Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
10. 4. 2015 12:55

Miloši, děkujeme. Zeman Putinovu přehlídku v Moskvě vynechá

Komentář Martina Fendrycha: Podle premiéra Sobotky by nás poškodilo, kdyby vláda odmítla Zemanovu cestu za Putinem. Je to však přesně naopak.
Zeman se nedočká...
Zeman se nedočká... | Foto: Reuters

Cesta Miloše Zemana do Moskvy na 70. výročí konce války proti sobě postavila vládu a Hrad. Prezident se tam hodlal účastnit spolu s Kim Čong-unem a Raúlem Castrem Putinovy vojenské přehlídky. V době, kdy Rusové okupovali Krym, bojují na Ukrajině s povstalci a dodávají jim zbraně.

Při interpelacích ve Sněmovně premiér Sobotka prohlásil, že dává přednost jednání před siláckými gesty. Nechce bránit Zemanově cestě. Její neschválení by prý „poškodilo Česko navenek“. Byl by to „naprosto bezprecedentní krok“. Vysvětlil: „Byli bychom vnímáni jako země, kde spolu nejsou ústavní činitelé schopni mluvit, koordinovat své postoje a postupovat vůči sobě takovým způsobem, to znamená, že si vzájemně hází klacky pod nohy.“

Zamítnutí cesty by premiér považoval za mimořádný nástroj. Podle něj nenastala situace, „kdy by vláda takovýto nástroj měla použít“. Připomínal, že nesmíme zapomenout: při osvobozování Československa zahynulo 100 tisíc vojáků Rudé armády.

Máme tedy premiérské argumenty pěkně pohromadě a můžeme se s nimi popasovat. Ruští vojáci, kteří padli při osvobozování Československa, si úctu zaslouží. Všichni vojáci, kteří nám pomohli. Nikdo u nás to také nezpochybňuje, nikoho to ani nenapadne. Ti vojáci padli za naši svobodu, kterou nám pak Rusové rychle nahradili totalitou.

Každý ví, v čem je potíž. Ruský prezident Vladimir Putin využije výročí pro propagaci svého režimu. Kdo bude stát s ním na tribuně při přehlídce, ten jasně dává najevo: Jsem na Vladimirově straně. Navíc je přece naprosto šílené, absurdní, nesmyslné, zlotřilé, aby severokorejský diktátor Kim Čong-un slavil konec války, tedy osvobození od jiného diktátora.

Každý dnes také ví, že Zeman podporuje Putina. Je jedním z nemnoha špičkových politiků Evropské unie, který se tak často a tak vehementně staví na stranu Rusů, Krym Nekrym, Donbas Nedonbas. Kdyby stál český prezident na tribuně s Putinem, dole by jely ruské tanky, nad hlavami svištěly ruské stíhačky, svůj proruský postoj by zpečetil. Před kamerami celého světa.

Česká zahraniční politika roztržená vejpůl

Zemanova přítomnost na vojenské přehlídce v Moskvě 9. května by vážně poškodila Českou republiku. Byl by tam za nás. Poškodil by nás před zeměmi EU i před spojenci v NATO. A na druhou stranu by nám ani trochu nepomohl v očích Putina, Kim Čong-una nebo Castra. Pro ně by zůstal jen figurkou, která se jim hodí do krámu. Kašparem.

Cena Miloše Zemana na moskevské vojenské parádě by byla jasná: zjevil by se tam jako symbol nejednoty, roztříštěnosti Evropské unie. Udělal by přesně to, co Putin potřebuje, chce, o co mu dlouhou dobu jde. Ví to každý evropský politik, ví to i Zeman. Rozbil by českou i evropskou jednotu. Suverénně by překonal i svého předchůdce Václava Klause.

Teď jde o to, jestli se náš prezident oficiálně zařadí do Putinovy suity před celým světem. Jestli česká nejvyšší politika zůstane roztržená vejpůl.

Sobotka se obával, že pokud vláda cestu nepodpoří, budeme pro svět zemí, kde spolu ústavní činitelé nemluví a nejsou s to koordinovat své postoje. Házejí si klacky pod nohy. To by nás poškodilo. – Přesně tak to už dnes ovšem je. Prezident a premiér, prezident a vláda se nejsou s to domluvit, pokud jde o hrozbu jménem Putin, hrozbu jménem Rusko. Představují opačné póly.

A potíž nenastává jen s Ruskem. Zeman by chtěl, abychom se v Číně učili stabilizovat společnost. To je naprosto mimo naši dosavadní zahraniční politiku. Zeman víc věří příteli Sergeji Lavrovovi než NATO. To je taky úplně mimo naši zahraniční politiku. Atd. Jinými slovy: Zeman dnes jde ostře proti vládě a proti české zahraniční politice.

Takže je to úplně naopak. Nesouhlas s jeho cestou do Moskvy, přesně řečeno jasný zákaz, aby se účastnil Putinovy přehlídky, je něco, co by nás nejen nepoškodilo, ale naopak posílilo, upevnilo. Prezident Zeman potřebuje krotit, brzdit. Najednou by bylo naprosto jasné, jak věc vidí vláda, která je za naši zahraniční politiku podle ústavy odpovědná.

Premiér by měl přestat bruslit ze strany na stranu. Nejde o něj, nejde o Zemana, nejde o prezidentskou volbu před dvanácti lety. Jde o to, jestli česká nejvyšší politika zůstane roztržená vejpůl.

Zeman nakonec silnému tlaku zespoda, ale i z části vlády, ustoupil. Jeho mluvčí Ovčáček v pátek oznámil, že na Putinovu parádu nakonec nepůjde: „Čas určený na vojenskou přehlídku využije prezident k bilaterálnímu jednání se slovenským premiérem Robertem Ficem." - Nezbývá než říci: Miloši, děkujeme, že jste couvl. Ta ostuda by byla strašná. 

 

Právě se děje

Další zprávy