Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 10. 2014 7:30

Zeman a volyňští Češi? Poškodit Zaorálka, nahrát Rusům

Komentář Martina Fendrycha: Na české scéně se rozhořela podivná bitka o volyňské Čechy na Ukrajině. Využívá ji ruská propaganda. V pozadí je snaha Zemana vyřídit si účty se Zaorálkem a Sobotkou.
Mistr her.
Mistr her. | Foto: Reuters

Další ostrý politický střet: prezident Miloš Zeman kritizuje kyjevskou ambasádu, potažmo české ministerstvo zahraničí, že kašle na volyňské Čechy. Ti údajně masově prahnou po návratu do vlasti, avšak zlá kyjevská ambasáda a zlé české „zamini“ jim prostě nepomohou. Ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD) se brání, že o žádnou masovou touhu po repatriaci nejde a že ministerstvo je dostatečně vstřícné.

Zeman po jednání se Zaorálkem oznámil: „Řekl jsem panu ministru zahraničí, že jsem hluboce nespokojen s prací českého velvyslanectví v Kyjevě, které nemá dobrý vztah k volyňským Čechům. Rozhodl jsem se, že onen seznam 232 osob, které žádají o repatriaci, předám 18. října ministru vnitra Chovancovi s žádostí, aby v této věci pokud možno jednal.“

Ministr Zaorálek věc vidí opačně. Jeho mluvčí Johanna Grohová řekla: „Ministerstvo zahraničních věcí nedisponuje žádnými hodnověrnými informacemi, které by jakkoliv zpochybňovaly práci našeho zastupitelského úřadu v Kyjevě.“

Do sporu se zapojil premiér Sobotka (ČSSD). Podle něj hrozí, že se volyňští Češi stanou součástí ruské propagandy, což by pak komplikovalo vztahy Česka s Ukrajinou. V ČT řekl: „Řada lidí, podle informací, které se objevují, usiluje o přesídlení například proto, aby se vyhnuli odvodům do ukrajinské armády, takže to vůbec není jednoduchá věc.“ A ještě: „Já bych byl velmi nerad, kdyby se volyňští Češi zbytečně stali obětí propagandistické války.“

Podle informací z ministerstva zahraničí se to již děje. Některá ruská média poukázala na to, že se volyňští Češi chtějí z Ukrajiny odstěhovat, aby se vyhnuli „řádění fašistů“.

Smysl operace? Zaorálek to dělá špatně.
Smysl operace? Zaorálek to dělá špatně. | Foto: CPA Eduard Erben

Máme problém jasně nasvícený. Zeman jde proti Zaorálkovi a Sobotkovi. Oba nesnáší. Vždy využije možnosti je poškodit. Další motiv, o němž již před dvěma měsíci psaly Lidové noviny: Hrad jako ambasadora tlačí na Ukrajinu Antonína Murgaše, mluvčího brněnské skupiny Alta, která dodává obráběcí stroje a technologická zařízení na Ukrajinu a do Ruska. Současným velvyslancem v Kyjevě je Ivan Počuch, který by musel Murgašovi místo uvolnit. Počuch drží Zaorálkovu linii, linii Evropské unie. Rozhodně v ukrajinském konfliktu nestraní Rusům, Putinovi. Přesuny velkého množství volyňských Čechů do vlasti by ruská propaganda využila ještě víc.

Přifouknutý problém

Ministr Zaorálek před více než týdnem volyňské Čechy osobně navštívil. Domů se vrátil s tím, že se žádná „masovka“ rozhodně nekoná, že Češi na Ukrajině nejsou ohroženi. Sám jsem v pondělí mluvil s Čechem Jiřím Svobodou (vedoucí Centra humanitární pomoci krajanům). Pobýval právě na Ukrajině u volyňských Čechů. I on tvrdí, že se s žádnou velkou touhou po návratu do vlasti nesetkal. Zároveň potvrzuje: ano, česká komunita je otřesena z toho, že na Ukrajině proti sobě bojují Ukrajinci. Taky si však uvědomuje, že z návratu do vlasti nic moc nekouká.

Problém je tedy, zdá se, hodně přifouknutý. Zeman tyhle hry umí výborně, v nich je nepřekonatelný. Víme, že jeho postoje jsou silně proruské (viz naposledy projev na Rhodu, na akci ex-kágébáka Jakunina, přítele prezidenta Putina). Dost možná teď využívá snahy části volyňských Čechů přestěhovat se k nám. Zároveň je to zřejmě tah proti velvyslanci Ivanu Počuchovi a jeho postojům a další atak na Zaorálka a Sobotku, kteří mají vypadat jako neschopní a vůči krajanům lhostejní.

Zemanův cíl je s vysokou pravděpodobností jiný: odstřelit velvyslance v Kyjevě a strčit tam svého, jinak naladěného koně. Zpochybnit nenáviděného ministra Zaorálka. Poškodit rovněž nenáviděného premiéra Sobotku. Amen.

Zeman se nedohodl se Zaorálkem, ale vzápětí se obrátil na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Ten zřejmě dost dopodrobna neví, oč jde, není to jeho doména, ale úkol od Zemana přijal. Vnitro má sestavit seznam zájemců o repatriaci a žádosti má prověřit přímo na Ukrajině. Dokonce má zřejmě znovu projít stávající podmínky a posoudit, jestli jsou dost vstřícné, měkké vůči krajanům. Poté by vnitro a zahraničí měly připravit návrh pro vládu, která o repatriaci rozhoduje. – Dokonalé. Neposlouchá Zaorálek a Sobotka? Vědí dobře, oč jde? Šprajcli se? Tak se použije někdo jiný. Nazdar.

Problém repatriací není ani zdaleka nový. Už někdy před dvaadvaceti lety začal poměrně masivní přesun obyvatel českého původu žijících poblíž Černobylu. Oblast nebyla přímo zasažena, plno lidí tam dodnes zůstalo. Ale už tehdy se objevila základní potíž masových repatriací: jsou nepřirozené, deformují zavedený systém. Stát sliboval něco, co vlastně neumí, třeba sehnat práci. Repatriovaným se také dávaly byty a peníze (až třicet tisíc korun, což tehdy bylo hodně peněz).

Smysl a cíl hry

Části „repatriátorů“ se proces přesunů zalíbil, podle některých zdrojů na něm i vydělávali. Začaly se dělat jakési nábory, propagace repatriace, mezi Čechy v Kazachstánu a v Rumunsku. Na ministerstvu zahraničí existovala nahrávka, na níž repatriační náborář říká: Řekněte, že vám tady ubližujou, pojedete do Čech. Dostanete třicet tisíc zadarmo.

Nejde to přes Zaorálka? Tak se zkusí Chovanec.
Nejde to přes Zaorálka? Tak se zkusí Chovanec. | Foto: Ministerstvo vnitra

Potíž tehdy tkvěla v tom, že náš právní systém neumožňoval brát při přestěhování v potaz český původ žadatele. Neměl žádný zvláštní status. Byl na tom stejně jako vietnamský prodejce. Proto tehdy jednalo ministerstvo zahraničí s vnitrem (měl jsem to za MV na starosti), jak repatriace vyřešit. Nakonec byl zaveden systém, kde žadatel musel prokázat původ (o repatriaci se hlásili i lidé, kteří do české komunity nepatřili) a pak získal přechodné povolení k trvalému pobytu. To se stalo zhruba v roce 1995. Od té doby se do Česka nikoli masově, ale individuálně přestěhovalo několik tisíc lidí, původem Čechů, z Kazachstánu, Ukrajiny, Rumunska...

Minstr Zaorálek se Zemanovi brání. Říká, že volyňští Češi u nás „mají dveře otevřené“. Pokud se chtějí vrátit, mají podle něj „všechny procedury nesrovnatelně jednodušší než kdokoli jiný“. Přestěhování do Česka ovšem i tak příliš jednoduché není. Aby u nás získali trvalý pobyt, musejí mít potvrzení, že patří k české krajanské komunitě v zahraničí. Potvrzení vydává zvláštní zmocněnec pro krajanské záležitosti MZV Karel Kühnl. Musí být přiloženy zápisy z matriky, žadatel musí umět česky atd.

Žádost lze na Ukrajině podat výhradně osobně na ambasádě v Kyjevě. Jinde to tam dnes není možné. Ukrajinský Čech taky musí doložit, že má zajištěn pobyt a že má či bude mít prostředky na to, aby v Česku mohl žít. Dnes už stát prostě práci a byt nezajišťuje a žádnou sumu přesídlencům nenabízí. Na druhou stranu, jak už řečeno, není známo, že by byli Češi žijící na Ukrajině ohroženi.

Ale o to zjevně nejde. Zemanův cíl je s vysokou pravděpodobností jiný: odstřelit velvyslance v Kyjevě a dosadit tam svého, jinak naladěného koně. Zpochybnit, očernit nenáviděného ministra Zaorálka. Poškodit rovněž nenáviděného premiéra Sobotku. Amen. Smutné, že do té hry jsou zataženi volyňští Češi.

 

Právě se děje

Další zprávy