Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
14. 12. 2015 8:00

Zemanovi lidé: Sládek, Ortel, Konvička. Není cesty zpět. Na návrat nemá morál

Krajní pravice chce využít uprchlické vlny a strachu. U nás cítí podporu Zemana. Sama jde za ním až na Hrad.
Odpor k uprchlíkům, islámu, Evropské unii, NATO a máme tu znovu krajní pravici. Jež oslavuje Zemana.
Odpor k uprchlíkům, islámu, Evropské unii, NATO a máme tu znovu krajní pravici. Jež oslavuje Zemana. | Foto: ČTK

Nová doba? Nová éra? Miloš Zeman 17. listopadu vystoupil na Albertově s Martinem Konvičkou. Hrad pak tvrdil, že o něm nic nevěděl, což se ovšem nedalo zbaštit. Naopak: akce byla předem připravená, promyšlená, dohodnutá s policií, která ji chránila před studenty.

Nevíme, nakolik si prezident uvědomil, že to na výročí sametu přehnal, zašel moc daleko. Některé výroky jeho mluvčího, jež následovaly, by to rády naznačovaly. Jenomže platí: Podej čertu prst a vezme celou ruku. Pravdu tohoto úsloví jsme zažili v sobotu 12. prosince.

V Praze v tento den proběhla demonstrace na podporu prezidenta Zemana a proti uprchlíkům. Všimněme si, jak je to provázané. Antiuprchlické, antimuslimské postoje znamenají stát na Zemanově straně. Je to nerozlučitelné spojení. Prezident může směle a spokojeně tvrdit: Mí voliči mi rozumějí.

Demonstrace, pochod Vlastenci, na Hrad!, začal na Václavském náměstí, kde zhruba v jednu odpoledne promluvil bývalý šéf republikánů Miroslav Sládek. Uprchlíky označil za pátou kolonu. Čechy strašil, že si budou klekat na muslimský modlitební kobereček. Pochválil se: „Jsem rád, že to, co jsem tady ve smršti vajíček prosazoval před dvaceti lety, našlo podporu.“

Sešlo se asi tisíc lidí. Táhli na Hrad. Za svým guru. O dvě hodiny později, ve tři odpoledne, zazpíval na Hradčanském náměstí Tomáš Ortel píseň Mešita. Její refrén zní: Cítit se budou v právu/ Ti v tom černým hávu/ Útočí jen v davu a svatou válku ctí./ Pro Alláhovu slávu, uříznou ti hlavu/ Mají jen o to snahu, zastavme šílenství! - Klasicky muslimofobní kus, kde vyznavač islámu automaticky splývá s teroristou.

Pochod se na rohu ulic Panská a Na Příkopě pokusilo zastavit několik málo lidí, kteří seděli na zemi a odmítli demonstrujícím uhnout. Zasáhla proti nim policie, těžkooděnci je odvlekli do aut, aby nebránili průchodu zemanovců či sládkovců či ortelovců. Nová éra.

Politika antagonie

Průvod mával českými vlajkami (ty přece nosí vlastenci), objevovaly se nápisy EU Ne, NATO Ne, Stop islámu, útoky na vládu a velebení hradního pána. Lidé opačného mínění byli jedním řečníkem, který děkoval prezidentovi, nazváni „vlastizrádnými zmetky“.

Nebylo to nic zvláštního. Je strašné, že už jsme si na tyhle akce zvykli. Už je normální, že se demonstruje se šibenicemi, že lidé, kteří chtějí pomáhat utečencům před válkou, jsou „vlastizrádci“. Posunuli jsme se dozadu. Návrat republikána Sládka (na Václavském náměstí se objevil už 17. listopadu) je pohybem vzad.

Tohle všecko prezident Miloš Zeman podporuje a živí. Jeho politika davu, politika nenávisti, je vysoce riziková. Přitahuje neonacisty („vlastence“). Víc a víc staví lidi proti sobě. Politika antagonie. - Co na pochod Vlastenci na Hrad Zeman řekl? Odmítl ho odmítnout.

Předseda ODS Petr Fiala v sobotu tweetoval: „Kdyby byl M. Zeman demokrat, distancoval by se od demonstrace, kde na jeho podporu vystupuje výkvět extremistické scény. Je ostuda, že to neudělá.“ (Nechme stranou fakt, že občanští demokraté často ostře vystupují proti tomu, aby Česko přijímalo muslimské imigranty.)

Reakce Zemana? „Žijeme ve svobodné společnosti, kde každý občan může demonstrovat jak ve prospěch někoho, tak proti někomu. Já přeji panu předsedovi Fialovi, aby se našel dostatečný počet demonstrantů, kteří budou demonstrovat na jeho podporu.“

Těžko si představit, že by Fiala, nebo kterýkoliv demokratický politik, stál o podporu Sládka nebo Ortela. Typické a strašné však je, že Zeman ten pochod neodmítne. Už nemůže. Sám se chytil do pasti, to jeho prst, jeho ruku drží onen čert. Od skupinové viny (zde viny muslimů), od skupinové nenávisti (k uprchlíkům) už není cesty zpět.

Zeman se ke konci své politické kariéry vydal dolů po nevratné trajektorii. Za ním teď táhnou hnědí extremisté. Sládek, Konvička, Ortel. Směrem k nim to šlo šupem, zpátky už se vrátit nedá. Neonáckové mají svého prezidenta. My nic.

Možná to Zeman nechtěl nechat zajít až tak daleko, doufejme, že ne, ale už nemá sílu, nemá morál z toho vycouvat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy