| Názory
2. 2. 2006 0:00

Od obchodu se sněhem k Minaříkovi

Na sněhu se dá dobře vydělat. Způsob, jak na to, popsaly Lidové noviny už před 80 lety v roce 1926. Ve stejný den - 2. února - ale o 50 let později opěvovalo Rudé právo hrdinu agenta Pavla Minaříka... Začtěte se do těchto a dalších historických článků v 8. dílu seriálu Papírový svět.

Infobox

CO JE PAPÍROVÝ SVĚT?

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, v této rubrice, kterou připravujeme ve spolupráci s Národní knihovnou ČR, vám v každý pracovní den přineseme základní přehled toho, co psaly české noviny v tento den v minulosti.

Pravidelně zde budete "listovat" Národními listy, Národní politikou, Lidovými novinami, Mladou frontou a Rudým právem.

Chceme vám tímto malým projektem zprostředkovat nejen krátký pohled do historie, ale zároveň možnost podívat se na to, jak se noviny vyvíjely od roku 1886 až do dneška.

Budeme vděčni za každý váš názor na tuto novou rubriku.

Redakce Aktuálně.cz, [email protected]

Před 120 lety

Národní listy například popisují nekalé praktiky kazisvětů, kteří ničí drobné mince. Přinášejí i informaci, že v Praze byl vytvořen třetí volební obvod - zahrnuje Malou stranu, Hradčany, Josefov, Vyšehrad, Holešovice-Bubna. Zde jsou pro vás připraveny podrobnosti z  2.února 1886.

Před 100 lety

Národní politika se mimo jiné zabývá volební reformou proti Slovanům, popisuje výtržnosti při sepisování inventářů ve francouzských chrámech a informuje o něšťastníkovi, který prohrál 280.000 korun v hazardní hře. Zde jsou pro vás připraveny podrobnosti z  2.února 1906.

Před 80 lety

Lidové noviny nabízí články o tom, že spolková vláda nepřijala návrh sovětské vlády na úpravu vzájemných styků, že španělský letec Franco dokončil let přes Atlantický oceán a že se rozmnožily tramvaje na pražských tratích.  Zde jsou pro vás připraveny podrobnosti z 2. února 1926.

Před 60 lety

Mladá fronta hlásí, že byl natočen první film o okupaci a že Maďarsko se stalo republikou.  Přináší také řeč W. Churchilla  z časopisu Life, týkající se příčin, proč Velká Britannie musela jednat o vylodění v Severní Africe. Zde jsou pro vás připraveny podrobnosti z 2.února 1946.

Před 30 lety

Rudé právo propagovalo dobrou práci stranických organizací, která je zárukou dalších úspěchů a připomnělo, že rok 1975 byl pro Sovětský svaz rokem výrazného vzestupu. Za přečtení stojí i glosa o úpadku dolaru. Zde jsou pro vás připraveny podrobnosti z 2.února 1976. #reklama

 

Právě se děje

před 28 minutami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy