Jan Lipold Jan Lipold | Názory
Aktualizováno 11. 4. 2016 13:40

Fotoblog: První telefon v Čechách zadrnčel před 135 lety na nádraží v Duchcově

Fotoblog: První telefon v Čechách zadrnčel před 135 lety na nádraží v Duchcově
Od doby, kdy si Alexander Graham Bell nechal patentovat svůj vynález, tehdy uplynulo teprve pět let. A první telefon v Praze měl podnikatel Bedřich Frey až o měsíc později než kolega Hartmann, v květnu 1881.
Odtud vedla první telefonní linka u nás. Měřila zhruba dva kilometry.
Vlevo telefonní přístroj z 80. let 19. století. Ten původní z duchcovského nádraží dodnes uchovává Muzeum města Duchcova.
Budova nádraží bývalé Ústecko-teplické dráhy od saského architekta Hermanna Rudolpha. Chátrá od 60. let 20. století. Zub času, zloději kovů atd. Až do února 2016 byla památkově chráněna.
Foto: Jan Lipold
Výstavná nádražní budova stojí v Duchcově dodnes, ale bez telefonního i jakéhokoli jiného spojení.

V 19. století to byla brána do prosperujícího průmyslového městečka. Teď trčí na okraji čtvrti, kde žijí řekněme spíš sociálně slabší občané.

Symbol zašlé slávy Duchcova. Až do letošního roku památkově chráněná, v únoru ministerstvo kultury ochranu zrušilo. A jakže to bylo s tím telefonem…?

 

Právě se děje

před 37 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy