Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
14. 12. 2015 8:00

Zemanovi lidé: Sládek, Ortel, Konvička. Není cesty zpět. Na návrat nemá morál

Krajní pravice chce využít uprchlické vlny a strachu. U nás cítí podporu Zemana. Sama jde za ním až na Hrad.
Odpor k uprchlíkům, islámu, Evropské unii, NATO a máme tu znovu krajní pravici. Jež oslavuje Zemana.
Odpor k uprchlíkům, islámu, Evropské unii, NATO a máme tu znovu krajní pravici. Jež oslavuje Zemana. | Foto: ČTK

Nová doba? Nová éra? Miloš Zeman 17. listopadu vystoupil na Albertově s Martinem Konvičkou. Hrad pak tvrdil, že o něm nic nevěděl, což se ovšem nedalo zbaštit. Naopak: akce byla předem připravená, promyšlená, dohodnutá s policií, která ji chránila před studenty.

Nevíme, nakolik si prezident uvědomil, že to na výročí sametu přehnal, zašel moc daleko. Některé výroky jeho mluvčího, jež následovaly, by to rády naznačovaly. Jenomže platí: Podej čertu prst a vezme celou ruku. Pravdu tohoto úsloví jsme zažili v sobotu 12. prosince.

V Praze v tento den proběhla demonstrace na podporu prezidenta Zemana a proti uprchlíkům. Všimněme si, jak je to provázané. Antiuprchlické, antimuslimské postoje znamenají stát na Zemanově straně. Je to nerozlučitelné spojení. Prezident může směle a spokojeně tvrdit: Mí voliči mi rozumějí.

Demonstrace, pochod Vlastenci, na Hrad!, začal na Václavském náměstí, kde zhruba v jednu odpoledne promluvil bývalý šéf republikánů Miroslav Sládek. Uprchlíky označil za pátou kolonu. Čechy strašil, že si budou klekat na muslimský modlitební kobereček. Pochválil se: „Jsem rád, že to, co jsem tady ve smršti vajíček prosazoval před dvaceti lety, našlo podporu.“

Sešlo se asi tisíc lidí. Táhli na Hrad. Za svým guru. O dvě hodiny později, ve tři odpoledne, zazpíval na Hradčanském náměstí Tomáš Ortel píseň Mešita. Její refrén zní: Cítit se budou v právu/ Ti v tom černým hávu/ Útočí jen v davu a svatou válku ctí./ Pro Alláhovu slávu, uříznou ti hlavu/ Mají jen o to snahu, zastavme šílenství! - Klasicky muslimofobní kus, kde vyznavač islámu automaticky splývá s teroristou.

Pochod se na rohu ulic Panská a Na Příkopě pokusilo zastavit několik málo lidí, kteří seděli na zemi a odmítli demonstrujícím uhnout. Zasáhla proti nim policie, těžkooděnci je odvlekli do aut, aby nebránili průchodu zemanovců či sládkovců či ortelovců. Nová éra.

Politika antagonie

Průvod mával českými vlajkami (ty přece nosí vlastenci), objevovaly se nápisy EU Ne, NATO Ne, Stop islámu, útoky na vládu a velebení hradního pána. Lidé opačného mínění byli jedním řečníkem, který děkoval prezidentovi, nazváni „vlastizrádnými zmetky“.

Nebylo to nic zvláštního. Je strašné, že už jsme si na tyhle akce zvykli. Už je normální, že se demonstruje se šibenicemi, že lidé, kteří chtějí pomáhat utečencům před válkou, jsou „vlastizrádci“. Posunuli jsme se dozadu. Návrat republikána Sládka (na Václavském náměstí se objevil už 17. listopadu) je pohybem vzad.

Tohle všecko prezident Miloš Zeman podporuje a živí. Jeho politika davu, politika nenávisti, je vysoce riziková. Přitahuje neonacisty („vlastence“). Víc a víc staví lidi proti sobě. Politika antagonie. - Co na pochod Vlastenci na Hrad Zeman řekl? Odmítl ho odmítnout.

Předseda ODS Petr Fiala v sobotu tweetoval: „Kdyby byl M. Zeman demokrat, distancoval by se od demonstrace, kde na jeho podporu vystupuje výkvět extremistické scény. Je ostuda, že to neudělá.“ (Nechme stranou fakt, že občanští demokraté často ostře vystupují proti tomu, aby Česko přijímalo muslimské imigranty.)

Reakce Zemana? „Žijeme ve svobodné společnosti, kde každý občan může demonstrovat jak ve prospěch někoho, tak proti někomu. Já přeji panu předsedovi Fialovi, aby se našel dostatečný počet demonstrantů, kteří budou demonstrovat na jeho podporu.“

Těžko si představit, že by Fiala, nebo kterýkoliv demokratický politik, stál o podporu Sládka nebo Ortela. Typické a strašné však je, že Zeman ten pochod neodmítne. Už nemůže. Sám se chytil do pasti, to jeho prst, jeho ruku drží onen čert. Od skupinové viny (zde viny muslimů), od skupinové nenávisti (k uprchlíkům) už není cesty zpět.

Zeman se ke konci své politické kariéry vydal dolů po nevratné trajektorii. Za ním teď táhnou hnědí extremisté. Sládek, Konvička, Ortel. Směrem k nim to šlo šupem, zpátky už se vrátit nedá. Neonáckové mají svého prezidenta. My nic.

Možná to Zeman nechtěl nechat zajít až tak daleko, doufejme, že ne, ale už nemá sílu, nemá morál z toho vycouvat.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 7 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy