MUDr. Radkin Honzák, psychiatr MUDr. Radkin Honzák, psychiatr | Názory osobností
2. 7. 2024 8:42

Blbost je hybatelem pokroku směřujícího k pádu

V akademickém světě přibývá článků o blbosti. Není divu, je to aktuální problém, který celosvětově hýbe dějinami. Kromě válek a ekonomických teorií se objevila nová dominanta společnosti – genderové šílenství. Jednou z jeho podob je problematika transgenderových osob, vesměs v dětství a dospívání, a jejich řešení.
Foto: Aktuálně.cz

Americký klasifikační systém DSM-5 nahradil "poruchu pohlavní identity" takzvanou "genderovou dysforií" se sociálním přesahem (stigma patří mezi diagnostická kritéria), takže připojil k medicínskému hledisku i hledisko sociální, čímž se problematika automaticky ocitá v politické oblasti, a to se všemi důsledky.

Patnáctileté dívce Quincy Bellové ve Velké Británii předepsala Gender Identity Development Service (GIDS) blokátory puberty, přičemž po dalších pěti letech následně podstoupila dvojitou mastektomii, tedy odnětí obou prsů. Quincy teď své přeměny lituje. Tato přeměna ji zanechala bez prsou, má hluboký hlas, ochlupení a vousy, ale ovlivněny jsou i její sexuální funkce. Jako vedlejší účinek léků může být také neplodná.

Názory osobností

Texty v této sekci tvoří osobnosti společenského dění. Jedná se o obsah, do kterého redakce nezasahuje.

Tavistocká klinika byla ve Velké Británii jediná, která tuto problematiku řešila. Po soudní žalobě Quincy Bellové a závěrečném rozhodnutí soudu, které dává práva lékařům a ignoruje právní nezpůsobilost nezletilých žadatelů, byla provedena hloubková kontrola postupů uvedeného zařízení. Výsledkem odborného šetření byla zpráva Hillary Cassové, která zjistila, že model této kliniky není ani bezpečný, ani životaschopný. Jednak kvůli dlouhým čekacím lhůtám, které jsou považovány za nepřijatelné, ale také kvůli tomu, že zastiňuje jiné problémy duševního zdraví, než je genderová identita. Důvody pro potlačení předčasné puberty zůstávají nejasné a důkazy o dopadu na genderovou dysforii, duševní nebo psychosociální zdraví jsou slabé.

Jinými slovy - dosavadní biologická léčba není bezpečná. Což ovšem popuzuje představitelky nejrůznějších LBGT organizací, které se rozhodly řídit společnost.

Údajně transgenderoví jedinci se nyní rekrutují převážně z řad děvčat a jejich roční přírůstky jsou od roku 2014 enormní. Hormonálními léky se zastavuje puberta, což zatím je léčbou experimentální, nicméně ani to ji nevyvinuje z porušování zásadních etických zásad týkající se nezletilých. Že dostali lékaři větší moc, není žádným vítězstvím. V diagnostickém systému DSM-3 platného v USA a MKN-9 platného v Evropě byla jako nemoc označena i homosexualita a byly podnikány velkolepé pokusy k jejímu léčení.

Zatímco klinika v Tavistocku byla v březnu letošního roku uzavřena, český Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ) i nadále prezentuje stanoviska manipulativní nátlakové organizace World Professional Association for Transgender Health (WPATH). Překládá a předkládá její materiály, které světové odborné společnosti zavrhují. Ideologie zde dostává přednost před odborností. Pokud část Národního ústavu duševního zdraví podlehla této ideologii, a nechává se ovlivňovat zájmovými spolky, mění se tak v něco, co lze nazvat Ústavem národní stupidity. Příkladem jí budiž osud zmíněné kliniky.

 

Právě se děje

Další zprávy