Jan Lipold Jan Lipold | Názory
Aktualizováno 11. 4. 2016 13:40

Fotoblog: První telefon v Čechách zadrnčel před 135 lety na nádraží v Duchcově

Fotoblog: První telefon v Čechách zadrnčel před 135 lety na nádraží v Duchcově
Od doby, kdy si Alexander Graham Bell nechal patentovat svůj vynález, tehdy uplynulo teprve pět let. A první telefon v Praze měl podnikatel Bedřich Frey až o měsíc později než kolega Hartmann, v květnu 1881.
Odtud vedla první telefonní linka u nás. Měřila zhruba dva kilometry.
Vlevo telefonní přístroj z 80. let 19. století. Ten původní z duchcovského nádraží dodnes uchovává Muzeum města Duchcova.
Budova nádraží bývalé Ústecko-teplické dráhy od saského architekta Hermanna Rudolpha. Chátrá od 60. let 20. století. Zub času, zloději kovů atd. Až do února 2016 byla památkově chráněna.
Foto: Jan Lipold
Výstavná nádražní budova stojí v Duchcově dodnes, ale bez telefonního i jakéhokoli jiného spojení.

V 19. století to byla brána do prosperujícího průmyslového městečka. Teď trčí na okraji čtvrti, kde žijí řekněme spíš sociálně slabší občané.

Symbol zašlé slávy Duchcova. Až do letošního roku památkově chráněná, v únoru ministerstvo kultury ochranu zrušilo. A jakže to bylo s tím telefonem…?

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Unijní soud pozastavil českou žalobu kvůli neproplacené dotaci pro Agrofert, čeká na verdikt Evropské komise

Unijní soud přerušil projednávání žaloby České republiky na Evropskou komisi podané kvůli zablokované dotaci pro společnost Agrofert. Chce počkat na konečné rozhodnutí komise o dotaci. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz. Žaloba se týká částky 30 tisíc eur (přibližně 800 tisíc korun), které Brusel prozatím odmítl zaplatit kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Přerušení soudního řízení serveru potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. "Soudní řízení bude přerušeno až do okamžiku, kdy Evropská komise definitivně rozhodne, zda projekt, kterého se napadené rozhodnutí o pozastavení plateb týká, vyloučí z unijního financování, či nikoliv," uvedla Štíchová. Kdy komise o věci rozhodne, není zatím jasné.

Podle serveru a Deníku N jde o dotaci na modernizaci farmy kuřat v Bílovci na Novojičínsku, kterou provozuje společnost Schrom Farms. Peníze na projekt už ČR firmě poslala ze státního rozpočtu, ačkoliv EU na něj prozatím přispět nechce.

Zdroj: Domácí
před 15 minutami

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň z pětibodové škály, znamená značné nebezpečí.

V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň. Během posledních 24 hodin v Jeseníkách připadlo 25 centimetrů sněhu, v 1300 metrech nad mořem leží okolo 110 centimetrů sněhu, na závětrných lavinových svazích je sněhu uloženo více, uvedl dnes na stránkách jesenické horské služby dispečer Jiří Hejtmánek.

"Díky teplotám hluboko pod bod mrazu se ve sněhové pokrývce vytvořila kritická vrstva z hranatozrnitého sněhu. Po prolomení se do této vrstvy je velká pravděpodobnost uvolnění laviny dodatečným zatížením lyžaře," uvedl Hejtmánek. Lidé podle něj nemají vstupovat na svahy prudší než 30 stupňů.

Třetí stupeň označují odborníci za kritickou nebo velmi zrádnou situaci. Je obvykle vyhlašován ve 30 procentech zimního období a odehraje se při něm až polovina všech případů lavinových nehod. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy