abb | Názory
31. 12. 2006 0:00

Made in Pardubice: perník a semtex

Česká NEJ - Od října s námi vybíráte česká NEJ. Tady jsou výsledky po krajích: co jste zvolili na východě Čech?

V pardubickém kraji zvítězil na celé čáře pověstný výrobek zdejší metropole - perník. Následován méně sympatickým výrobkem nedaleké chemičky - semtexem. Trojici uzavírá velká pardubická steeplechase.

Do vítězné pětice se probojovala i dělostřelecká tvrz Bouda a Jednota bratrská (obé na čtvrtém místě) a páté místo patří Josefu Resslovi, vynálezci lodního šroubu.

Foto: Aktuálně.cz

Další významný konstruktér, aviatik Jan Kašpar, zůstal na samém konci pomyslného žebříčku. Stejně tak i opatovický kanál - významné středověké vodní dílo (1498-1521). Čerpal vodu z Labe a sloužil k napájení rozsáhlé rybniční sítě, kterou založil majitel pardubického panství pan Vilém z Pernštejna.

Pardubický kraj je jediný, kde se na žebříčku umístilo více rodáků (osm), než památek (pět), přírodu zastupuje jen jeden unikát, zbylé příčky patří místním specialitám.

Pardubický perník

Sladké pečivo tmavě hnědé barvy. Jeho původní receptura se skládala z medu, mouky a pepře. A právě od pepře pochází název perník (původně peprník).

Perníkové těsto je často vykrajováno do různých tvarů - vyrábí se perníky kulaté, častým motivem je například perníkové srdce. Po upečení jsou pak perníky zdobeny barevnou cukrovou polevou nebo čokoládou.

Pardubický perník je v Česku nejznámější. Protože byl exportován na velké vzdálenosti, byl vyráběn tak, aby během těchto dlouhých cest neutrpěla jeho kvalita. Za svou trvanlivost vděčí silnému podílu koření a také tvrdosti a suchosti.

 

20 pardubických NEJ

 • 1. místo

Pardubický perník

Foto: Aktuálně.cz
Krajské město je proslavené výrobou této tradiční pochutiny.

 

 

 •  2. místo

Semtex

Foto: Aktuálně.cz
Plastická trhavina ze semtínské Explosie, vyvinutá ještě v bývalé Syntézii, produkt s tím nejhorším mediálním obrazem. Pro své vynikající užitné vlastnosti často zneužíván teroristy. Jméno této trhaviny je známé na celém světě.

 

 •  3. místo

Velká pardubická steeplechase

Foto: www.ipardubice.cz
nejstarší dostih na evropském kontinentu (1874) a druhý nejtěžší dostih na světě po Velké Liverpoolské. Na koně s jezdci čeká 31 překážek včetně proslulého Taxisova příkopu.

 

 •  4. místo

Dělostřelecká tvrz Bouda

Foto: Aktuálně.cz
Dělostřelecká tvrz Bouda, v současné době největší muzeum československého stálého opevnění na území České republiky. Na rozdíl od jiných pevností nedotčená poválečnými úpravami.

 

Jednota bratrská

Foto: Aktuálně.cz
Jednota bratrská, církev, založená v roce 1457 v Kunvaldě v Orlických horách, se rozšířila díky misijní činnosti po celém světě (od Aljašky, přes Afriku po Indii). Jejím nejznámějším členem byl Jan Amos Komenský.

  

 •  5. místo

Josef Ressel

Foto: Aktuálně.cz
Josef Ressel (1793-1857), rodák z Chrudimi, vynálezce lodního šroubu.

  

 

 • 6. místo

Oskar Schindler

Foto: Aktuálně.cz
Oskar Schindler, (1908-1974), rodák ze Svitav, člen NSDAP, který však během války zachránil před deportací do koncentračních a vyhlazovacích táborů 1200 židovských občanů tím, že je zaměstnával ve své továrně v nedalekém Brněnci.

  

Hřebčín v Kladrubech nad Labem

Foto: Aktuálně.cz
Kladruby nad Labem, nejstarší hřebčín na světě, založen v 16. století Maxmiliánem II. Světoznámý plemenný chov starokladrubských koní je jedinou rasou, určenou pro ceremoniální účely, proto zdejší kočárové koně kupují královské dvory z celého světa.

  

 • 7. místo

Bedřich Smetana

Foto: www.radio.cz
Bedřich Smetana (1824-1884), rodák z Litomyšle, významný český hudební skladatel.

 

 

Skanzen Veselý kopec u Hlinska

Foto: Aktuálně.cz
Veselý kopec u Hlinska, skanzen, ukázka lidového stavitelství z oblasti českomoravského pomezí a Železných hor.

 

 

 • 8. místo

Arnošt z Pardubic

Foto: Aktuálně.cz
Arnošt z Pardubic (1297 1364), první pražský arcibiskup, pocházel z rodu pánů z Pardubic.

 

 

Bohuslav Martinů

Bohuslav Martinů
Bohuslav Martinů | Foto: Aktuálně.cz
Bohuslav Martinů (1890-1959), rodák z Poličky, hudební skladatel, jeden z nejvšestrannějších skladatelů 20. století, ale také jeden z nejvíce svobodomyslných tvůrčích talentů

 

 • 9. místo

Emil Holub, rodák z Holic

Foto: www.archiv.eadio.cz
Emil Holub (1847-1902), rodák z Holic, cestovatel, jeden z objevovatelů Afriky, ve své době nejznámější z Čechů.

 

 Toulovcovy maštale

Foto: Aktuálně.cz
Toulovcovy maštale, přírodní rezervace, skalní město tvořené pískovci mořského původu, nachází se poblíž obce Skuteč.

 

 

 Zámek Litomyšl

Foto: www.turistik.cz
Zámek Litomyšl, renesanční stavba je zapsána na seznamu UNESCO.

 

 

 • 10. místo

Bratranci Veverkové

Foto: Aktuálně.cz
Bratranci Veverkové (František a Václav), rodáci z Rybitví u Pardubic, vynález ruchadla (1824-1827).

 

 

Závod Zlatá přilba

Foto: Aktuálně.cz
Závod Zlatá přilba, nejznámější český plochodrážní motocyklový závod, jezdí se již od roku 1929.

 

 

 • 11. místo

 Hrad Kunětická hora

Foto: www.czechtourism.cz
Kunětická hora, gotická hradní zřícenina, oblíbené výletní místo a dominanta Pardubicka.

 

 

Ing. Jan Kašpar

Foto: Aktuálně.cz
Ing. Jan Kašpar (1883-1927), inženýr, konstruktér, zakladatel české aviatiky, jako první se v roce 1910 vznesl do vzduchu na letadle vlastní výroby, o rok později na letadle značky Blériot podnikl slavný let z Pardubic do Prahy.

 

 • 12. místo

Opatovický kanál

Foto: Aktuálně.cz
významné středověké vodní dílo (1498-1521). Čerpal vodu z Labe a sloužil k napájení rozsáhlé rybniční sítě, kterou založil majitel pardubického panství pan Vilém z Pernštejna.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy