Člověk v tísni, o.p.s. | Názory
21. 1. 2008 0:00

Komiks: Když oblečení suši, suši

Patnáctý díl pravidelného komiksu
Foto: Aza

Asiaté žijící u nás jsou pro mnohé Čechy terčem posměchu. I pro ty, kteří jinak vtipné kaše moc nepojedli, je snadné střílet si z jejich špatné češtiny a sklidit smích posluchačů.

"Suši, suši," přesvědčuje Vietnamka zákaznici, jak jí to sluší. Na jídelním lístku čínské restaurace figuruje "Vepšové s ryše" a my se můžeme potrhat smíchy. Pro Asiaty ale není vůbec jednoduché se naučit česky.

Mnoho z nich k nám přišlo ve věku, kdy nový jazyk do hlavy už neleze. Zato jejich děti, kteří se v České republice už narodily, mluví lépe česky než třeba vietnamsky a ve školách patří mezi nejlepší studenty.

Diskutujte: Je podle vás na místě být vstřícní vůči nedokonalé češtině cizinců?

  • Další díl pravidelného komiksu naleznete na Aktuálně.cz příští pondělí
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy