Jan Lipold Jan Lipold | Názory
17. 6. 2010 16:55

Pražákům je hej. Šest ze sedmi nesmí volit primátora

Paroubek odhalil spiknutí. Kupředu, lídryně! Zprávy o páté.

Jiří Paroubek ve volném seriálu odhaluje další viníky volebního neúspěchu. Tentokrát jmenoval spiknutí zosnované penzijními fondy, jejichž šéflobbista Jiří Rusnok se spojil se Zemanovci, aby tito odsáli voliče sociální demokracii a uvolnili cestu k důchodové reformě, střižené na míru penzijnímu byznysu.

Kdyby ten článek napsal nějaký redaktor, jeho editor by mu ho nejspíš vrátil k předělání, protože v něm není ani smítko nějakého důkazu, který by odvážnou hypotézu podložil. (Vyjma faktu, že Rusnok se skutečně stal předsedou finanční komise Zemanovců, což ale samo sobě ještě nic nedokazuje, natož pak to, že Zemanovcům platily kampaň penzijní fondy, jak naznačuje Paroubek.)

Poslední hodiny před volbami. Které mu prohrály pravicová média a penzijní fondy a ...
Poslední hodiny před volbami. Které mu prohrály pravicová média a penzijní fondy a ... | Foto: Ludvík Hradilek

Ale protože je to blog, může si do něj bloger psát, co uzná za vhodné. Těšíme se na jeho další mediální školení, bude-li jaké.

Je to asi tak stejné, jako kdybychom tvrdili, že do volební kampaně sociální demokracie investovaly stavební spořitelny. Protože ČSSD chce státní podporu stavebního spoření zachovat, kdežto pravice seškrtat.

Jako by Paroubek zapomněl, že volby už skončily. Jede dál. Pálí mosty, jako poslanec-soukromník si to může dovolit. Tudy asi cesta k nějaké dohodě o penzijní reformě, na které by se měla podílet i sociální demokracie, nepovede. Jenže to už není a vypadá to, že asi jen tak nebude, Paroubkova sociální demokracie.

V tomto světle si dovolujeme korigovat náš povolební komentář, že Paroubek je formát. Formát měla jeho bryskní povolební rezignace. Dál už to byl starý dobrý J.P., předvolební.

Čtěte také: Výborná zpráva z voleb. Paroubek ukázal, že je formát

Ze starších Paroubkových blogů si stojí za to přečíst například tento, z roku 2007, kde pod titulkem Nutná je změna stylu a image ČSSD popisuje svou představu modernizace strany, s vidinou volebního zisku 35 až 40 procent.

Sociální demokracie bude muset najít živější, inovovaný způsob působení zejména vůči středním vrstvám, mladým lidem a Pražanům, říká Paroubek. Tak to se zjevně nepovedlo. A ve Zprávách o páté si myslíme, že za to nemohou ani „pravicová média", ani spojená lobby Miroslava Šloufa a penzijních fondů.

Pěkným vedlejším efektem voleb je, jak se ujalo slovo lídryně.

O minulých volbách ho naše nejznámější lingvistka-feministka Jana Valdrová teprve doporučovala jako jazykovou inovaci. („Na příponu -yně jsme zvyklé od ministryně a kolegyně; proč nevytvořit pojem lídryně?"). Uběhly čtyři roky a máme lídryni Bobošíkovou, Parkanovou, Radičovou… to vše v médiích středního proudu včetně Aktuálně.cz a České televize.

Je to samozřejmě správně. Lídr je chlap. A psát třeba „lídr Radičová bude premiérem" (nebo dokonce „lídr bude premiérkou") by snad už nenapadlo ani skalní jazykové maskulinisty.

Lídryni plně schvaluje i Ústav pro jazyk český, viz jeho komentář pod číslem 14 zde.

Budou propouštět. Možná.
Budou propouštět. Možná. | Foto: Ondřej Besperát

Vyjednávající koalice oznámila, že v Poslanecké sněmovně nebude 91, ale jen 66 výborů, podvýborů a komisí. To je chvályhodné, například i proto, že má skončit takzvaná mediální komise, která přežila z hlubin 20. století až do dnešních dnů, ačkoli jejím hlavním posláním by mělo být plést se do médií co nejméně.

Škoda, že stranou pozornosti zatím zůstává Senát, kde žádná „vládní koalice" nefunguje; pročež si horní komora žije svým ekonomickým životem, ať už jde o podpodvýbory nebo prebendy. (Vždycky se píše „poslanecké prebendy", ale mělo by se říkat „poslanecké a senátorské".)

Těm několika stovkám zaměstnanců Kanceláře Poslanecké sněmovny nepřejeme nic zlého - ale jestli se mají úspory v parlamentu skutečně nazývat úsporami, bude muset následovat nějaké menší propouštění. Nebo snad počet sekretářek a tajemníků zůstane stejný, i když bude výborů a komisí o třetinu míň?

Čtěte také: Zprávy o páté, archiv vydání       

Ještě jedna aktualita pro Pražáky. Člověk-volič snese od politiků hodně, někdy i přimhouří oči a myslí si své. Ale nemá rád, někdy je na to dokonce přímo alergický, když z něj dělají vola. To je případ rozdělení metropole na sedm volebních obvodů, které čtyři měsíce před volbami protlačila zastupitelstvem ODS.

Stejný zastupitel za Václavák i za Lysolaje. V Praze je možné všechno
Stejný zastupitel za Václavák i za Lysolaje. V Praze je možné všechno | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradilek

Prý to má „prospět voličům", protože na hlasovacím lístku bude méně kandidátů (to je pravda, každý bude volit jen sedminu zastupitelstva, ne celé zastupitelstvo) a voliči se budou „lépe orientovat" a lépe znát "své" zastupitele. Tak a podobně praví ODS.

Snažně prosíme, ne. To jsou nesmysly k smíchu/k pláči. Vždyť šest sedmin Pražanů vůbec na hlasovacím lístku nenajde budoucího primátora! Který by se správně měl volit přímo všemi občany, ne zastupiteli!

V jednom volebním obvodu se potkají a „své" společné zastupitele budou mít Vinohrady a Újezd nad Lesy. Anebo Malá Strana a Lysolaje. Je to absurdní, ale hlavně, s volbou městského zastupitelstva to nemá co dělat, tam přece nejsou zastupitelé „za čtvrť" - od toho jsou radnice městských částí. Kde naopak rozdělení na menší volební obvody smysl dává. Protože třeba Praha 4 má přes 100 tisíc obyvatel a už se administrativně nedělí na Michli, Braník nebo Krč, což je samozřejmě problém a jak si myslíme ve Zprávách o páté, chyba.

Hlavně moc prosíme - řekněte to na rovinu, že chcete vyhrát volby, a nemažte voličům kolem úst med, že vám jde o jejich volební pohodlíčko.

 

Právě se děje

Další zprávy