Milan Fridrich | Názory
3. 4. 2006 0:01

O povodních a fascinaci počasím

Vypadá to jako nekonečný a neustále se stupňující boj člověka s přírodou. Rok co rok se lidé v české kotlině strachují o své domy kvůli povodním. 1997, 2002, 2006. Kdy udeří voda příště? Jde to odhadnout?

Když jsem pracoval v Českém rozhlasu a dělal se průzkum nejoblíbenějších a nejžádanějších pořadů, na prvním místě se umístilo Počasí. Psal se rok 1998. Silné deště, přelom jara a zimy - to je nová noční můra. Rok od roku je počasí napínavější a nepředvídatelnější.

Ptal jsem se v rodině a lidí kolem, zda na podobné povodně pamatují. Když je člověku pět nebo nebyl na světě, jeho znalosti počasí nejsou věrohodné. Všichni tvrdili: Časté a silné povodně nepamatujeme.

Existuje pro povodně nějaké vysvětlení? Souvisí to s oteplováním planety nebo snad odklonem Golfského proudu? Nebo má Česko smůlu a temné síly si ho vybraly pro živelné odreagování? To kdybych věděl.

Před lety jsem se zajímal o Antonia Stradivariho, navštívil jeho rodnou Cremonu a probíral s odborníky fakt, že stradivárky mají zvuk, jaký je pro současné výrobce houslí nedosažitelný. Později jsem se dočetl, že na základě zkoumání letokruhů na stromech, které Stradivari používal, je možná za unikátním zvukem nástroje "malá doba ledová".

Ta postihla Evropu na přelomu 17. a 18. století a zapůsobila na přírodu jako utišující prášky. Vše rostlo a vyvíjelo se pomaleji

Člověk je tvorem, který miluje stabilní počasí a jakékoliv výkyvy jeho organismus špatně snáší. Nejraději bychom měli slunce nad hlavou, relativní teplo a snad jen na vánoce a pro lyžování sněhové závěje.

Příroda je ale nevyzpytatelná a tak nedoufejme, že nám někdo původce silných povodní z posledních let snadno najde a pak zlikviduje. Zatímco jedni mluví o celkovém oteplování planety, druzí varují před novou "malou dobou ledovou" kvůli přesměrování Golfského proudu.

Jedni hrozí teplem, druzí mrazy. Samé hádky, nic přesného.#reklama

Možná to je na počasí kouzelné, proto nás zajímá a zároveň štve, když jeho rozmary vylíváme ze zatopeného sklepa. Počasí je odjakživa v božích rukou a co by většina z nás dala za to, kdyby skončilo v lidských.

Ale bylo by lépe? Nebyl by to spíš ještě větší průšvih?

Autor je šéfeditorem zpravodajství ČT

 

Právě se děje

Další zprávy