Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
5. 11. 2012 7:30

Zbytečný kongres. ODS se rozhodla, že voliče vyhladoví

Sněm ODS připomínal zasedání komunistů za časů perestrojky
Tak zase za rok. (Martin Kuba a Petr Nečas.)
Tak zase za rok. (Martin Kuba a Petr Nečas.) | Foto: Ludvík Hradilek

Kongres Občanské demokratické strany potvrdil její těžkou krizi.

Ti, kterým neleží nijak zvlášť na srdci vnitrostranický život ODS, kromě téhle věty už vlastně nic dalšího vědět nepotřebují. A ani nás nenapadne pitvat se v tom, jaký je rozdíl mezi místopředsedy Drobilem & Vondrou a Kubou & Chalupou.

Zasedání ODS až bolestně připomínalo nějaký sněm komunistů za časů perestrojky - ano, soudruzi, chyby jsme udělali, musíme se z nich poučit a jedeme vesele dál. To celé už bůhvípokolikáté.

Věty jako "komunikovat dovnitř strany" a vůbec jazyk stranických špiček, jako by vypadl z nějaké Havlovy hry, kde se repliky a fráze vrší do absurdních spirál. Ale buďme spravedliví - v tom ODS se svými sjezdy není sama. Tak se mluvívá i jinde.

Za zvláštní zmínku stojí úděsný projev místopředsedy pro ideologii Pavla Blažka. (Do historie vstoupí slova „dnes aby se málem každý ve vládě bál, jak hlasovat, protože hned se to všichni dozví".) A také prázdný programový dokument Cesta k důvěře, kam Petr Nečas zařadil takové objevy jako „v ulicích musí být více policistů" a „levný a vstřícný stát".

Vypadá to, že ODS se rozhodla, že sama sebe odepíše. Omyl. Ve skutečnosti jde možná o rafinovanou strategii.

ODS počítá s tím, že příští volby znovu prohraje a k moci se už i ve vládě dostanou sociální demokracie a komunisté. Tohle spojenectví posune ČSSD ještě víc nalevo a vyděsí dostatek středových voličů, loajálních k polistopadovým poměrům, kteří se se skřípáním zubů obrátí k ODS. (Tedy za předpokladu, že to s TOP 09 půjde od desíti k pěti a že se tu neobjeví nová solidní alternativa napravo od středu. Obojí je pravděpodobné.)

Z tohoto pohledu je úplně jedno, jestli stranu v nejbližší době povedou charismatický lídr Nečas, pravicový myslitel Blažek a veleúspěšný regionální politik Kuba, nebo někdo jiný. Základní taktika zní: přežít do doby, než dostatek lidí zjistí, že opravdu, ale opravdu není koho volit. A vezmou zavděk námi. I nějakých 20 procent by to mohlo hodit.

Tahle strategie má ale jednu zásadní skrytou vadu: nepočítá s tím, že ani politické strany tu nejsou na věky věků.

 

Právě se děje

Další zprávy