| Názory
11. 4. 2006 15:00

Nový projekt: Názory o Evropské unii

Praha - Věta o pouhých dvou slovech a jedné předložce umí rozpoutat ve vteřině vášně: Žijeme v Evropě.

Obvykle ji totiž doprovází automatické spojení, že Evropou se rozumí nikoliv kontinent, ale Evropská unie.

Někdo je spokojený, že se už bezmála dva roky probouzí jako "euroobčan". Někdo naopak ještě cestou do koupelny začne ze stejného důvodu skřípat zuby.

Máme pro vás novinku - samostatný názorový ring, kde můžete představit svůj názor a obhájit ho.

Není rozhodující, ke které skupině patříte. Ohlasy u komentářů s evropskou tematikou, které jsme na stránkách Aktuálně.cz publikovali, ukázaly, že Vás život v Evropě zajímá. Že chcete vědět, co se děje u našich sousedů, co kdo v Evropě dělá a jaké zájmy prosazuje.

Nabízíme Vám proto nyní novou rubriku "Žiju v Evropě". Není ani proevropská, ani protievropská. Je to místo, kde budete pohromadě nacházet komentáře o životě v Evropě a kde budete moci debatovat o tom, jak si Vy takový život představujete.

Základ rubriky budou tvořit přehledy, jakými aktuálními událostmi žijí naši sousedé. Přinášíme Vám je proto, že kdo si stoupne na špičky, vidí víc než ten, kdo se krčí při zemi. Kdo víc vidí, získá více zkušeností, může srovnávat a lépe porozumí světu kolem sebe. Proto považujeme pohled za česká humna užitečný.

Každý měsíc pro Vás připravíme jedno velké diskusní téma o životě v Evropě, k němu přidáme názory odborníků a bude jen na Vás, zda se přidáte.

Rádi Vám nabídneme přehledy ze sociologických průzkumů a statistických šetření.

Projekt je jednou z partnerských akcí informační kampaně, kterou Česká republika rozjíždí. V rubrice "Žiju v Evropě" proto najdete také odkazy na internetový server Euroskop.cz, který poskytuje Úřadem vlády potvrzené informace o Evropské unii.

Vaše jakékoliv připomínky a náměty k debatám o životě v Evropě můžete posílat na adresu [email protected]. Zajímají nás.

Ať je pro Vás sledování života v Evropě inspirativní.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
Další zprávy