| Názory
12. 11. 2005 2:00

Názor: VE VZP MÁME ŘADU PODEZŘENÍ

DAVID RATH   ministr zdravotnictví Celý  problém Všeobecní zdravotní pojišťovny má dvě roviny: rovinu faktickou, a pak rozměr, který stále více narůstá, a tím je rozměr politický.
Foto: Aktuálně.cz

Faktická rovina je jasná: VZP má dluh, který činí asi 13 až 14 miliard korun. Stát díky panu premiérovi intervenoval, a  pojišťovna dostala finanční injekci ve výši tří miliard korun. A my nechceme riskovat, že i tyto tři miliardy skončí naprosto bez užitku. Nemáme záruku, že současný management v čele s paní  ředitelkou Musílkovou by byl schopen situaci pojišťovny zlepšit tak, abychom za dva, tři, čtyři měsíce nebyli v situaci stejné, ne-li ještě horší než dnes. Bohužel zkušenost z posledních let napovídá, že by to přesně tak mohlo být.

Ministři zdravotnictví se střídali, zatímco management pojišťovny zůstával neotřesitelný, a tady už něco je špatně. Především VZP má ekonomické problémy. Je do jisté míry státní firmou, ale její řízení je na státu vysoce nezávislé. A tedy ekonomický výsledek je zapříčiněn i chybami vedení pojišťovny.

Cílem nucené správy VZP je stabilizovat firmu, zabrzdit růst dluhů a začít obracet ekonomickou bilanci. Samozřejmě musíme především zajistit, aby pojišťovna plnila svou hlavní funkci bezproblémové platby za lékařskou péči pro občany. A to vše je schopen nucený správce a jeho tým bezproblémově zajistit. Stejně tak, jako je schopen nastartovat hloubkovou kontrolu uvnitř VZP.

Rozměr politický má celá záležitost tento: už několik týdnů jsem měl signály, že ODS je znepokojena možností změny v čele VZP. Dokonce se částečně domnívám, že obstrukce pana prezidenta republiky, faktického předsedy ODS, při mém jmenování ministrem, byla do jisté míry motivována i obavou, že po mém nástupu do čela ministerstva půjdu nekompromisně do VZP a budu tam rozkrývat všechny vazby a vztahy.

Vedení VZP, její ředitelka, dlouhodobě pěstuje dobré vztahy s řadou lidí z Občanské demokratické strany. To by samo o sobě nevadilo, kdyby nešlo i o vztahy obchodní, o prorůstání politiky a podnikání a lidí z ODS. Měli jsme různé zprávy, že tito lidé, či jejich spolupracovníci, dostávají z VZP zakázky a peníze. To nás samozřejmě znepokojovalo.

Jedním z úkolů proto tedy je, abychom vše rozkryli, abychom zjistili, zda za platby ze strany VZP existuje i nějaké protiplnění ze strany druhé a jak je toto případné protiplnění kvalitní.

Naskýtá se například otázka, zda nakonec publikace ODS Modrá šance ve zdravotnictví, kterou pan senátor Julínek zadarmo distribuuje, není vlastně financována přímo z peněz Všeobecné zdravotní pojišťovny. Proto jsem vyzval pana senátora Julínka, aby doložil, z jakých peněz nechal publikaci vytisknout a z jakých peněz ji nyní rozdává veřejnosti.

A podobných podezření máme  více.

Je to tedy velmi vážná věc, na kterou se podrobně musíme podívat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Překvapilo mě, že přežil, řekl muž, který napadnul spisovatele Rushdieho

"Asi mě překvapilo, když jsem slyšel, že přežil," řekl listu New York Post Hadi Matar, 24letý muž, který v pátek během přednášky v New Yorku pobodal britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho. Matar odmítl komentovat, zda se k útoku nechal inspirovat bývalým íránským duchovním vůdcem ajatolláhem Rúholláhem Chomejním.

"Respektuji ho. Podle mě to byl skvělý člověk, to je všechno, co k tomu řeknu," prohlásil Matar o Chomejním, který zemřel v roce 1989. S novináři mluvil prostřednictvím videohovoru z okresní věznice Chautauqua. Před soudem znovu stane v pátek.

V roce 1989 íránský duchovní vůdce Chomejní vydal pokyn (fatvu) k zabití Rushdieho za román Satanské verše. Část muslimů tuto knihu považuje za urážku islámu. Rushdie se kvůli fatvě musel léta mnohokrát stěhovat z jednoho přísně tajného místa střeženého britskou vládou na druhé.

Matar uvedl, že ze Satanských veršů četl "jen pár stránek". O Rushdiem ale řekl, že "je někým, kdo napadl islám". "Nemám toho člověka rád. Nemyslím, že je to dobrý člověk. Nemám ho rád. Vůbec ho nemám moc rád," řekl o spisovateli obviněný útočník. Ačkoliv Rushdieho knihy důkladně nečetl, sledoval jeho přednášky na YouTube. "Viděl jsem jich hodně. Nemám rád pokrytecké lidi, jako je on," prohlásil Matar.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Perušič a Schweiner vyhráli na ME skupinu a jsou v osmifinále

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner postoupili na mistrovství Evropy v Mnichově do osmifinále. Po vítězství 2:1 nad Youssefem Krouem a Quincym Ayem z Francie vyhráli skupinu D a vynechají díky tomu čtvrteční úvodní kolo play off. Naopak Jakub Šépka a Tomáš Semerád po druhé porážce na šampionátu dohráli, v konečném pořadí jim patří 25. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy