Jan Lipold Jan Lipold | Názory
Aktualizováno 11. 4. 2016 13:40

Fotoblog: První telefon v Čechách zadrnčel před 135 lety na nádraží v Duchcově

Fotoblog: První telefon v Čechách zadrnčel před 135 lety na nádraží v Duchcově
Od doby, kdy si Alexander Graham Bell nechal patentovat svůj vynález, tehdy uplynulo teprve pět let. A první telefon v Praze měl podnikatel Bedřich Frey až o měsíc později než kolega Hartmann, v květnu 1881.
Odtud vedla první telefonní linka u nás. Měřila zhruba dva kilometry.
Vlevo telefonní přístroj z 80. let 19. století. Ten původní z duchcovského nádraží dodnes uchovává Muzeum města Duchcova.
Budova nádraží bývalé Ústecko-teplické dráhy od saského architekta Hermanna Rudolpha. Chátrá od 60. let 20. století. Zub času, zloději kovů atd. Až do února 2016 byla památkově chráněna.
Foto: Jan Lipold
Výstavná nádražní budova stojí v Duchcově dodnes, ale bez telefonního i jakéhokoli jiného spojení.

V 19. století to byla brána do prosperujícího průmyslového městečka. Teď trčí na okraji čtvrti, kde žijí řekněme spíš sociálně slabší občané.

Symbol zašlé slávy Duchcova. Až do letošního roku památkově chráněná, v únoru ministerstvo kultury ochranu zrušilo. A jakže to bylo s tím telefonem…?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 3 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy