Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 2. 2015 13:30

Zeman je bulvár. Ale za nový malér s hendikepovanými nemůže

Glosa Martina Fendrycha: Podle deníku Právo Zemanův tým nechtěl, aby prezidenta obsluhovali hendikepovaní zaměstnanci pivovaru. Hrad to vehementně popřel. A Zeman propásl šanci napravit si reputaci.
Miloš Zeman jízdami do krajů utužuje vztahy s hejtmany.
Miloš Zeman jízdami do krajů utužuje vztahy s hejtmany. | Foto: Ludvík Hradilek

Miloš Zeman má pech. Dělá maléry, o kterých ani neví. Jeho smůla tkví v tom, že už je zařazen, už se velmi výrazně zapsal do našich myslí. Takže u něj už mnoho věcí, postojů předpokládáme. Třeba že rád mluví jak dlaždič. Že dnem i nocí myslí na Putina. Že pije jak duha. Že je ze staré, bolševické školy, takže by hendikepované nejradši někam schoval. Atd.

Středeční Právo přišlo s otvírací zprávou: "Zemanův tým si nepřál, aby prezidenta obsluhovali hendikepovaní. Uklízet mohli." – V textu je popsáno, jak před několika týdny přijeli do Křinického pivovaru muži z hradní kanceláře, kteří mají na starosti bezpečnost a plánování prezidentových „spanilých jízd“ do krajů. V podniku pracují také mentálně a tělesně postižení zaměstnanci. Hradní lidé prý řekli, že postižení prezidenta obsluhovat nebudou.

Zásadní slabinou titulního článku je, že v něm nemluví nikdo z Hradu. Ani mluvčí prezidenta, ani lidé z hradní kanceláře, kteří údajně onen požadavek vznesli.

A tak je na světě nový skandál. Hrad odmítá hendikepované v blízkosti prezidenta. Jenomže je popravdě dost těžké si představit, že by Zeman něco takového vyžadoval. Pokud se to stalo, což Hrad popírá, pak to asi vyslovil nějaký „bezpečák“ z důvodů, které dnešnímu normálnímu smrtelníkovi unikají.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček vydal ve středu prohlášení: „Tvrzení v článku v dnešním vydání deníku Právo, že Kancelář prezidenta republiky vznesla požadavek, aby při pracovním obědě prezidenta republiky neobsluhovali hendikepovaní, je zcela lživé. Zdůrazňuji, že Kancelář prezidenta republiky žádný takový požadavek nevznesla. Naopak, při přípravě pracovního oběda byl jeho průběh osobně konzultován právě i se zmíněnou hendikepovanou paní.“

Tvrzení proti tvrzení

Podobně mluví provozní Křinického pivovaru Roman Kadlec. Řekl ČTK, že z prezidentské kanceláře ani od nikoho jiného nezazněl žádný požadavek na to, aby mezi obsluhou nebyli hendikepovaní. „Servírce bez ruky jsem to nabídl, ale ona sama odmítla s tím, že pana prezidenta nepůjde obsluhovat.“ A dodal: „Obsluha takové návštěvy je přeci jen už velice složitá, proto jsme se obrátili na hotelovou školu.“ Ze strany prezidentova doprovodu, prezidenta nebo kraje prý nezazněla žádná zmínka o hendikepovaných.

Tvrzení Práva stojí proti tvrzení Hradu. Nevíme, kde je pravda. Ovčáček vše popřel, provozní pivovaru taky. Právo má na druhou stranu svůj zdroj a příběh se zřejmě bude vyvíjet. Zajímavé bylo sledovat rychlou reakci na sociálních sítích. Za skandál, za odmítnutí hendikepovaných byl automaticky odpovědný Zeman. Což asi není tak úplně fér.

Jedna věc je divná. Křinický pivovar je sociální podnik. Hrad mohl jeho návštěvy využít, aby napravil nedávné příšerné výroky prezidenta z Brandýsa nad Orlicí. („Děti, které jsou určitým způsobem hendikepovány, by neměly být umísťovány do tříd s nehendikepovanými žáky...“ apod.) Návštěva pivovaru, kde obsluhují hendikepovaní, byla ideální příležitost napravit Zemanovi reputaci. Nic takového ale zřejmě hradní inženýry spanilých jízd ani nenapadlo.

Skončilo to přesně opačně. Proti Zemanovi v Křinicích dvě hodiny demonstrovali hendikepovaní a jejich přátelé. Prezident k nim při odjezdu zašel a „vysvětloval“ své výroky z Brandýsa: „Své tvrzení jsem mínil tak, že v takzvaných praktických třídách je dětí polovina a učitelé se jim mohou daleko více věnovat. Tyto děti by byly zároveň uchráněny tomu, aby se jim ty ostatní, normální, posmívaly.“ Takže znovu potvrdil, že o inkluzi neví nic, že vůbec nechápe její smysl, žije v jiném věku.

V Miloši Zemanovi je něco nesmírně bulvárního, povrchního, hrubého. Působí jako nějaký dělnický prezident za éry komunistů. Do toho přesně zapadá i čerstvá novinka: deník Blesk bude na webu vysílat pravidelné rozhovory s prezidentem z Lán. První půlhodinovka poběží tuto neděli. - Máme bulvárního prezidenta. Dnešní Hrad je bulvár.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy