Aktuálně.cz Aktuálně.cz | Názory
21. 5. 2012 12:30

Prezidentem ve třinácti. Děti napsaly, co chtějí změnit

Studenti uvažují, co má dělat hlava státu. Hlasujte o jejich názorech

Soutěž - Že jsou Češi naštvaní a nadávají na poměry, není novinkou. Průzkum agentury STEM ukázal, že 9 z 10 dospělých je nespokojeno se situací v zemi.

Redakce Aktuálně.cz se proto rozhodla oslovit ty, kteří budou o směřování republiky rozhodovat v letech budoucích. Poprosili jsme žáky a studenty, aby sepsali, co by se mělo změnit. Co by sami udělali jinak než současná vládní garnitura.

Zrušit banky? Povinná práce?

Co vy na to

Co studenti také napsali:

* "Zrušila bych banky. Vznikají z nich jen špinavé půjčky. Člověk si půjčí a pak si půjčí, aby si mohl zase půjčit. V něčem by byly banky fajn - třeba když se vám roztrhne stovka, dají vám dvě nové."
* „Za vraždu by měl být doživotní trest."
* „Jednou z prvních změněných věcí by bylo zrušení letního času, protože změny času se mi zdají nesmyslné a lidem jen ztěžují život."
* „Kdybych měla být českým prezidentem já, tak by měli všichni Češi povinně práci, protože si myslím, že není v pořádku, když někdo musí každé ráno v pět hodin vstávat a mít za to měsíčně 15 000 Kč a někdo vstávat nemusí a má na sociálních dávkách 10 000 Kč."

Zadání bylo snadné: Studenti sedmých a osmých tříd Základní školy Londýnská v Praze a odpovídajících ročníků Gymnázia Broumov si měli představit, že jsou hlavou republiky s neomezenou pravomocí. Jaké kroky by učinili?

Například Eliška by ráda zakázala kouření v hospodách ("a když už by měla být ta "kuřácká" hospoda, tak bych povolila třeba jen 1 na menší město a 2-3 na větší město"). A snížila věk, kdy se odchází do důchodu.

Jakub by zase snížil DPH a snažil se o to, aby ho lidé měli rádi.

Jiný Jakub by se v roli prezidenta snažil dobře vycházet s představiteli ostatních států a Pavel by zavedl přísnější tresty za krádeže a vraždu.

Michaela by zvýšila platy učitelům ("jsou nebo by minimálně měli být jedni z nejdůležitějších a nejvzdělanějších lidí, které známe").

František by rozhodně být prezidentem nechtěl a radši by tento úřad přenechal někomu zkušenějšímu a vhodnějšímu. Karolína by funkci prezidentky přijala, ale jen s kouzelnou hůlkou.

Zaujaly vás názory školáků?

Pomozte nám mezi nimi vybrat ten nejoriginálnější. Nebo prostě ten, který vás nejvíce oslovil. Stačí vždy příslušný text žáků ZŠ Londýnská v Praze nebo Gymnázia Broumov označit facebookovým tlačítkem "Doporučit - Líbí se mi". Neboli ho "lajknout":).

Práce, které od vás dostanou nejvíc hlasů, redakce Aktuálně.cz odmění.

Hlasovat můžete od pondělí 14. 5. 2012 do neděle 27. 5. 2012.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy