Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 2. 2015 13:30

Zeman je bulvár. Ale za nový malér s hendikepovanými nemůže

Glosa Martina Fendrycha: Podle deníku Právo Zemanův tým nechtěl, aby prezidenta obsluhovali hendikepovaní zaměstnanci pivovaru. Hrad to vehementně popřel. A Zeman propásl šanci napravit si reputaci.
Miloš Zeman jízdami do krajů utužuje vztahy s hejtmany.
Miloš Zeman jízdami do krajů utužuje vztahy s hejtmany. | Foto: Ludvík Hradilek

Miloš Zeman má pech. Dělá maléry, o kterých ani neví. Jeho smůla tkví v tom, že už je zařazen, už se velmi výrazně zapsal do našich myslí. Takže u něj už mnoho věcí, postojů předpokládáme. Třeba že rád mluví jak dlaždič. Že dnem i nocí myslí na Putina. Že pije jak duha. Že je ze staré, bolševické školy, takže by hendikepované nejradši někam schoval. Atd.

Středeční Právo přišlo s otvírací zprávou: "Zemanův tým si nepřál, aby prezidenta obsluhovali hendikepovaní. Uklízet mohli." – V textu je popsáno, jak před několika týdny přijeli do Křinického pivovaru muži z hradní kanceláře, kteří mají na starosti bezpečnost a plánování prezidentových „spanilých jízd“ do krajů. V podniku pracují také mentálně a tělesně postižení zaměstnanci. Hradní lidé prý řekli, že postižení prezidenta obsluhovat nebudou.

Zásadní slabinou titulního článku je, že v něm nemluví nikdo z Hradu. Ani mluvčí prezidenta, ani lidé z hradní kanceláře, kteří údajně onen požadavek vznesli.

A tak je na světě nový skandál. Hrad odmítá hendikepované v blízkosti prezidenta. Jenomže je popravdě dost těžké si představit, že by Zeman něco takového vyžadoval. Pokud se to stalo, což Hrad popírá, pak to asi vyslovil nějaký „bezpečák“ z důvodů, které dnešnímu normálnímu smrtelníkovi unikají.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček vydal ve středu prohlášení: „Tvrzení v článku v dnešním vydání deníku Právo, že Kancelář prezidenta republiky vznesla požadavek, aby při pracovním obědě prezidenta republiky neobsluhovali hendikepovaní, je zcela lživé. Zdůrazňuji, že Kancelář prezidenta republiky žádný takový požadavek nevznesla. Naopak, při přípravě pracovního oběda byl jeho průběh osobně konzultován právě i se zmíněnou hendikepovanou paní.“

Tvrzení proti tvrzení

Podobně mluví provozní Křinického pivovaru Roman Kadlec. Řekl ČTK, že z prezidentské kanceláře ani od nikoho jiného nezazněl žádný požadavek na to, aby mezi obsluhou nebyli hendikepovaní. „Servírce bez ruky jsem to nabídl, ale ona sama odmítla s tím, že pana prezidenta nepůjde obsluhovat.“ A dodal: „Obsluha takové návštěvy je přeci jen už velice složitá, proto jsme se obrátili na hotelovou školu.“ Ze strany prezidentova doprovodu, prezidenta nebo kraje prý nezazněla žádná zmínka o hendikepovaných.

Tvrzení Práva stojí proti tvrzení Hradu. Nevíme, kde je pravda. Ovčáček vše popřel, provozní pivovaru taky. Právo má na druhou stranu svůj zdroj a příběh se zřejmě bude vyvíjet. Zajímavé bylo sledovat rychlou reakci na sociálních sítích. Za skandál, za odmítnutí hendikepovaných byl automaticky odpovědný Zeman. Což asi není tak úplně fér.

Jedna věc je divná. Křinický pivovar je sociální podnik. Hrad mohl jeho návštěvy využít, aby napravil nedávné příšerné výroky prezidenta z Brandýsa nad Orlicí. („Děti, které jsou určitým způsobem hendikepovány, by neměly být umísťovány do tříd s nehendikepovanými žáky...“ apod.) Návštěva pivovaru, kde obsluhují hendikepovaní, byla ideální příležitost napravit Zemanovi reputaci. Nic takového ale zřejmě hradní inženýry spanilých jízd ani nenapadlo.

Skončilo to přesně opačně. Proti Zemanovi v Křinicích dvě hodiny demonstrovali hendikepovaní a jejich přátelé. Prezident k nim při odjezdu zašel a „vysvětloval“ své výroky z Brandýsa: „Své tvrzení jsem mínil tak, že v takzvaných praktických třídách je dětí polovina a učitelé se jim mohou daleko více věnovat. Tyto děti by byly zároveň uchráněny tomu, aby se jim ty ostatní, normální, posmívaly.“ Takže znovu potvrdil, že o inkluzi neví nic, že vůbec nechápe její smysl, žije v jiném věku.

V Miloši Zemanovi je něco nesmírně bulvárního, povrchního, hrubého. Působí jako nějaký dělnický prezident za éry komunistů. Do toho přesně zapadá i čerstvá novinka: deník Blesk bude na webu vysílat pravidelné rozhovory s prezidentem z Lán. První půlhodinovka poběží tuto neděli. - Máme bulvárního prezidenta. Dnešní Hrad je bulvár.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy