abb | Názory
2. 1. 2006 16:08

Moravskoslezský kraj. Bodovaly pustevny

Česká NEJ - A je to zde. Od října s námi vybíráte česká NEJ po jednotlivých krajích. A po jednotlivých krajích vám nyní představíme, co jste vybrali. Včetně nejlepších z nejlepších.

Na severní Moravě se nakonec vítězem staly dřevěnné chalupy na na Radhošti, nazývané "pustevny". V lidovém stylu je na počátku minulého století vyprojektoval slovenský architekt Dušan Jurkovič.

Do první pětice se ještě probojovala Lysá hora coby nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd (druhé místo), třetí místo připadlo nejstaršímu muzeu u nás - Slezskému zemskému muzeu v Opavě. Na čtvrté místo se probojovalo město Štramberk, se svou věží a pochoutkou (Štramberské uši), o místo páté se dělí kopřivnická automobilka Tatra a příborský rodák Sigmund Freud.

Foto: Aktuálně.cz

Nejméně hlasů získala katedrála v Opavě a horská obec Čeladná, úplně pak vypadl zcela překvapivě známý český historik, buditel, otec národa František Palacký, rodák z Hodslavic. Místo něj jsme do výběru zařadili v tzv. "Druhé šanci" Stodolní ulici, které se mnozí z vás dožadovali coby důležitého kulturního centra severomoravské metropole. Výměna velké osobnosti za ulici plnou barů je sice zvláštní, hlas lidu ale tomu chtěl.

V žebříčku naleznete celkem devět architektonických a historických památek, čtyři významné rodáky a čtyři přírodní zajímavosti. Zbylé příčky patří místním obcím a lokálním zajímavostem.

Pustevny na Radhošti

V polovině 18. století byla poblíž první dřevěné radhošťské kaple zřízena poustevna pro jednoho poustevníka - odtud název pro toto místo - Pustevny. S rozmachem turistického ruchu v závěru 19. století se na Pustevnách započalo se stavební činností.

Díky členům frenštátského turistického spolku "Pohorská jednota Radhošť" (byl nejstarším českým spolkem toho druhu) vyrostly v 90. letech 19. století v blízkosti už rozpadlé poustevny dvě útulny - jedna byla opět nazvána "Pústevňa", druhá "Šumná".

Nároky turistů však rostly a prostory byly brzo nedostatečné, proto v roce 1899 dokončil slovenský architekt Dušan Jurkovič další dvě stavby ve stylu lidové secese - Libušín a Maměnku. Na výzdobě interiéru Libušína se podílel i český malíř Mikuláš Aleš

Po válce přibyl horský hotel Tanečnica (1928), v jednom z jeho pokojů strávil noc prezident Masaryk při své návštěvě Valašska v roce 1928. O pět let později je dokončen horský hotel Radegast.

Válka objekty poškodila, protože byly necitlivě využívány k ubytování vojenských oddílů. Nejstarší útulny pak pomalu chátraly až do osmdesátých letech, kdy se rozhodlo, že projdou rekonstrukcí. Ta se však započala až v roce 1995 a stavby tak byly slavnostně otevřeny až na přelomu nového tisíciletí - restaurace Libušín v roce 1999 a hotel Maměnka v roce 2003.

Areál Pusteven byl v době rekonstrukce prohlášen Národní kulturní památkou. .

20 moravskoslezských NEJ

  • 1. místo

Pustevny na Radhošti

Foto: Aktuálně.cz
Pustevny na Radhošti se svými typickými domy Maměnkou a Libušínem od architekta Dušana Jurkoviče.

 

 

  • 2. místo

Lysá hora, nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd

Foto: Aktuálně.cz
Lysá hora (1323 m), nejvyšší vrchol pohoří Moravskoslezských Beskyd.

 

 

  • 3. místo

Slezské zemské muzeum v Opavě, nejstarší muzeum u nás

Foto: Aktuálně.cz
Slezské zemské muzeum v Opavě, nejstarší muzeum v Česku (založeno 1814).

 

 

  •  4. místo

město Štramberk

Foto: Aktuálně.cz
Město Štramberk (tzv. "Moravský Betlém"), přes 600 let staré město na severní Moravě, jediné místo na světě, kde se vyrábí tradiční místní pochoutka zvaná "Štramberské uši.

 

  •  5. místo

Kopřivnice, město proslavené výroby automobilů značky Tatra

Foto: Aktuálně.cz
Kopřivnice, město proslavené výrobou automobilů Tatra (založeno 1850). Byl zde vyroben první automobil ve střední Evropě (Präsident, 1897). Po 2. sv. válce se podnik zaměřuje na výrobu nákladních automobilů a luxusních limuzín pro představitele státu.  

Sigmund Freud, rodák z Příbora

Foto: Aktuálně.cz
Sigmund Freud (1856-1939), rodák z Příbora, známý vídeňský lékař a psychiatr, zakladatele psychoanalýzy. Při letošníhom 150. výročí narození byl ve městě slavnostně otevřen Freudův rodný dům, kde je k vidění např. i slavná pohovka, na které v Londýně vyšetřoval své pacienty.

 

  • 6. místo

Průmyslový komplex Ostrava

Foto: Aktuálně.cz
Průmyslový komplex Ostrava, historické průmyslové a světově unikátní montánní památky tvoří svéráznou dominantu města.

 

 

  • 7. místo

Leoš Janáček, rodák z Obce Hukvaldy

Foto: Aktuálně.cz
Leoš Janáček (1854-1928), rodák z obce Hukvaldy, světově uznávaný skladatel klasické hudby.

 

 

Židovský hřbitov v Osoblaze

Foto: Aktuálně.cz
Židovský hřbitov v Osoblaze, patří k nejcennějším v Česku a je zároveň i jednou z nejvzácnějších kulturních památek Moravskoslezského kraje. Starý židovský hřbitov, který byl založen již ve 14. století, unikl jako zázrakem asanaci v normalizační éře.

 

Zámek Hradec nad Moravicí

Foto: Aktuálně.cz
Zámek Hradec nad Moravicí, empírový Bílý zámek a novogotický Červený zámek. Dříve zde pobýval například hudební skladatel Beethoven či geniální houslista Paganini.

 

Prales Mionší

Foto: Aktuálně.cz
Prales Mionší patří k nejznámějším rezervacím v Beskydech a svou rozlohou patří k největším pralesům v České republice. Nachází se na hřebeni a přilehlých příkrých svazích vrcholů Úplaz a Velká Polana.

 

  • 8. místo

množství dřevěných kostelíků v kraji

Foto: Aktuálně.cz
Množství dřevěných kostelíků (Guty, Sedliště, Prašivá, Bílá, Velké Karlovice, Albrechtice u Českého Těšína, Bystřice nad Olší, Kunčice pod Ondřejníkem, Řepiště, Gruň, a mnoho mnoho dalších).

 

 Petr Bezruč, rodák z Opavy

Foto: Aktuálně.cz
Petr Bezruč (1867-1958), rodák z Opavy, spisovatel a básník, představitel generace tzv. anarchistických buřičů.

 

 

  • 9. místo

Johann Gregor Mendel

Foto: Aktuálně.cz
Johann Gregor Mendel (1822-1884), rodák z Vražné u Oder, zakladatel moderní genetiky, jeho spis "Pokusy s rostlinnými hybridy" byl po roce 1900 přeložen do všech evropských a mnoha světových jazyků.

 

  • 10. místo

Nová radnice v Ostravě, největší radniční komplex u nás

Foto: Aktuálně.cz
Nová radnice, dominanta města z let 1925-1930, největší radniční komplex v České republice, díky 85 m vysoké prosklené věži také nejvyšší radnice v Česku.

 

  • 11. místo

Karviná, šikmý kostel sv. Petra z Alkantary

Foto: Aktuálně.cz
Karviná, šikmý kostel sv. Petra z Alkantary z roku 1736. Díky poklesu půdy o 36 m během minulého století se stavba odklání o 7 stupňů od svislé osy.

 

  • 12. místo

Vrch Landek na území města Ostravy

Foto: Aktuálně.cz
Vrch Landek, nachází se na území města Ostravy, jedinečný vůbec prvním nálezem černého uhlí, což určilo celou budoucnost ostravského regionu. Od roku 1993 Národní přírodní památkou, byla zde také nalezena tzv. Landecká neboli Petřkovická venuše z krevele.

 

  • 13. místo

Horská obec Čeladná

Foto: Czechtourism
Horská obec Čeladná patří k nejnavštěvovanějším místům severní Moravy, její dominantou je krásná, mnohde člověkem nedotčená příroda a nádherné údolí řeky Čeladenky.

 

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě

Foto: Pavel Frič
Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě, dominanta města, vybudována ve 14. století řádem německých rytířů v gotickém stylu.

 

  • 14. místo (tzv. Druhá šance)

Stodolní ulice v Ostravě

Foto: Aktuálně.cz
Na ní a v její bezprostřední blízkosti se nachází největší koncentrace hospod, restaurací a putyk v České republice.

 

Právě se děje

Další zprávy