Jakub Antoš | Názory
26. 1. 2007 0:00

Má Čunek odejít? Odpovídali jste vy!

DEBATA TÝDNE - Korupce v politice. Téma, které znovu zaměstnává policii i justici. Má politik v podezření rezignovat?

Ptali jsme se vás v souvislosti s případem Čunek.

Hlavním důkazem jsou výpisy z bankovních účtů. Ty dokládají, že ve stejnou dobu, kdy si realitní firma H&B Real vyzvedla ze svého účtu 499 tisíc korun, uložil Jiří Čunek na své konto částku jen o dva tisíce nižší.

Vicepremiér se hájí tím, že obnos pocházel z rodinných úspor.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ve stínu Čunkova případu je případ exposlance ODS Vladimíra Doležala, který už kvůli korupčnímu podezření stojí před soudem.

Foto: ČT24

Policie Doležala podezírá z toho, že žádal od podnikatelů pro radního Prahy 10 Tomáše Hrdličku 800 tisíc korun. Doležal i Hrdlička obvinění odmítají.

Ptali jsme se vás v nové Debatě týdne: Má se politik v případě, kdy se objeví podezření z úplatkářství či zpronevěry, okamžitě vzdát své funkce? Nebo má ve funkci zůstat do pravomocného rozhodnutí soudu?

Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz

       15                        :                              10

__________________________________________________________________________

Zde jsme uveřejnili vaše názory, ale jen takové, u kterých jste uvedli alespoň dva údaje z následujících tří: celé jméno, adresa a profese.

Foto: Aktuálně.cz

Začněme již konečně měřit stejným metrem a to platí i pro Kalousky a jim podobné. Pokud jde o politika z námi preferované strany jde o zanedbatelný prohřešek, jde li o politika ze strany, které zrovna nefandíme, jde o problém řešitelný pouze rezignací. Jako příklad uvedu finanční kauzy pánů Grosse, Tlustého, Topolánka, aj.

Miro Havraník, Havířov, důchodce 

Foto: Aktuálně.cz

I když na mě zapůsobil svým vstupem do politiky a vyřešením romské situace ve Vsetíně velmi kladně, měl by každý politik v situaci, kde shody výběru peněz na straně jedné a uložení na Čunkův účet na straně druhé je velmi podezřelé, tudíž by takový politik měl okamžitě podat demisi, jak je to běžné v celém demokratickém světě.

Tomeček Zdeněk, Bystřice pod Hostýnem, státní zaměstnanec 

Foto: Aktuálně.cz

Politika je služba, mnohdy služba medvědí! Jen samotný politik ví, kam až může zajít a s kým se spojit při své cestě vzhůru na politické nebe. Mnoho neoslovených se nebude štítit tuto cestu politikovi zkomplikovat nebo přerušit. S kým se v komunální politice spojoval dnešní předseda KDU-ČSL pan Jiří Čunek? Tuto otázku rozkrývá policie a dnes i sedmá velmoc. Polévku si přihřívají mnozí. Pan Čunek je v hluboké defenzivě a jeho neobratné výroky přesvědčují veřejnost z pravdivosti úplatkářské aféry. Ptám se však, co se bude dít dále? Pan předseda tuto situaci neustojí, nemá potřebný arzenál zbraní k protiútoku. Kvalitní obrana je plná pohybu a předvídání a ta panu Čunkovi chybí. Přímost, s jakou do vysoké politiky pronikl, se stává jeho slabinou. Již na počátku této situace měl odstoupit a případně se vrátit oklikou i proto, že to může být dobře cílená kampaň. Neměli bychom však dávat tak obrovskou zbraň do ruky všem šedým eminencím v pozadí politiky a nutit politiky vždy k odstoupení. Pokud se cítí politik nevinný a silný ve svém přesvědčení, musí bojovat! Potřebujeme neohrožené politiky a silné předsedy stran, každý si však musí sám udržet pozice. Proto, žádná pravidla o odstupování politiků, jen tvrdá konkurence korigovaná nezávislými médii. Pan předseda Čunek tuto situaci právě prožívá a jistě cítí, že prosadit se není legrace.

Roman Typlt, prodavač, Hrdličkova 2204, Praha 4, 148 00, [email protected] 

Foto: Aktuálně.cz

Myslím si, že by měl počkat do soudu třeba na povinné dovolené, jelikož to může být všechno hra špatných politiků. Kdo může mít zájem zničit  dobrého politika? Jen špatný a né-li horší kolega politik. Takže funkce se nevzdávat až po řádném soudu to je můj názor, přičemž případ by měl soudit soud složený ze soudců z různých měst či krajů, aby se minimalizovalo celkové umožnění korupce a celková nezávislost na politických tlacích zvenčí.

Bc. Vladimír Buldra, Ústí nad Labem, vedoucí oddělení plánu a statistiky 

Foto: Aktuálně.cz

Okamžitá resignace je nesmyslná, to by pak kdejaký narušený jedinec mohl poškodit kohokoli. Váš článek považuji za velmi neobjektivní a silně stranící Čunkovi. Vy máte předkládat fakta a není vašim úkolem Čunkovi vypracovávat polehčující okolnosti, či  veřejnosti předkládat, o co lepší by mohl být jeho úplatek, než nevyjasněné přijmy Grose.

Richard Vacula, Hradec nad Moravicí

Foto: Aktuálně.cz

Dámy a pánové, nevím co si mám vlastně myslet o dnešní situaci na naší politické scéně. Je to skutečně tristní pohled. Všem je jasné ,že to nemůže dopadnout jinak ,než ,že pan Čunek se bude muset asi dříve nebo později poroučet. Jeho nepřesvědčivé chování vyvolává ředu pochybností. Jaké asi musí být tlaky na naší politické scéně ,dosvědčují poslední události zcela věrohodně. Ale pak vyvstává otázka ,zda si ještě dokážeme sami  jako národ efektivně vládnout. Tak abychom se sami nemuseli považovat za darebáky. Korupce je v naší zemi prvořadý problém a pokud se to snaží sami aktéři tohoto postupného morálního rozkladu zaretušovat ,jak se potom mají učit chovat jako občané lidi , kteří teprve vstupují do života. Posunujeme se zvolna k balkánským poměrům, a měli bychom ,pokud ještě zbývá nějaký čas udělat cokoliv, abychom nastoupili onen záchranný kurz ,tak jako se to podařilo Němcům po druhé světové válce . Musí se prostě někde začít. Strany jsou prolezlé neseriozními individui a hloubka marasmu v kterém jsme se ocitli se teprve odkrývá. Působil jsem v USA a mohu vám říci ,že takové příhody se stávají i tam ale pak ,aby se předešlo dalším škodám na pověsti stran se nekompromisně zbavují takových jedinců ,aby sami sebe uchránili před ještě větším morálním odsouzením ,které by je mohlo v budoucnu čekat. A tak je to i s panem Čunkem ,udělal velkou ,chybu ,že se nechal nachytat s kalhotami dole a tak by měl pokud nechce ještě více poškodit KDU, pokud to ještě vůbec jde, okamžitě rezignovat na svoji funkci. To je můj názor.

Michal Hons, Pardubice, grafik 

Foto: Aktuálně.cz

Zdravím, pokud se jakýkoli politik dostane do takového podezření, měl by ihned odstoupit a po očištění se vrátit. Pokud tak neučiní, již se toho nezbaví. Ale po "čistých" politicích je marná poptávka na celém světě!!!

Pavel Smyčka, Orlová

Foto: Aktuálně.cz

Na Vaší otázku odpovím dotazem: Jaký je rozdíl mezi Japoncem, Angličanem a Čechem, když jsou veřejně zostuzeni? Japonec spáchá harakiri, Angličan podá demisi a Čech udělá tiskovou konferenci! Takže, kdy jí udělá pan Čunek?? Nejde mi pouze o pana Čunka, kterému jsem fandil; ale když šel nahoru, měl si dávat pozor na schody, po kterých jde!

František Tunega, Heřmanův Městec, důchodce

Foto: Aktuálně.cz

Přestože nejsem příznivcem současné vládní koalice, jsem proti odstoupení pana ministra. Nikdo přece nedává výpověď z práce, když o něm někdo rozšíří nějaký drb. Odstoupit by měl až v případě, že mu budou jeho prohřešky dokázány. Nebo bude-li mít sám pocit, že už si vymyslel tolik verzí o původu peněz, že je není schopen vysvětlovat, což se již asi blíží...

Michal Gill, Karviná, student

Foto: Aktuálně.cz

Ano! Nekladla bych si otázku zda má odejít, ale jak rychle má odejít, aby nepoškodil dále vlastní politickou stranu a nezašlapal hlouběji politickou kulturu v Česku. V okamžiku, kdy vrcholný politik (za stranu, kde by křesťanské "desatero" mělo být etickým kodexem), byť se předtím osvědčil v komunální politice (nebo ne?), byť dosud bezúhonný, se stane nehodným důvěry - pak musí odejít. Pokud si pět let zpátky nepamatuje skutečnosti, které provázely jeho vklad ve výši půl milionu korun - a přebíjí jedno vysvětlení druhým: splacená půjčka, celoživotní úspory, část úspor, jeho peníze, společné peníze s manželkou, spíše jeho peníze.... pak musí navenek přeci zcela pozbýt morální kredit! A vůbec - jak ho mohou kolegové bránit, že se nevykrucuje? Samozřejmě že vykrucuje - co jiného znamená to, že jeho dosavadní odpovědi se různily proto, že otázky byly položeny každá jinak?? Můj názor je, že pan Čunek přecenil své síly a není tím mesiášem, za kterého by ho KDU-ČSL ráda vůči svým voličům vydávala.

Soňa Adamová, právnička

Foto: Aktuálně.cz

Jelikož je bohužel soudnictví v naší zemi stále daleko za západními zeměmi, zastávám názor, že by podezřelý politik neměl opouštět svou funkci, ale naopak v co nejkratší době danou situaci chtít sám objasnit, aby získal zpátky důvěru svých voličů. Obávám se, že v České republice je zcela běžné křivě obvinit svého soupeře za účelem setřesení konkurence, s minimální hrozbou následků. Příkladem takové akce byl dle mého názoru případ bývalého primátora Jana Kasla, který byl známý ochotou bojovat proti korupci na magistrátu Prahy a paradoxně byl nakonec z téhož obviněn svými kolegy. Hrozné na tom je, že podobné případy mohou daného politika zničit a v aktuální situaci otřesou širokou veřejností, ovšem důkaz neviny většinou přichází po tak dlouhé časové prodlevě, že už nikoho nezajímá. Jiná situace je například v USA, kde je soudnictví naopak dovedené místy až do krajnosti, ovšem je tam tím pádem možnost sebeobrany. V této zemi bych souhlasila s názorem, že by politik měl opustit politickou scénu do doby, než se situace vysvětlí. Tím, že je možné žalovat kohokoliv za cokoliv a navíc úspěšně, je minimalizována šance křivých obvinění a navíc vcelku rychlý soudní proces umožní politikovi buď očistit své jméno nebo naopak. V případě Jiřího Čunka mám dost pochyby o jeho nevině, protože se nijak přesvědčivě nesnaží své finanční záležitosti objasnit. Jeho výpovědi ve mně budí názor, že v tom sám nemá moc jasno a spíše spoléhá na vleklé spory v ČR a čas, kdy voliči otrávení z politického chaosu přestanou jeho kauzu sledovat.

Dáša Vladyková, Praha, zástupkyně ředitele na VOŠ

Foto: Aktuálně.cz

Politik má odejít nikoli na základě podezření, ale jakmile mu bude vina prokázána. To se netýká pouze pana Čunka, ale i ostatních politiků. Politici by měli zveřejňovat své příjmy - např.pan Tlustý nikdy nevysvětlil, kde vzal miliony na svoji vilu - což je naprosto nesprávné a věc by se měla šetřit. Pokud mohu doplnit: za ministryní Třeštíkovou přišla "od rodinného krbu" lobbovat za určitou osobu bývalá poslankyně Kateřina Dostálová - pokud si vzpomínám, kdysi byla v jakémsi (politickém) souznění s Ivanem Langrem, nynějším ministrem....

Doc.Ing. Lydie Junková,CSc; spisovatelka v důchodu
[email protected]

Foto: Aktuálně.cz

Osobně nevím, co je zde k řešení. Presumpce viny u politiků prostě platí a basta. Tady nejde o soud. A nejenže si myslím, že by politik měl okamžitě rezignovat, požaduji, aby byl v nejkratším čase odvolán, pokud tak neučiní sám. Já osobně nesleduji v této chvíli tolik pana Čunka, ale mnohem více pana Topolánka. Podle jeho postoje k této aféře budu posuzovat, jak se zachovám u voleb. Podle mého by pana Čunka měl premiér odvolat. Jinak budu premiéra podezřívat z obdobných praktik! (Proč by si jinak pomáhali?) Bude-li prokázána nevina, může se jistě pan Čunek do politiky zase vrátit (dokonce mu to může zvýšit popularitu). Pozor! Jestliže případ pouze vyšumí do ztracena pro nedostatek důkazů, zákaz návratu do politiky trvá! V politice chci mít lidi poctivé, žádná podezřelá individua! Proč se asi dnes potácíme v tomhle korupčnickém marasmu? Není to náhodou proto, že tady bují ten "švejkovskej relativismus", který je schopen dělit politiky pouze na ty, u kterých se to již profláklo a ty, na které to ještě neprasklo a který - a to především - je schopen jim to tolerovat? Musíme si pomáhat, že? Tak to ne. Nikdo ať ode mne nečeká, že dám hlas nedůvěryhodnému či podezřelému politikovi. Ani náhodou! Politika nemá být zaopatřovací ústav. (Skutečnost, že u nás politický post je cosi jako zaopatřovací ústav a že mnoho občanů je ochotno to strpět, je tragédií tohoto národa.)
Takže znovu: já ho v politice nechci! Jako tam nechci řadu jiných, na které to ještě neprasklo. Z jejich vyjadřování a z jejich skutků jsou rozpoznatelní. Oni mi je tam stejně dosadí ti voliči, co těm pánům rozumějí....

Bohumil Šourek, Praha, sociální pracovník

Foto: Aktuálně.cz

Jsem proti odstoupení pana Čunka z funkce, a to hlavně proto, že je tato kampaň cílená, je to politikum a někomu pan Čunek velice vadí. Problém u nás je hlavně s našimi novináři. Slušný člověk není připraven na záludné a pro novináře dobře cílené otázky. Viz. otázky položené paní Čunkové. Dnes opravdu není rozdíl v novinách, které jsou bulvár a které ne. Jak se má slušný člověk, který si poctivě vydělává a našetří si řekněme těch 490 000, a to nejen pan Čunek, v téhle závistí prolezlé zemi, bránit tomuto nařčení. Počítejte se mnou. Kdyby si manželé Čunkovi šetřili 12 let, od roku 1994 do roku 2006 tak každý rok ušetří 40833.- Kč, t.j. každý měsíc 3403.- Kč. Zdá se Vám to pro dobře vydělávající dvojici hodně? Myslím, že tolik ušetří rodina, která vydělává průměrně. Věřím, že když se vysloví celková částka, tak pro mnoho závistivých a těch co raději vysedávájí v hospodách, a nadávají na vše, místo aby šli pracovat, se zdá velká. Prosím proto novináře, aby se nad tím zamysleli, než obviní slušného člověka. V naši zemi se potom velmi těžce člověk očistí.

Věra Grymová, Příbor, fotografka

Foto: Aktuálně.cz

...Člověk by ve slušné společnosti samozřejmě neměl vůbec uvažovat do politiky jít, pokud jen vzdáleně tuší, že má nějaký vroubek - natož máslo na hlavě. Jenže my nežijeme ve slušné společnosti a otázka je, že to nejspíš kdekomu bojím se že minimálně polovině občanů  nevadí, pokud na tom může více či alespoň trochu profitovat. Začnou řvát v momentě, kdy je např. třeba odvést pozornost, získat výhodu. Není to také jen náš český problém. Více nebo méně se to týká všech států a lidí na světě. Jestliže to neřešíme zgruntu vážně, ale jen tak aby se neřeklo nebo abych odvedl pozornost či získal preference, pak je nejspíš rozumné, aby pan Čunek neodstupoval (protože by pak vážně každý pomatenec mohl podat trestní oznámení vždy, když se mu zamane a ohrozit kteroukoli i dobrou věc nebo prostě jen proto, aby nic nefungovalo. Ale pokud se mu vina prokáže, musí opustit politiku, kde zůstane i většina těch, co měli prostě větší "kliku" jako on Nevybočují umějí v tom prostě chodit jsou to tvrdí hoši (prostě "kokoti" ve smyslu Xaviera Crementa) a vzbuzují závist a obdiv mnohých, kteří nad slušným člověkem ohrnují nos. A někteří lidé jsou s nimi spokojeni prostě proto, že na ně nic neprasklo. (redakčně kráceno - celý text naleznete ZDE.)

Helena Šemberková, Liberecko, tlumočnice, překladatelka a učitelka němčiny

Foto: Aktuálně.cz

V normálním státě musí platit u politika presumpce neviny. My žijeme v divném státě. Mám takový nepříjemný pocit, že u nás jsou často politici uvrhováni pod vyšetřování policie a bohužel i odsuzováni u soudů (Vladimír Mlynář) za účelem vyřazení politika ze hry pro přílišnou poctivost. Proto je zatím u nás vhodnější vyčkat pravomocného rozsudku. Presumpce neviny je vhodná pro zachování pozitivního obrazu strany u voličů, jenže naše parlamentní strany už nemají co ztratit!

MUDr. Bohumír Šimek, Křemže

Foto: Aktuálně.cz

Je to sice hezká myšlenka, aby politik v případě podezření z korupce či zpronevěry ihned rezignoval na svou funkci, ale tato činnost se velice těžko dokazuje. Opravdu se mohou objevit i smyšlená obvinění za účelem poškodit nepohodlného politika. Ale v tomto případě bych pana Čunka v jeho funkci nechal. Ať se v tom máchá. Podle informací z tisku je víc než zřejmé, že pan Čunek "čistý" nebude. Je to jen vrchol ledovce a každý, kde se třeba jen trochu pohybuje např. ve stavebnictví nebo v jiných oblastech, jejichž činnosti jsou závislé na státních či veřejných zakázkách, ví své. Na kauze pana Čunka uvidíme, kdo má ještě "hroší kůži". Pan Kalousek už nehřmí o presumpci viny jako u pana Grosse, pan Topolánek dělá "mrtvého brouka", někteří kolegové pana Čunka ho hájí, proč asi? Nejedná se o žádnou politickou objednávku, to je nesmysl. Prostě si pan Čunek myslel, že je nedotknutelný, s mocí roste chuť. Jen ať pan Čunek zůstane, ať je skandalizován, když se neumí věrohodně obhájit. Ať i další potenciální zkorumpovaní politici vidí, co je čeká. Jen ať se o panu Čunkovi denně píše, ať má z ostudy kabát. A dobře si pamatujme, kdo se ho zastává.

Tomáš Moláček, Praha, podnikatel

Foto: Aktuálně.cz

V celém případu přeci nejde tolik o výši finanční sumy. Podstatné je, že pan Čunek se vyjádřil o sumě jakožto o celoživotních úsporách jeho a manželky a hned druhý den začal tvrdit, že částka představuje půjčku, která mu byla vrácena na účet. I hloupějšímu jedinci musí být jasné, že tady něco nehraje a že se tudíž jedná o kličkování a zamlžování, zkrátka o levárnu. Ona ani manželka pana Čunka nejdříve nevěděla odkud se peníze vzaly a až po debatě s manželem se rozpomněla... Případ je prakticky identický s případem pana Grosse a této skutečnosti nemůže stát v cestě politická podpora, politická situace či oblíbenost politika jak se nám snaží v článku vysvětlit politologové. Ještě jedna poznámka o morálním profilu našich politiků : včera proběhl v nejmenovaném deníku článek s velkým nadpisem, kde pan Svoboda z KDU říká: Nepřeji panu Čunkovi, aby dopadl jako Stanislav Gross. Někdo by si toto vyjádření mohl vyložit jakožto vyjádření podpory kamarádovi ze stejné strany, druhý a pravděpodobně chytřejší jakožto vyjádření zhrzeného poraženého v boji o předsedu strany, který oznamuje lidem : Podívejte se, pan Čunek je stejný jako pan Gross!! Já osobně jsem pro okamžitou rezignaci pana Čunka. Morální devastace je i bez tohoto případu v naší zemi bezprecedentní!

Ing. Robert Pettík, Praha, ekonom

Foto: Aktuálně.cz

Proč by proboha měl pan Čunek odstupovat? Alespoň ne teď. Já jsem rozhodně zastáncem toho, aby se případ pořádně prošetřil. Od pana Čunka v tuto chvíli očekávám jediné, aby nebránil ve vyšetřování. A z jeho chování vyplývá, že v něm rozhodně žádným způsobem bránit nebude. Za těmito slovy stojí i činy (souhlas s odebráním imunity). Proto bych zatím pana Čunka k odstoupení nenutil. Bylo by to velice nespravedlivé. A kam bychom se také dostali, kdybychom nechali rezignovat ministra na základě výpovědi jedné z jeho bývalých sekretářek!

Jan Weisser, student, Kostelec nad Orlicí

Foto: Aktuálně.cz

U Grosse byla situace jasná - nemohl si peníze vydělat. A tak přestože lhal, jak se dalo, nemohl se vylhat. Otázkou spíš zůstává, jak to, že takový člověk, "vystudovaný" kdoví jak, dnes působí na důvěryhodné pozici? Ukazuje se, že se může dělat cokoliv - a v případě neúspěchu se pokračuje na lehce nižší úrovni (ale to se nakonec vžilo z jiné oblasti - na policii je trest v podobě tří měsíčních srážek apod. za těžká pochybení). U Čunka je tendence stav zakrýt delší prací. Neznám nikoho, kdo šetří po korunce, aby přicházel o úroky tím, že má peníze doma. To, že si Čunek nezpříjemnil úplatek večeří za 2000 Kč a pak jej nedal do banky může věřit jen ten, kdo má rád pohádky. Například malé děti.
Paradoxně si Čunek svou pohádkou možná více škodí než si uvědomuje. Je chybou, že se nikdo této otázce nevěnuje! Žijeme v moderní době, v době cash flow, ve využívání bankovních produktů a jiných vymožeností výpočetní techniky. Pak špičkový manager, který údajně šetří doma do punčochy nemá ve vrcholných orgánech co pohledávat. Jednak nové zákony nepředpokládají šetření do punčochy - to by byly jinak nastaveny a také předpokládají jistou úroveň managerů. Čunek se snaží ukázat, že ji nemá... S tou presumpcí viny či neviny - to je dle mého názoru zástupný problém: řekněme, že by u politika měla být tvrdší kritéria, ale ideál je daleko, stačí poctivé vyšetřování s presumpcí neviny...

Ing. Jiří Vaněk, Zlín, student

Foto: Aktuálně.cz

Jak jednoduché, zbavit se vlády. Prostě stačí podat trestní oznámení na jednotlivé ministry, ti odstoupí a je to. Než se to vyšetří, koho bude za tu dobu zajímat, jak to dopadlo?

Josef Vondrášek, Olomouc, automechanik

Foto: Aktuálně.cz

Kdyby tak mohl přijít KOCOUR! (viz. film "Až přijde kocour") a všichni politici by se "vybarvili". To bychom se divili! Nebo nedivili? Pan Čunek nechť zůstane ve svých funkcích samozřejmě až do pravomocného rozhodnutí soudu.V případě jeho odstoupení by současně s ním měli odstoupit všichni politici, kterým byly v minulosti prokázány obdobné činy a kteří se svých postů nevzdali. Měřme každému stejným metrem!

Miroslava Štěrbová, Třebechovice pod Orebem, důchodkyně, [email protected]

Foto: Aktuálně.cz

Kauza Čunek - další z dlouhé a nekončící řady skandálů v naší vysoké politice je důkazem chabé morálky a bezbřehé chamtivosti valné části politiků, ať těch v centru nebo na regionální úrovni. Tito lidé vstoupili a vstupují do politiky nikoliv pro službu zemi, jak tvrdí při pózování před kamerami, ale jen a jen pro to, aby zbohatli, a to za každou cenu. Evidentně je ovládl pocit, že když už se dostali tak vysoko, mají svaté právo hrabat, lhostejno, zda je to nemorální či nezákonné. A kolem každého z nich jsou další hladoví - příbuzní a potřební známí, kteří si také chtějí pořádně odkrojit z krajíce. A proč by ne. K beztrestnosti jim nahravají mizerné zákony, směšné tresty a především skutečnost, že kdekdo z nich má máslo na hlavě. Do morálního marasmu politika v této zemi upadla už za premierování Klause, kdy za oněch šest let vládnutí ODS a spol. se z Česka stalo eldorádo pro velkopodvodníky, velkozloděje, tuneláře všeho druhu a korupce se rozlezla až do nejvyšších pater politiky a státní správy. Po nástupu ČSSD, přes velkohubé chvástání akcí čisté ruce, se nic nezměnilo, amorálnost se naopak ještě prohloubila. Politici se ochotně nechávali zkorumpovat a nevadilo jim ani zaplést se s organizovaným zločinem nejhrubšího zrna. Díky našim politikům a úředníkům se tak naší zemi dostalo opravdu "prestižního" mezinárodního ohodnocení - jedna z nejzkorumpovanějších zemí v Evropě. Teď znovu přichází k moci ODS a spol. a dovedu si představit tu bandu kolem nich, jak si mnou ruce a už se nemůžou dočkat tučných prebend. A my - voliči, ačkoliv to všechno platíme z našich kapes, se chováme jako stádo ovcí, znovu a znovu je jdeme volit a legalizujeme jim tak místo u koryta. Tak si nestěžujme a nedivme se. A pan Čunek? Tak ten bude ještě chvíli hrát divadlo o své bezúhonosti, tak jako jeho "kolegové" před ním. Pak se stáhne a aféra vyšumí jako vždy. Jen tu a tam ji média připomenou při nějakém dalším skandálu, který určitě na sebe nenechá dlouho čekat.

Stanislav Dragoun, Praha, redaktor

Foto: Aktuálně.cz

Kdyby se muselo brát vše, co se povídá, pak bychom museli začít shora: Václav Havel dostal zpět Barrandov, který byl zabaven jeho strýci za kolaboraci a Němci ho Miloši Havlovi údajně při jeho pobytu v NSR zaplatili; Václav Klaus by musel vysvětlit, kdo platil pension Livie v Davosu, proč koupil s mnoha pražáky byt v Peci pod Sněžkou se státní dotací 360tis.Kč; kde vzal Topolánek 8 mil.Kč na byt; kde vzal tchán Kalouska 12 mil.Kč, aby oběma dětem dal po 6 mil.Kč; kde vzal Tlustý peníze na své nemovitosti? Nepočítám potom otázku, kdo zavinil a kde jsou televizí oznamované stovky miliard špinavých, nezákonně získaných peněz. Stále jsme si rovní, ale někteří z nás jsou rovnější.

Ing. Vladimír Minařík, Hradec Králové, důchodce a soudní znalec

Foto: Aktuálně.cz

V případě podezření typu "Čunek" je v civilizovaných zemích naprostou samozřejmostí vzdát se mandátu. Necivilizovanost našeho prostředí je mimo některé (a neoddpustitelné) chyby politiky a politiků a jejich přístup k umožnění získání obrovských majetků bez jakýchkoliv solidních nevexláckých zásluh a povýšení snah o majetek nad lidské hodnoty (např. Klausova slova ve smyslu "Neznám špinavých peněz") a dále pak předstírání demokracie, nesmyslný počet poslanců zákonodárných sborů (podle počtu obyvatel by jich mohlo být v parlamentu nejvýše padesát a tolik kvalitních lidí by se u nás snad našlo, protože sto jich zde není a zastupitelské sbory jsou pak jenom trafikou pro blbce a grázly).

Vojtěch Šír, Hradec Králové, důchodce

 

 

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy