Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
30. 11. 2016 13:05

Zeman se v příštím životě objeví jako dron Božský orel (pokud existuje reinkarnace)

Vysvětlovat genštábu, že bojové drony létají ve výšce dvaceti kilometrů, to je, jako když plukovník von Zillergut důstojníkům popisoval, co je to chodník.
Tanky? Do šrotu. Drony potřebujeme!
Tanky? Do šrotu. Drony potřebujeme! | Foto: Lukáš Bíba

Někdo by mohl Miloše Zemana podezírat, že je takový trochu nepraktický, světový myslitel. On však dokáže myslet i na velmi praktické věci. Tak třeba v pátek předvedl, že umí trefit cíl z útočné zbraně Bren. Zasáhl břicho figury, střela by byla smrtelná. Přitom česká hlava státu má modrou knížku a nemá zbrojní průkaz (ten vlastní pouze jeho žena, jež si taky ráda vystřelí).

Fascinující je Zemanova slabost pro drony. Miluje drony, věří na drony, vidí v nich budoucnost Česka i lidstva. Pokud existuje převtělování, není pochyb, že se náš pan prezident v příštím životě na světě objeví coby dron.

V úterý na velitelském shromáždění české armády, jejímž je vrchním velitelem, pro ně opět horoval: "Neměli bychom se bát pořídit si i bitevní drony... Byl jsem v Izraeli, kde je továrna na výrobu dronů od malých až po drony velikosti Boeingu 737, bojové drony, které se, jak víte, dokážou pohybovat ve výšce dvaceti kilometrů, vydržet tam čtyřicet osm hodin a vypalovat rakety na vzdálenost sto padesát kilometrů."

Znalosti Miloše Zemana evokují znalosti plukovníka Bedřicha Krause von Zillergut. Ten též vykládal: "Cesta, u které po obou stranách jsou příkopy, nazývá se silnicí. Ano, pánové. Víte, co je to příkop? Příkop jest vykopávka, na které pracuje více lidí. Jest to prohloubenina. Ano. Pracuje se motykami. Víte, co je to motyka?“

Vysvětlovat genštábu, že bojové drony létají ve výšce dvaceti kilometrů, vydrží ve vzduchu čtyřicet osm hodin a pálí rakety na vzdálenost sto padesát kilometrů, to je podobné, jako když Haškův von Zillergut oficírům popisoval, že "chodník rozděluje ulici na jízdní dráhu, že je to vyvýšený dlážděný pruh kolem průčelí domu a průčelí domu že je ona část, kterou vidíme z ulice nebo z chodníku".

Ale chápejme, Zeman má pro drony nezkrotitelnou vášeň, proslul kupříkladu plánem, že jimi zničí Islámský stát. Před dvěma roky drony propagoval na shromáždění NATO (které je dávno používá, stejně jako je má česká armáda ve své koncepci výstavby do roku 2025). Bezpilotníky Zeman velebí i v OSN.

Loni tam pravil: "Potřebujeme malé vojenské jednotky vybavené bezpilotními letouny i vrtulníky, které budou spolupracovat se zpravodajskými službami." A letos na valném shromáždění opět dronoval.

Český prezident nerad tanky. Genštábu se kvůli nim v úterý posmíval: "Dostal jsem asi před dvěma lety návrh na vybudování či obnovení dvou tankových brigád. Přemýšlel jsem, kdy dostanu návrh na obnovení jezdectva." Neuhodnete, co by bral místo tanků: "V první vlně bychom měli pořídit pozorovací drony, ve druhé se nebát pořídit i drony bitevní."

Zaráží, že výzvu Miloše Zemana nevnímá jeho přítel Vladimir Putin. Ruská armáda nakupuje 2300 kusů moderního tanku T-14 Armata, jako by nechápala, že se hodí leda do šrotu. Podobně zaostávají Němci a Izraelci; bláhově věří na tanky.

Zemanova láska k dronům by si zasloužila konkrétní vyústění. Měli bychom od našeho strategického partnera nakoupit obří drony, jež nesou jméno Božský orel (Shen-Ying). Ten má rozpětí křídel 35 metrů (jiní tvrdí až 50) a prý umí najít a sestřelit i americké neviditelné letouny Stealth.

Bez útočných dronů se Česká republika neobejde. Nejprve by jimi měl být vybaven Hrad (ideální doplnění zátarasů před turisty; pokud nějaký pronikne do areálu bez povolení, dron ho sejme), posléze celá armáda. Tanky a džípy prodat, verbovat především dronovodiče.

 

Právě se děje

Další zprávy