Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
11. 5. 2015 7:30

Zeman v Moskvě ošklivě selhal. Stal se Antimerkelovou

Miloš Zeman mohl v Moskvě klidně na Putinovu vojenskou přehlídku jít. Stejně zaujímá putinovské, neevropské postoje.
Tohoto muže Miloš Zeman nezklamal.
Tohoto muže Miloš Zeman nezklamal. | Foto: Reuters

Máme za sebou návštěvu Miloše Zemana v Moskvě. Přežili jsme ji sice, ale uškodila nám, i když se český prezident neúčastnil Putinovy vojenské přehlídky. Zeman byl vedle kyperského prezidenta jedinou hlavou země z Evropské unie, která na oslavy konce druhé světové války přijela. Byl jedním ze dvou takto vysoko postavených eurostátníků, kterým nevadí Putinova agresivní politika. A to je zlé.

Nejen to. Zeman udělal přesně to, co ruský prezident Vladimir Putin potřebuje, co mu hraje do karet. Ukázal, že Evropská unie má jednu velikou slabinu, a tou je nejednota.

Do očí musel každého uhodit nebetyčný rozdíl mezi nedávnou návštěvou Miloše Zemana ve Spojených státech a jeho čerstvým pobytem v Rusku. V USA se nesetkal ani s prezidentem, ani s viceprezidentem. Byl ignorován.

V Rusku mu Vladimir Putin věnoval hodinu svého času. Zeman pro něj byl viditelně důležitým hostem (poslem evropské nejednotnosti). Byli jsme svědky absurdního nesouladu mezi úrovní doprovodu Zemana a úrovní doprovodu Putina. Za Rusy se setkání účastnil krom prezidenta také ministr zahraničí Sergej Lavrov a Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov. Tedy dvě velké "šajby".

Doprovod Miloše Zemana tvořil hradní kancléř bez potřebné české bezpečnostní prověrky Vratislav Mynář a podnikatel Martin Nejedlý. Zeman řekl, že jednatel firmy Lukoil Aviation Czech Nejedlý s ním přišel do Kremlu jako jeho poradce pro energetiku. Rusům ta zjevná nerovnováha nevadila, ač se v diplomacii velmi hledí na rovnováhu.

Za Česko chyběl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD), což bylo naprosto logické a pochopitelné; za dané situace by do Moskvy prostě nejel.

Setkání Zeman plus doprovod s Putinem a Lavrovem mělo vlastní logiku. Jak Mynář, tak Nejedlý jsou lidé, které ruská ambasáda v Praze uznává, jsou to „její“ muži. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a český šéfdiplomat Zaorálek museli na tu pražskou hradní delegaci zírat v ustrnutí. Bylo to, jako by Putina navštívil stát ve státě českém.

Ruská pátá kolona v Evropské unii

„V Evropě jsou ještě politici schopní přímo vyslovit svůj názor a hájit své postoje,“ chválil Putin Zemana. Trefil se. Ale jaké jsou to postoje? A jsou naše? Miloš Zeman neuznává protiruské sankce, jinými slovy stále znovu a znovu opakuje (v Moskvě opět), že si Kreml může dělat v sousedních zemích, co chce. Nevadí, že to odporuje mezinárodnímu právu. Že vede hybridní válku na cizím území. Že Putin a jeho aparát potlačují lidská práva v Rusku. Nevadí nic.

Za prezentování těchto „svých postojů“ byl Zeman od prezidenta Putina chválen. A je úplně jedno, že tam hájil zájmy českých firem, jimž Rusko dluží přes devět miliard. To byl háv, který zastíral nahou pravdu onoho setkání: Zeman jako ruská pátá kolona v Evropské unii. Popravdě řečeno, on klidně na tu vojenskou přehlídku mohl jít. Zeman tam patřil.

Angela Merkelová v Moskvě o vztazích Ruska a Německa: „Zločinnou a protiprávní anexí Krymu utrpěla spolupráce těžkou ránu.“ Prezident Putin svými činy ohrožuje evropský pořádek.

Realita je taková, že ustoupil jen na oko. Na přehlídku nešel, protože o ni nakonec nešlo. Šlo o potvrzení, že si s Putinem on, Mynář a Nejedlý skvěle rozumějí. Chyběl už jen plukovník Zdeněk Zbytek. Perfektně do toho zapadá, že se Zeman v Moskvě opět setkal se šéfem ruských železnic Vladimirem Jakuninem, Putinovým přítelem, který figuruje na sankčním seznamu Spojených států.

Ano, český prezident se v Moskvě poklonil vojákům, kteří padli v boji proti nacismu. To nelze kritizovat. Ale jinak ta cesta byla jedna velká katastrofa. Poskytl rozhovor, který v neděli odvysílala ruská rozhlasová stanice Kommersant FM. V něm řekl, že EU by mohla sankce proti Rusku zrušit do konce letošního roku. Jako by byl nějakým mluvčím Unie.

Vrátil se ke své profesi prognostika a věštil, že by se Rusko za dvacet let mohlo stát členem Evropské unie. Zapomněl však dodat, že to by musela být splněna jedna ze dvou podmínek. Buď by musel padnout Putin i se svým režimem a Rusko by se muselo demokratizovat, nebo by naopak Putin musel anektovat Evropskou unii stejně, jako zabral Krym.

Naprosto jinak v Moskvě jednala německá kancléřka Angela Merkelová. Přijela nikoli v sobotu, ale až v neděli. Položila s Putinem věnec u hrobu Neznámého vojína. Ruskému prezidentovi pak řekla, že za poničené vztahy mezi Ruskem a Německem může podpora proruských separatistů a ruská okupace Krymu. „Zločinnou a protiprávní anexí Krymu utrpěla spolupráce těžkou ránu,“ pravila Angela Merkelová. Putin svými činy ohrožuje evropský pořádek.

Nic takového ruský prezident od svého českého vyznavače neslyšel. A neslyšeli to od něj ani Rusové, kteří poslouchají rozhlasovou stanici Kommersant FM. - Zeman v Moskvě ošklivě, tragicky selhal. Stal se opakem Merkelové, Miloší Antimerkelovou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 7 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy