Blogy a názory | Názory
4. 5. 2012 9:20

Poradce Joch: Holešovská výzva? Popletení strejdové

Člen týmu premiéra Nečase odpovídal online čtenářům Aktuálně.cz
"Snaha zbavit se politiky a politických stran je proto-fašistická - pak zbývá už jen charismatický vůdce."
"Snaha zbavit se politiky a politických stran je proto-fašistická - pak zbývá už jen charismatický vůdce." | Foto: Archiv

* Premiérův poradce Roman Joch odpovídal online čtenářům Aktuálně.cz. * Z odpovědí vybíráme: * Ohledně patřičného postoje k putinovskému Rusku bych mu (prezidentu Klausovi) celkem rád poradil, protože v této otázce, domnívám se, se mýlí. * Potřebujeme přirozenou romskou elitu (nikoli umělou, vytvořenou "díky" kvótám a pozitivní diskriminaci!), která bude působit jako vzor a model k následování pro romskou mládež. * (Prezidenta) Beneše vnímám jako analogii Pétaina, Dubčeka či Sarumana: trpěl iluzí, že si lze hrát s Ďáblem a ,,zvládnout" ho. * Celé odpovědi najdete pod článkem.

Pokud jde o předpovědi, zatím premiérovu poradci Romanu Jochovi pozoruhodně vycházejí.

„Mé odhady: další a pokračující posilování vlivu a moci premiéra - jak ve vládě, tak ve vládní koalici. Pokud jde o její ostatní součásti či osobnosti, pokles či ponížení těch, kdo se až doposud jevili jako mocní a vlivní," napsal například o vývoji na domácí politické scéně už loni v prosinci, když předpovídal, jaký bude rok 2012.

O přímé volbě prezidenta si myslí, že je zbytečná a škodlivá. Soudí, že „přímou volbou bude zvolen „nejnižší společný jmenovatel" - tedy nejméně vyhraněný, nejméně originální, nejvíce průměrný, nejvíce nemastný-neslaný kandidát, který coby šedivý průměr bude vadit nejmenšímu počtu lidí."

MUDr. Roman Joch

Poradce premiéra pro zahraniční politiku a lidská práva.Vystudoval medicínu na 1. LF UK v Praze. V letech 1994  až 1996 byl zahraničním tajemníkem ODA. Od založení Občanského institutu je jeho spolupracovníkem, od r. 1996 stálým výzkumným pracovníkem. Ředitelem se stal v roce 2003. Přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE a na soukromé vysoké škole Cevro institut. Hlavními oblastmi jeho specializace jsou politická filozofie, mezinárodní vztahy a USA.

A podobně vyhraněný názor měl například i na nedávné studentské protesty Týden neklidu, pořádané iniciativou Za svobodné vysoké školy a zaměřené proti školnému a větší kontrole státu nad tím, nač školy vydávají veřejné prostředky.

„Daňoví poplatníci platí státu daně a volí si demokraticky své politické reprezentanty. Ti mají právo jako jejich zástupci rozhodnout, kam tyto peníze poputují. Studenty ani profesory voliči nezvolili, oni ty peníze nevydělali, nemají tedy právo o nich rozhodovat," uvedl pro Parlamentní listy.

Svými názory zkrátka čas od času budí pořádný rozruch - nikdy se ale nevyhýbal diskusím, v nichž je měl obhajovat.

A co si myslí o nejnovějším vývoji české politiky, současném stavu lidských práv nebo třeba o nedávných událostech v Břeclavi? Nejen na to jste se mohli ptát v online rozhovoru.

(Redakce Aktuálně.cz čtenářům děkuje za pochopení, že Roman Joch kvůli časové zaneprázdněnosti nemohl zodpovědět všechny položené otázky)

 

Právě se děje

před 56 minutami

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem rozvracení země". Jedná se o dosud největší zatýkání za jediný den na základě bezpečnostního zákona, který loni prosadila Čína, píše agentura AFP.

Případ bude již v pondělí posuzovat soud, uvádí agentury s odvoláním na oficiální policejní prohlášení. Podle AFP hrozí obžalovaným až doživotní tresty.

Ve skupině je 39 mužů a osm žen ve věku od 23 do 64 let. Policie všechny zadržela ve stejnou chvíli, vyslýchala je, některým zabavila mobilní telefony a počítače. Mezi obžalovanými jsou bývalí zákonodárci James To a Claudia Moová, profesoři, advokáti, sociální pracovníci a mnozí mladí aktivisté, píše AFP.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Guvernér New Yorku Cuomo čelí již druhému obvinění z obtěžování

Demokratický guvernér New Yorku Andrew Cuomo čelí již druhému obvinění ze sexuálního obtěžování mladé členky svého poradního týmu. Charlotte Bennettová, která pracovala od března loňského roku jako poradkyně pro zdravotnictví, uvedla, že jí guvernér kladl nevhodné otázky, nikdy se jí ale nedotkl. Politik reagoval tím, že nikdy neměl v úmyslu chovat se nevhodně, píše agentura AP. Kancelář guvernéra nechá věc nezávisle prověřit, případ bude vyšetřovat bývalá federální soudkyně.

"Pochopila jsem, že se mnou chce guvernér spát, cítila jsem se velmi nepříjemně a vyděsilo mě to," uvedla Bennettová citovaná serverem Politico s tím, že Cuomo se jí ptal na její milostný život, třeba, zda "měla styk se starším mužem". Některé rozhovory jí prý připadaly "jako z hororového filmu."

Po jednom z nepříjemných rozhovorů Bennettová oznámila guvernérovo chování jeho personální ředitelce. Společně se dohodly na přesunu na jinou pozici v rámci úřadu, při které nebude v kontaktu s guvernérem. Bennettová je podle AP s novou pozicí spokojená a nehodlá se již k záležitosti vracet.

Zdroj: ČTK
Další zprávy