Aktuálně.cz Aktuálně.cz | Názory
21. 5. 2012 12:30

Prezidentem ve třinácti. Děti napsaly, co chtějí změnit

Studenti uvažují, co má dělat hlava státu. Hlasujte o jejich názorech

Soutěž - Že jsou Češi naštvaní a nadávají na poměry, není novinkou. Průzkum agentury STEM ukázal, že 9 z 10 dospělých je nespokojeno se situací v zemi.

Redakce Aktuálně.cz se proto rozhodla oslovit ty, kteří budou o směřování republiky rozhodovat v letech budoucích. Poprosili jsme žáky a studenty, aby sepsali, co by se mělo změnit. Co by sami udělali jinak než současná vládní garnitura.

Zrušit banky? Povinná práce?

Co vy na to

Co studenti také napsali:

* "Zrušila bych banky. Vznikají z nich jen špinavé půjčky. Člověk si půjčí a pak si půjčí, aby si mohl zase půjčit. V něčem by byly banky fajn - třeba když se vám roztrhne stovka, dají vám dvě nové."
* „Za vraždu by měl být doživotní trest."
* „Jednou z prvních změněných věcí by bylo zrušení letního času, protože změny času se mi zdají nesmyslné a lidem jen ztěžují život."
* „Kdybych měla být českým prezidentem já, tak by měli všichni Češi povinně práci, protože si myslím, že není v pořádku, když někdo musí každé ráno v pět hodin vstávat a mít za to měsíčně 15 000 Kč a někdo vstávat nemusí a má na sociálních dávkách 10 000 Kč."

Zadání bylo snadné: Studenti sedmých a osmých tříd Základní školy Londýnská v Praze a odpovídajících ročníků Gymnázia Broumov si měli představit, že jsou hlavou republiky s neomezenou pravomocí. Jaké kroky by učinili?

Například Eliška by ráda zakázala kouření v hospodách ("a když už by měla být ta "kuřácká" hospoda, tak bych povolila třeba jen 1 na menší město a 2-3 na větší město"). A snížila věk, kdy se odchází do důchodu.

Jakub by zase snížil DPH a snažil se o to, aby ho lidé měli rádi.

Jiný Jakub by se v roli prezidenta snažil dobře vycházet s představiteli ostatních států a Pavel by zavedl přísnější tresty za krádeže a vraždu.

Michaela by zvýšila platy učitelům ("jsou nebo by minimálně měli být jedni z nejdůležitějších a nejvzdělanějších lidí, které známe").

František by rozhodně být prezidentem nechtěl a radši by tento úřad přenechal někomu zkušenějšímu a vhodnějšímu. Karolína by funkci prezidentky přijala, ale jen s kouzelnou hůlkou.

Zaujaly vás názory školáků?

Pomozte nám mezi nimi vybrat ten nejoriginálnější. Nebo prostě ten, který vás nejvíce oslovil. Stačí vždy příslušný text žáků ZŠ Londýnská v Praze nebo Gymnázia Broumov označit facebookovým tlačítkem "Doporučit - Líbí se mi". Neboli ho "lajknout":).

Práce, které od vás dostanou nejvíc hlasů, redakce Aktuálně.cz odmění.

Hlasovat můžete od pondělí 14. 5. 2012 do neděle 27. 5. 2012.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

před 52 minutami

Čeští policisté zadrželi cizince podezřelého v Německu z trestného činu

Policisté poblíž Prahy zadrželi cizince, který je v Německu podezřelý z násilného trestného činu. Spáchal ho údajně ve středu, poté odjel autem do Česka. Muže poslal soud do vazby, do několika týdnů bude předán zpět do Německa. Podobný případ se odehrál počátkem května, kdy čeští policisté zadrželi na dálnici D1 cizince, který se podle německé policie pokusil v Německu o vraždu.

Cizinec podle mluvčího využil ke vstupu do Česka zmírnění dřívějších omezení kvůli koronaviru, od úterka jsou kontroly na hranicích s Německem i Rakouskem pouze namátkové. Německá policie vydala evropský zatýkací rozkaz, v Česku byl muž zadržen zhruba 12 hodin od spáchání skutku. "Samotné zadržení proběhlo velmi rychle a provedlo ho několik středočeských dopravních policistů nedaleko Prahy, pod záminkou běžné silniční kontroly," uvedl mluvčí policejního prezidia David Schön.

Zdroj: ČTK
Další zprávy