Infobox
CO JE PAPÍROVÝ SVĚT
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, v této rubrice, kterou připravujeme ve spolupráci s Národní knihovnou ČR, vám v každý pracovní den přineseme základní přehled toho, co psaly české noviny v tento den v minulosti.
Pravidelně zde budete "listovat" Národními listy, Národní politikou, Lidovými novinami, Mladou frontou a Rudým právem.
Chceme vám tímto malým projektem zprostředkovat nejen krátký pohled do historie, ale zároveň možnost podívat se na to, jak se noviny vyvíjely od roku 1886 až do dneška.
Budeme vděčni za každý váš názor na tuto novou rubriku.
Redakce Aktuálně.cz, [email protected]
Před 120 lety
Národní listy ze soboty 10.července 1886 napsaly mimo jiné:
Volební vítězství Gladstonovo stalo se v Britannii již nemožno. Konservativci sami, bez liberálních odštěpenců, sotva dobudou většiny; jejich vláda bez unionistů nebo Parnellovců je tedy zcela vyloučena. Protože je však velmi pochybno, bude-li některá z těchto frakcí ochotna ke spolku s konservativci, není opětná vláda Gladstonova po sloučení se s unionisty na základě změněného programu irského ještě zcela nemožnou.
Nedělní klid. Všichni kupci smíchovští mimo pp. E. Patsche, Mehy, Procházky a Friedmana zavírají již od května počínaje obchody své každou neděli a svátek od 1 hodiny odpol. do druhého dne rána, aby sobě i personálu svému dopřáli potřebného odpočinku nedělního. Jen výše uvedení páni obchody své v neděli a svátek o 7. hod. večer zase otvírají.
Vybraný článek v plném znění:
K rekonstrukci řetězového mostu.
Jak se dovídáme, bude vypsán konkurs na zhotovení plánů ku rekonstrukci řetězového mostu. První cena ustanovena na 5000 zl., druhá na 3000 zl. a třetí cena na 1.500 zl. Také porota k posouzení plánů jest již ustanovena.
Před 100 lety
Národní politika z úterý 10.července 1906 napsala mimo jiné:
Okresní soud v Liberci užívá v poslední době jen ryze německých obálek, do nichž vkládá i úřední listiny v záležitostech, jež vedeny jsou zcela česky. Jest to zřejmé porušování rovnoprávnosti češtiny, proti níž dlužno se se vší rozhodností ohraditi.
Anglický král v Marianských Lázních. Dle dosavadních disposic přijede král anglický Eduard 11. srpna do Marianských Lázní, kdež bude se po tři neděle léčiti. Z té příčiny přijede také anglický velvyslanec ve Vídni s chotí do Marianských Lázní. Anglický král navštíví pak v srpnu našeho císaře v Išlu, kamž také na krátké návštěvě přijede král rumunský.
Plzeňské pivo dražší. Prozatím jde o Německo. Od 1. července nastalo zvýšení cla na cizí piva v Německu ze 6 na 7,2 marek na sto kilo, což odpovídá dle zástupců piv cizích zdražení dovezených piv o 2 marky na 1 hl. Následkem toho zástupce plzeňského pivovaru zvýšil cenu piva o 2 feniky při litru. Třeba vyčkati, co tomu řeknou hostinští a obecenstvo.
Vybraný článek v plném znění:
Vojenská diktatura v Rusku?
Rusko veliké jest za našich dob nejen svým prostranstvím evropsko-asijským, ale také svými bouřemi hraničícími na revoluci a nyní na anarchii. A podobně jest veliké řečmi poslanců v novém parlamentě, v dumě, kde slyšeti řeči jako za velké francouzské revoluce, právě nyní, kdy ministr navrhoval 50 milionů pro hladovící lid v guberniích neúrodou postižených a kdy sněmovna povolila k návrhu Herzensteina jen 15 milionů pro měsíc červenec, ozval se z krajní levice hlas, aby náklad na vojsko byl zmenšen, důchody z klášterních a státních statků aby šly na zmírnění bídy. Z téže strany šíří se krajní hesla a návrhy, s nimiž již nesouhlasí umírněné strany a kadeti. A také v dělnictvu vzmáhá se odpor proti terorismu a revolucionářům, jakž viděti ve Varšavě, kde dělníci vypískali agitátory přicházející pro sbírky na fondy, pravice, že chtějí dělnictvo zbavit práce sváděním a donucováním k stávkám a za to že má lid ještě platit? A zajímavo jest, že na jedné straně se volá po odstranění vojska, a na druhé straně touží se po ochraně jeho pro mírné obyvatelstvo, jež trpí krajními živly, jak revolucionářskými, tak zpátečnickými.
Před 80 lety
Lidové noviny ze soboty 10.července 1926 napsaly mimo jiné:
Karel Václav Rais zemřel. Na Královských Vinohradech, kde žil po leta na odpočinku a pořádal životní své paměti, zemřel včera Karel V. Rais, vedle Antala Staška nejstarší pisatel vesnické povídky české a důvěrný kronikář lidové duše našeho pohoří. Ještě nedávno žádala ho redakce Lidových Novin, jejímž přispěvatelem a přítelem byl od let, za sokolskou vzpomínku ke sletu, ale chřipkou ochuravělý spisovatel se pro tentokráte omlouvá, odkazuje nás na dobu pozdější. Útlý organismus 67letého drobného muže neodolal chorobě a tak se nedočkají naši čtenáři ani Raisovy črty sokolské, ani jeho dalších memoárů Lidovým Novinám přislíbených, v nichž se, jako v částech již otištěných, měl věrně a živě obrážet duševní život našeho venkova před čtyřiceti lety.
Francouzský ministr financí Caillaux vyhrál bitvu o svůj finanční program. Caillaux podá nyní sněmovně návrh zmocňovacího zákona, aby mohl narízením učinit všechna nutná opatření k zachování rovnováhy rozpočetu a ke stabilisaci měny.
Přes 3000 poštovních holubů se pohřešuje. V Paříži bylo vypuštěno v sobotu a v neděli po skupinách asi 6000 anglických a francouzských poštovních holubů. Angličtí holubi měli doletěl k svým majitelům do Londýna, Manchesteru a Liverpoolu. Avšak do těchto míst doletělo jen nepatrné množství holubů, kdežto jiní se vrátili na místo startu. Má se za to, že 3000 poštovních holubů zahynulo v těžkých bouřích na francouzském pobřeží Kanálu.
Vybraný článek v plném znění:
Zvýšení osobních sazeb na čs. státních drahách bude provedeno od 1. srpna t. r.
Ceny jízdného, rychlíkových příplatků a přepravné za psy se zvyšuje o 22 až 25 procent, ceny dovozného za zavazadla a novinové balíky o 33 procent. Naproti tomu se snižují ceny dovozného za spěšniny asi o 33 procent, takže budou činiti dvojnásobek cen dovozného za zavazadla. Dosavadní první pásmo rychlíkového příplatku do 100 km se rozděluje na dvě pásma, a to od 1 do 30 km a od 31 do 100 km. Ceny normálního a sníženého jízdného se zaokrouhlují na částky dělitelné dvaceti, kdežto ceny dělnických jízdenek, přepravného za psy a dovozného za zavazadla, spěšniny a novinové balíky na částky dělitelné desíti. U časových (ročních) lístků, zakoupených s platností od 1. ledna t. r., zvyšuje se cena o 9 procent, u celoročních lístků, zakoupených s platností od 1. t. m. , o 20 procent, u lístků poloročních, zakoupených s platností od 1. t. m., o 18 procent.
Před 60 lety
Mladá fronta ze středy 10.července 1946 napsala mimo jiné:
Daňový systém bude zjednodušen. Ministerský předseda Klement Gottwald ve svém vládním prohlášení velmi podrobně referoval o úkolech našeho finančnictví, o měnové reformě, organisaci peněžnictví a daňové reformě. Pan předseda mimo jiné pravil, že při provádění reformy jsme již učinili první kroky vyměnili stará platidla za nová. Jedním z dalších úkolů je potom modernisace našeho daňového systému a to hlavně tak, aby byl prostý, aby bylo možno daně snadno předpisovati a vybírati a aby si i prostý poplatník mohl kdykoliv vypočítati své daňové povinnosti.
Budují se nová ministerstva. Ústavně právní výbor parlamentu projednával včera vládní návrh zákona o nové organisaci vlády a ministerstev v době přechodné. Jak už jsme o tom referovali, jde o zřízení dvou ministerstev techniky a unifikací. Současně má být zrušena funkce státního tajemníka v ministerstvu zahraničního obchodu.
Vybraný článek v plném znění:
Jak nás také kritisují v Anglii.
V našem tisku jsou uveřejňovány většinou jen věcné a uznalé hlasy o ČSR, přicházející mezi jiným i z anglických novin. To v nás ovšem nesmí budit zdání, že všechen zahraniční tisk o náš píše stejně. Nesmíme zavírat oči ani před tím, že veškeré zahraniční žurnály dodnes informují své čtenáře nepravdivě, i když víme, že významný anglický tisk píše vskutku objektivně a věcně. Liší se od toho na příklad psaní "New Englis Review", který v červencovém čísle píše o našich volbách tak, že je nutno o tom čtenáře informovat.
Obírá se též obšírně volbami v Československu a zdůrazňuje potřebu "důkladného přezkoumání, co se vlastně stalo." List uvádí, že ačkoliv volby byly konány řádným způsobem, v zemi se nehlasovalo správně, protože bylo dovoleno kandidovat pouze čtyřem stranám. Pisatel vyjmenovává strany, které byly vyloučeny z voleb a uvádí, že strana agrární (jedna z vyloučených) byla největší předválečnou českou politickou stranou. Jako druhý důvod nesprávnosti při hlasování, je zdůrazněna skutečnost, že ministry vnitra a informací se stali komunisté, zatím co "ruské oddíly byly na blízku připraveny ku pomoci". V dalším pak napadá presidenta Beneše, který prý zaprodal československou republiku bolševikům a vysloužil si prý za to velikou nepopularitu. Ruka Sovětského svazu spočívá nyní tížeji než kdy jindy na Československu.
Před 30 lety
Rudé právo ze soboty 10.července 1976 napsalo mimo jiné:
Závěrečný den jednání RVHP v Berlíně: Další perspektivy spolupráce. Pátek byl závěrečným dnem 30. zasedání Rady vzájemné hospodářské pomoci v hlavním městě Německé demokratické republiky Berlíně. Redakční komise připravila závěrečný protokol, který krátce před polednem podepsali vedoucí všech delegací. 30. zasedání RVHP přineslo ve všech projevech na zasedání i v orgánech RVHP cenné zobecnění zkušeností členských států za uplynulé období a přispělo k dalšímu prohloubení socialistické ekonomické integrace, která je stále pevnějším základem pro rozvíjení ekonomiky jednotlivých zemí i celého společenství.
Významné ocenění úsilí čs. pohraničníků. U příležitosti 25. výročí přijetí zákona o ochraně státních hranic a Dne Pohraniční stráže, který oslavíme 11. července, poslal generální tajemník ÚV KSČ a prezident ČSSR soudruh Gustáv Husák vojskům Pohraniční stráže a ochrany státních hranic blahopřejný dopis. "Cesta, kterou Pohraniční stráž za uplynulá léta prošla," zdůrazňuje v něm mj. soudruh Husák, "je bilancí obětavého a statečného boje s nepřítelem našeho socialistického zřízení a služby při ochraně výdobytků pracujícího lidu a jeho zájmů žít a pracovat v míru pro rozkvět své socialistické vlasti. Touto nezištnou službou vlasti si získala úctu a lásku našeho lidu a celé socialistické společnosti."
Šťastnou cestu olympionikům do Montrealu. V odletové hale ruzyňského letiště bylo včera před polednem rušněji než v jiné dny v tuto dobu. Všude se míhaly urostlé postavy sportovců ve slušivých béžových oblecích a červených košilích a dívek v kostýmech a halenkách stejných barev, na vozících se hromadily pyramidy modrých kufrů a sportovních brašen s visačkami Montreal. Hlavní část čs. olympijské výpravy čítající okolo 150 členů odletěla včera po obědě do dějiště XXI. letních olympijských her.
Vybraný článek v plném znění:
Čs. rekord ve vykládce železničních vagónů.
Čs. rekord v soustředěné vykládce železničních vagónů vytvořila ve středu 7. července 12členná brigáda socialistické práce nakládky a vykládky v železniční stanici Trutnov. Jak v pátek oznámilo vedení stanice, vyložila brigáda, kterou vede autojeřábník Josef Vrbata, 71 vozových jednotek, tj. 1648 tun uhlí, písku a dalších materiálů. Na jednoho pracovníka je to téměř 140 tun zboží, což je asi čtyřnásobek běžného denního výkonu při soustředěné vykládce v ČSSR.