplikuje tisícům lidí.

Tak jako při jiných strategických výlukách, město tiše vzkazuje: Kdo nemusíte, nejezděte tudy. Bude to delší a nepohodlné (čekání na autobus na magistrále v lezavém podzimním počasí atd.). A taky: Počítáme s tím, že se lidi seberou a vypadnou z města na víkend. A těm, kdo by váhali, jestli to mají udělat, nebo zůstat v Praze, naznačujeme správnou volbu.

Zavřít metro v Den boje za svobodu a demokracii, spojený s řadou pouličních shromáždění v centru hlavního města, je chybné - a skandální. Místo aby metropole občany k účasti na oslavách 17. listopadu zvala, tak je od ní odrazuje. V jiném měřítku je to totéž, jako by se v Paříži pustili do výměny pražců v metru 14. července.

Nechoďte demonstrovat/slavit, jeďte radši na chalupu.  

17. listopad 1989 taky připadal na pátek. Kdyby bývali Antonín Kapek a Miroslav Štěpán přikázali opravovat ten den metro, možná by se dnes oslavy sametu nekonaly. Respektive konaly v nějakém pozdějším datu. Věřím.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy