reklama
 
 

Made in Pardubice: perník a semtex

31. 12. 2006 0:00
Česká NEJ - Od října s námi vybíráte česká NEJ. Tady jsou výsledky po krajích: co jste zvolili na východě Čech?

V pardubickém kraji zvítězil na celé čáře pověstný výrobek zdejší metropole - perník. Následován méně sympatickým výrobkem nedaleké chemičky - semtexem. Trojici uzavírá velká pardubická steeplechase.

Do vítězné pětice se probojovala i dělostřelecká tvrz Bouda a Jednota bratrská (obé na čtvrtém místě) a páté místo patří Josefu Resslovi, vynálezci lodního šroubu.

Další významný konstruktér, aviatik Jan Kašpar, zůstal na samém konci pomyslného žebříčku. Stejně tak i opatovický kanál - významné středověké vodní dílo (1498-1521). Čerpal vodu z Labe a sloužil k napájení rozsáhlé rybniční sítě, kterou založil majitel pardubického panství pan Vilém z Pernštejna.

Pardubický kraj je jediný, kde se na žebříčku umístilo více rodáků (osm), než památek (pět), přírodu zastupuje jen jeden unikát, zbylé příčky patří místním specialitám.

Pardubický perník

Sladké pečivo tmavě hnědé barvy. Jeho původní receptura se skládala z medu, mouky a pepře. A právě od pepře pochází název perník (původně peprník).

Perníkové těsto je často vykrajováno do různých tvarů - vyrábí se perníky kulaté, častým motivem je například perníkové srdce. Po upečení jsou pak perníky zdobeny barevnou cukrovou polevou nebo čokoládou.

Pardubický perník je v Česku nejznámější. Protože byl exportován na velké vzdálenosti, byl vyráběn tak, aby během těchto dlouhých cest neutrpěla jeho kvalita. Za svou trvanlivost vděčí silnému podílu koření a také tvrdosti a suchosti.

 

20 pardubických NEJ

 • 1. místo

Pardubický perník

Krajské město je proslavené výrobou této tradiční pochutiny.

 

 

 •  2. místo

Semtex

Plastická trhavina ze semtínské Explosie, vyvinutá ještě v bývalé Syntézii, produkt s tím nejhorším mediálním obrazem. Pro své vynikající užitné vlastnosti často zneužíván teroristy. Jméno této trhaviny je známé na celém světě.

 

 •  3. místo

Velká pardubická steeplechase

nejstarší dostih na evropském kontinentu (1874) a druhý nejtěžší dostih na světě po Velké Liverpoolské. Na koně s jezdci čeká 31 překážek včetně proslulého Taxisova příkopu.

 

 •  4. místo

Dělostřelecká tvrz Bouda

Dělostřelecká tvrz Bouda, v současné době největší muzeum československého stálého opevnění na území České republiky. Na rozdíl od jiných pevností nedotčená poválečnými úpravami.

 

Jednota bratrská

Jednota bratrská, církev, založená v roce 1457 v Kunvaldě v Orlických horách, se rozšířila díky misijní činnosti po celém světě (od Aljašky, přes Afriku po Indii). Jejím nejznámějším členem byl Jan Amos Komenský.

  

 •  5. místo

Josef Ressel

Josef Ressel (1793-1857), rodák z Chrudimi, vynálezce lodního šroubu.

  

 

 • 6. místo

Oskar Schindler

Oskar Schindler, (1908-1974), rodák ze Svitav, člen NSDAP, který však během války zachránil před deportací do koncentračních a vyhlazovacích táborů 1200 židovských občanů tím, že je zaměstnával ve své továrně v nedalekém Brněnci.

  

Hřebčín v Kladrubech nad Labem

Kladruby nad Labem, nejstarší hřebčín na světě, založen v 16. století Maxmiliánem II. Světoznámý plemenný chov starokladrubských koní je jedinou rasou, určenou pro ceremoniální účely, proto zdejší kočárové koně kupují královské dvory z celého světa.

  

 • 7. místo

Bedřich Smetana

Bedřich Smetana (1824-1884), rodák z Litomyšle, významný český hudební skladatel.

 

 

Skanzen Veselý kopec u Hlinska

Veselý kopec u Hlinska, skanzen, ukázka lidového stavitelství z oblasti českomoravského pomezí a Železných hor.

 

 

 • 8. místo

Arnošt z Pardubic

Arnošt z Pardubic (1297 1364), první pražský arcibiskup, pocházel z rodu pánů z Pardubic.

 

 

Bohuslav Martinů

Bohuslav Martinů (1890-1959), rodák z Poličky, hudební skladatel, jeden z nejvšestrannějších skladatelů 20. století, ale také jeden z nejvíce svobodomyslných tvůrčích talentů

 

 • 9. místo

Emil Holub, rodák z Holic

Emil Holub (1847-1902), rodák z Holic, cestovatel, jeden z objevovatelů Afriky, ve své době nejznámější z Čechů.

 

 Toulovcovy maštale

Toulovcovy maštale, přírodní rezervace, skalní město tvořené pískovci mořského původu, nachází se poblíž obce Skuteč.

 

 

 Zámek Litomyšl

Zámek Litomyšl, renesanční stavba je zapsána na seznamu UNESCO.

 

 

 • 10. místo

Bratranci Veverkové

Bratranci Veverkové (František a Václav), rodáci z Rybitví u Pardubic, vynález ruchadla (1824-1827).

 

 

Závod Zlatá přilba

Závod Zlatá přilba, nejznámější český plochodrážní motocyklový závod, jezdí se již od roku 1929.

 

 

 • 11. místo

 Hrad Kunětická hora

Kunětická hora, gotická hradní zřícenina, oblíbené výletní místo a dominanta Pardubicka.

 

 

Ing. Jan Kašpar

Ing. Jan Kašpar (1883-1927), inženýr, konstruktér, zakladatel české aviatiky, jako první se v roce 1910 vznesl do vzduchu na letadle vlastní výroby, o rok později na letadle značky Blériot podnikl slavný let z Pardubic do Prahy.

 

 • 12. místo

Opatovický kanál

významné středověké vodní dílo (1498-1521). Čerpal vodu z Labe a sloužil k napájení rozsáhlé rybniční sítě, kterou založil majitel pardubického panství pan Vilém z Pernštejna.

autor: abb | 31. 12. 2006 0:00

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama