Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
12. 4. 2013 9:00

Zeman je stát ve státě. Kmoníček jeho velvyslanec

Váhová kategorie Miloše Zemana: 2 717 405 hlasů. To má málokterá strana
Foto: Petr Vyoral

V pátek 12. dubna bude jednat první náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider (bezpartijní) s Hynkem Kmoníčkem (ČSSD), ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. Mají se dohadovat o tom, jak by měl prezident Miloš Zeman (Zemanovci) a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) ukončit spor o velvyslance.

Oč jde, je všeobecně známo. Miloš Zeman prosazuje do Bratislavy jako velvyslankyni Livii Klausovou. Ač už byl předchozím prezidentem, jím samým i vládou schálen jiný člověk, diplomat Jaromír Plíšek. - Zeman do procesu jmenování velvyslance vstoupil osobně těsně předtím, než byla slovenská strana požádána o agrément, tedy souhlas s vysláním Plíška. Jednání krajně neobvyklé, i když jistě ne nelegální. Zeman prostě chtěl upíchnout manželku svého kamaráda Klause na prestižním fleku.

Schwarzenberg odmítl Klausovou potvrdit. Důvod? Věk a to, že není kariérní diplomatka. Nežijeme v USA, v prezidentském systému, kde si ambasadory určuje prezident. Žijeme stále ještě v parlamentní demokracii. Odezva Zemana? Zablokoval všechna další jmenování velvyslanců, zamkl je, jak říká Schwarzenberg, do trezoru. Tím to haslo. Kníže říká, že na tahu je Zeman, neb on nezačal.

Hynek Kmoníček v době, kdy byl velvyslancem Česka při OSN. Dnes je jedním z klíčových mužů Miloše Zemana.
Hynek Kmoníček v době, kdy byl velvyslancem Česka při OSN. Dnes je jedním z klíčových mužů Miloše Zemana. | Foto: Reuters

Dávejte si pozor, s kým se pohádáte

Přišla chvíle šéfa zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynka Kmoníčka. On sám je kariérní diplomat. Vybrán byl Milošem Zemanem mistrně. Je bystrý, umí mluvit, umí nemluvit, v televizi si dělá a říká, co chce, nikdo na něj nemá. Z každé nepohodlné otázky se vymluví: Jsem diplomat, to není na mě, abych soudil. (Tak odpovídá třeba na otázku, jestli Klausová do Bratislavy patří.)

Ale hlavně je ochoten hájit zájmy „státu" Zeman. Protože Zeman se bleskově stal státem ve státu. Devátého dubna byl Kmoníček pozván do Událostí a komentářů ČT 24. Hovořil tam o „zákopové válce" mezi svým současným a bývalým nadřízeným. (Kmoníček byl donedávna velvyslancem v Austrálii.) Když se ho moderátor ptal, co říká na to, že teď sedí na druhé straně stolu proti Schneiderovi, potažmo Schwarzenbergovi, odvětil: „Na ministerstvu zahraničí jsme vždycky říkali: Dávejte si pozor, s kým se pohádáte, protože dříve nebo později právě ten člověk bude vaším šéfem."

Byl to druhý nejzajímavější výrok jeho vystoupení. Z té věty by mělo mrazit nikoli Schneiderovi, ten asi z ministerstva spolu se Schwarzenbergem odejde, ale hlavně lidem v sociální demokracii. Bohuslav Sobotka a jeho lidé počítají s vítězstvím ve volbách (asi právem). Jistě počítají i s tím, že obsadí ministerstvo zahraničí. Hlavním kandidátem ČSSD je Lubomír Zaorálek. Jenomže on je ve srovnání s Kmoníčkem opravdu slabý. A Zeman ho nemá rád. Dovedu si představit, jak prezident nařídí, že zahraničí povede jeho Kmoníček.

Livia Klausová, symbol toho, jak to u nás chodí. Její muž si dupnul a šup, manželka půjde za Česko do Bratislavy.
Livia Klausová, symbol toho, jak to u nás chodí. Její muž si dupnul a šup, manželka půjde za Česko do Bratislavy. | Foto: Ludvík Hradilek

Váhová kategorie jeden Miloš

Nezajímavější Kmoníčkův výrok se týkal pravomocí Miloše Zemana a ministra zahraničí. Oba, pravil purkrabí Kmoníček, mají své nezpochybnitelné pravomoci při jmenování velvyslanců. A potom dodal toto klíčové sdělení: „Samozřejmě že tady jsme v poměrně nové situaci, kdy prezident si je velmi vědom své váhové kategorie, protože jaksi v přímé volbě získal takový počet hlasů, jakým může disponovat málokterá politická strana na české politické scéně."

Byla to demagogie. Pojďme se podívat na volební čísla. Miloš Zeman získal v bitvě o Hrad celkem 2 717 405 hlasů. Karel Schwarzenberg 2 241 171. Rozhodně nemálo. A teď hlasy, které strany získaly ve volbách v roce 2010. Zemanovi Zemanovci (SPOZ) neprošli do sněmovny, ač byl Zeman jejich maskotem, a získali 226 527 hlasů. Konkurenci ve sněmovních volbách nelze srovnávat s kláním, kde jsou ve finále dva lidé. ČSSD získala 1 155 267 hlasů, TOP 09 873 833 voličů a ODS 1 057 792. Ještě snad Věci veřejné, které původně složily koalici s ODS a TOP 09. VV dostaly 569 127 hlasů.

Podstatné je, že Zemanovi Zemanovci ve sněmovní volbě neuspěli. Dnes jejich síla stoupla cca o 3 procenta. Sotva by dali dohromady půl milionu hlasů. To číslo odráží Zemanovu sílu ve sněmovní volbě dnes.

Jestli se Lubomír Zaorálek stane ministrem zahraničí, bude se Zemanem válčit hůř než Schwarzenberg.
Jestli se Lubomír Zaorálek stane ministrem zahraničí, bude se Zemanem válčit hůř než Schwarzenberg. | Foto: Ludvík Hradilek

Klausová = kdo s koho

Kmoníček tohle dobře ví. A je jasné, že počet Zemanových hlasů zdůraznil jen proto, aby ukázal, že Hrad příliš nezajímá, jak jsou nastavena ústavní pravidla. Bude prostě počítat se Zemanovou popularitou, to bude páka na soupeře, rozuměj na vládu. A je jedno, jestli je to současná pravicová vláda, nebo jestli to bude příští levicový kabinet. Zeman bude pořád mávat svými 2 717 405 hlasy.

Jak asi negociace mezi Kmoníčkem a Schneiderem dopadne? Obě strany budou muset ustoupit. Hrad bude chtít protlačit Livii Klausovou do Bratislavy. Zeman to zjevně bere jako kdo s koho. To je mimochodem jeho slabina. Nakonec bude Klausová potrestána a stane se velvyslankyní na Slovensku. Bude podřízena Schwarzenbergovi a později Kmoníčkovi nebo Zaorálkovi. (Pro ni vyhlídka opravdu málo radostná.) Do Moskvy půjde, pokud to přijme, Vladimír Remek. Zamini nikoho na ten post nemá. A zbytek (Pavel Fischer do Vídně, Petr Mareš do Kanady) dopadne podle přání Schwarzenberga. Složité to za čas bude s Alexandrem Vondrou do Izraele a ještě složitější s tím, kdo půjde do USA.

Válka je to nedůstojná. Pokud Zeman protlačí Klausovou do Bratislavy, potvrdí, že uvažuje klientelisticky. Pokud protlačí Remka do Moskvy, potvrdí, že komunisty bere jako normální, demokratickou stranu, kterou oni však nejsou. Škodu utrpíme my i on. Ale jemu nejde o stát, jemu jde o demonstraci svojí síly.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

před 35 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 37 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

Další zprávy