reklama
 
 

Názor: VE VZP MÁME ŘADU PODEZŘENÍ

12. 11. 2005
Foto: Aktuálně.cz
DAVID RATH   ministr zdravotnictví Celý  problém Všeobecní zdravotní pojišťovny má dvě roviny: rovinu faktickou, a pak rozměr, který stále více narůstá, a tím je rozměr politický.

Faktická rovina je jasná: VZP má dluh, který činí asi 13 až 14 miliard korun. Stát díky panu premiérovi intervenoval, a  pojišťovna dostala finanční injekci ve výši tří miliard korun. A my nechceme riskovat, že i tyto tři miliardy skončí naprosto bez užitku. Nemáme záruku, že současný management v čele s paní  ředitelkou Musílkovou by byl schopen situaci pojišťovny zlepšit tak, abychom za dva, tři, čtyři měsíce nebyli v situaci stejné, ne-li ještě horší než dnes. Bohužel zkušenost z posledních let napovídá, že by to přesně tak mohlo být.

Ministři zdravotnictví se střídali, zatímco management pojišťovny zůstával neotřesitelný, a tady už něco je špatně. Především VZP má ekonomické problémy. Je do jisté míry státní firmou, ale její řízení je na státu vysoce nezávislé. A tedy ekonomický výsledek je zapříčiněn i chybami vedení pojišťovny.

Cílem nucené správy VZP je stabilizovat firmu, zabrzdit růst dluhů a začít obracet ekonomickou bilanci. Samozřejmě musíme především zajistit, aby pojišťovna plnila svou hlavní funkci bezproblémové platby za lékařskou péči pro občany. A to vše je schopen nucený správce a jeho tým bezproblémově zajistit. Stejně tak, jako je schopen nastartovat hloubkovou kontrolu uvnitř VZP.

Rozměr politický má celá záležitost tento: už několik týdnů jsem měl signály, že ODS je znepokojena možností změny v čele VZP. Dokonce se částečně domnívám, že obstrukce pana prezidenta republiky, faktického předsedy ODS, při mém jmenování ministrem, byla do jisté míry motivována i obavou, že po mém nástupu do čela ministerstva půjdu nekompromisně do VZP a budu tam rozkrývat všechny vazby a vztahy.

Vedení VZP, její ředitelka, dlouhodobě pěstuje dobré vztahy s řadou lidí z Občanské demokratické strany. To by samo o sobě nevadilo, kdyby nešlo i o vztahy obchodní, o prorůstání politiky a podnikání a lidí z ODS. Měli jsme různé zprávy, že tito lidé, či jejich spolupracovníci, dostávají z VZP zakázky a peníze. To nás samozřejmě znepokojovalo.

Jedním z úkolů proto tedy je, abychom vše rozkryli, abychom zjistili, zda za platby ze strany VZP existuje i nějaké protiplnění ze strany druhé a jak je toto případné protiplnění kvalitní.

Naskýtá se například otázka, zda nakonec publikace ODS Modrá šance ve zdravotnictví, kterou pan senátor Julínek zadarmo distribuuje, není vlastně financována přímo z peněz Všeobecné zdravotní pojišťovny. Proto jsem vyzval pana senátora Julínka, aby doložil, z jakých peněz nechal publikaci vytisknout a z jakých peněz ji nyní rozdává veřejnosti.

A podobných podezření máme  více.

Je to tedy velmi vážná věc, na kterou se podrobně musíme podívat.

12. 11. 2005

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama