František Rudl | Názory
15. 6. 2006 0:01

Politici mají televizi, církev kopanou

S milionáři a politiky je potíž, zvlášť když jedni v televizi soutěží a druzí ji kontrolují.

Rakouskem hýbe otázka zpolitizování veřejnoprávních médií - televize i rozhlasu. Debatu rozpoutal pravděpodobně nechtěně šéfredaktor a moderátor zpravodajského pořadu ZiB2 Werner Mück, který se veřejně zeptal, zda ve veřejnoprávním médiu mají své místo pořady jako "Milionenshow" nebo "Hvězdy tance".

Názvy dvou zábavných pořadů spustily polemiku, kdo je vlastně za co v televizi zodpovědný, proč se vysílají právě tyto pořady a proč se nevysílají jiné. Z 38členné rady veřejnoprávní televize ORF je 15 členů blízkých ÖVP spolu s generální ředitelkou Monikou Lindnerovou. Zbytek, který tvoří nezávislí, lidé blízcí SPÖ, zeleným, modrým (Svobodní - FPÖ) a oranžovým (BZÖ - Svaz pro budoucnost Rakouska), se spojil a chtějí změnu ve vedení ORF. Hlavní otázkou je sestavování a určování programů.

Tady právě narazilo sdružení okolo ÖVP na odpor. Již se neuvažuje o tom, že by na podzim měla Monika Lindnerová býti opět zvolena generální ředitelkou. Většina z rady tvrdí, že vysílací schéma ORF je už přežité a že je třeba je změnit. Monika Lindnerová se těmto výhradám dlouho bránila, ale po řečnické otázce Wernera Mücka je náhle pro změnu programů.

Na 19. června je svolaný kulatý stůl ORF, u kterého se má debatovat například o:

  • statutu veřejnoprávních médií a nárocích na kvalitu programů,
  • kritice na všeobecný tok informací v ORF,
  • veřejném sporu mezi moderátorem ZiB2 Mückem a generální ředitelkou ORF Lindnerovou.

K situaci v ORF se již stihl vyjádřit předseda parlamentního klubu lidové strany ÖVP, která právě Moniku Lindnerovou do funkce dosadila. Celý případ prohlásil za akci SPÖ proti ORF s poznámkou, že všichni vědí, jak SPÖ sama ORF zneužívala. K tomu ještě dodal, že je třeba to celé provětrat. Na otázku, kdy naposledy intervenoval na ORF, odpověděl, že vždy, když se mu něco nelíbí, což prý dělají všichni.

Noc otevřených kostelů

V pátek 9. června se otevřely pro veřejnost od poledne do jedné hodiny ranní brány a vrata více než 180 rakouských kostelů a chrámů všech vyznání.

Ve všech se konaly pestré pořady, jež v celkovém součtu trvaly více než 1000 hodin. Na koncertech zněla hudba od Bacha po Mozarta, církevní rebel Adolf Holl četl ze své knihy "Smějící se Kristus" v kostele sv. Jana Evangelisty, ve votivním kostele na Rooseveltově náměstí ve Vídni se hrálo divadlo "Tanec mrtvých", ve františkánském kostele se promítal film "Velké ticho".

Salesiánský pater G. Smetanig dokonce předváděl kouzla z rukávu, téměř by se dalo říci - zázraky v kostele. V 5. vídeňském okrese zazněly v kostele svatého Floriana černošské spirituály a gospely v podání skupiny "Heartchor". Pro děti byla pořádána loutková představení a různé soutěže.#reklama

A ptáte se, jak to bylo ten večer s fotbalem? I na ten církev pamatovala. Na mnohých farách byly přenášeny úvodní zápasy z mistrovství světa.

Autor je inženýr chemie a od podpisu Charty 77 žije trvale v Rakousku

 

Právě se děje

před 5 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy