Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
29. 4. 2019 13:05

Zeman v Číně nazval Česko „vzteklým červeným kouskem“. Uráží svou zemi, neslýchané

Pro českého premiéra Babiše musí být bolestné a ponižující pozorovat, co prezident Zeman v Číně provádí, jak nás znovu a znovu zrazuje.
Jsme jedné krve, ty a já, Si Ťin-pchingu.
Jsme jedné krve, ty a já, Si Ťin-pchingu. | Foto: ČTK

Pátá návštěva Miloše ZemanaČíně skončila. Jak ji vidět? Zeman stojí ne na české, nýbrž na čínské straně. A do země středu jel jako jakýsi vyslanec firmy PPF, nikoli české vlády a českých občanů. Pro premiéra Babiše to musí být další hořké sousto. Prezidenta neovládá, Zeman si dělá, co chce, urval se z ústavního řetězu, uzurpoval si velký díl zahraniční politiky, jedná za vládu i proti ní. Komunistický, moderně totalitní režim prezidenta Si Ťin-pchinga permanentně omlouvá, naopak Česko neváhá kvůli firmě Huawei urazit.

Aby svoje antizápadní směřování potvrdil, sešel se v Pekingu krátce i se svým "přítelem", autoritářem, ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

O váze Miloše Zemana v čínské politice vydala symbolické svědectví společná fotografie účastníků Druhého summitu Pásu a cesty. Český prezident na ní stojí zachycen úplně vlevo, nikde v centru asi 45členné skupiny. Uprostřed mávají Putin a Si Ťin-pching. Smutný pohled, Zeman se tolik snaží a výsledek velmi trapný. Pro tyhle týpky má cenu jen jako poskok, figurka zrazující Západ.

Čínské televizi CCTV před odletem do Číny řekl: "Jsem hluboce přesvědčen, že ekonomika totiž není nic jiného než konsekvence a efekty politických rozhodnutí." Ponechme stranou ekonomickou hodnotu toho výroku. Zemanovo rozhodnutí otočit Česko od ochrany lidských práv k Číně přineslo minimální ekonomický efekt, z původně v roce 2016 slibovaných 200 miliard se urodil jen zlomeček, nyní je nám slibováno o řád méně, 20 miliard.

Ano, v Číně uspěla firma Home Credit, PPF, Petr Kellner, Zeman však vyhlíží nikoli jako prezident západní, suverénní země, ale spíš jako Kellnerův a Si Ťin-pchingův nástroj.

Trpí slabostí pro megaprojekty (Hedvábná stezka) a pro čínské firmy. Opět se bil jako lev za firmu Huawei, opakovaně ji podpořil, Česko se prý chová "servilně", když ji náš Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) kritizuje. Zemana nezajímá, že podle několika čínských zákonů je firma povinna pracovat pro čínské tajné služby, tedy že ohrožuje českou národní bezpečnost.

Antihavel na desátou

Na adresu Česka Zeman řekl: "Uvnitř Evropy je takový vzteklý červený kousek, to je země, která je proti Huawei." O vlastní zemi hovoří jako o "vzteklém červeném kousku"? Tak to už je úplně mimo mísu. Nemá snad ani cenu opakovat, že nás prodal. Česko se podle něj chová servilně (česká vláda, rozuměj). Ve skutečnosti jen dbá na svoji bezpečnost. Notabene jak by se pak mělo nazvat jeho chování vůči totalitní Číně a Rusku? To přece představuje vrchol servility…

Jak se česká "hlava státu" vyrovnala se západní kritikou firmy Huawei? "Pokud jde o čínskou stranu, ta ubezpečila, že technologie společnosti Huawei nejsou využívány ke špionáži a nejsou využívány k takzvaným zadním vrátkům," řekl. Aha, takže oni by mu řekli, že u nás špehují. A v Číně by je pak za to zavřeli či popravili. Asi mu už je úplně jedno, co vypouští přes hradbu zubů.

V sobotu se Zeman sešel s výkonným ředitelem Huaweie Žen Čeng-fejem a vyjádřil naději, že se společnost bude v ČR podílet na digitalizaci, včetně sítí páté generace (5G). Rizika nerizika, kope za Čínu jak zjednaný.

V Pekingu neopomněl napadnout i našeho klíčového spojence, Spojené státy. Po schůzce se svým protějškem Si Ťin-pchingem prohlásil: "Probírali jsme fakt, že v některých případech jak vůči Evropské unii, tak vůči Číně dochází k celní válce, a shodli jsme se na kritice protekcionismu." Zjevně není s to Donaldu Trumpovi odpustit, že ho nepozval do Bílého domu.

Ukázkou, jak se Zemanův projekt Čína nevydařil, se stala firma CEFC. Ocitla se v obřích problémech, její zakladatel a zároveň Zemanův poradce Jie Ťien-ming je doma vyšetřován kvůli hospodářským deliktům, firmu převzala větší státní společnost CITIC. Zeman se však svého poradce nevzdal.

Novinářům prozradil, že se na něj prezidenta Si ptal a že Jie "není ve vězení". Absurdní. Jeho poradce Číňané drží kdoví kde, zmizel, ale "není ve vězení". Zeman se stává čím dál směšnější figurkou. A firmě CITIC věří zase na sto procent, jako dříve CEFC. Komik, který z nás dělá světové blbce.

Blíží se 30. výročí masakru studentů protestujících v roce 1989 na náměstí Brány nebeského klidu (Tchien-an-men) v Pekingu. Při zásahu armády v noci z 3. na 4. června zahynulo nejméně 1300 lidí, podle neoficiálních informací víc, až čtyřnásobek. Zeman k tomuto tématu: "Čína je veliká země, a kdyby došlo k chaosu a k dezintegraci Číny, tak by to mohlo znamenat výraznou destabilitu." Demokratizace prý "má probíhat krok po kroku po etapách".

Zeman je Antihavel na desátou. Pro premiéra Babiše musí být bolestné a ponižující pozorovat, co v Číně provádí, jak nás znovu a znovu zrazuje. Ale netroufne si ani ceknout, vyklidil Zemanovi (a Kellnerovi) čínský prostor. K naší škodě.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy