| Redakční blog
15. 11. 2013 15:19

Hrdinské příběhy Čechů na Aktuálně.cz

Aktuálně.cz přibližuje hrdinské příběhy, které si zaslouží být součástí paměti českého národa

Milí čtenáři,

přinášíme vám denně zprávy o nepravostech, které se dějí v politice, předražených a podezřele udělených zakázkách, poslancích, o jejichž vydání žádá policie.

Stejně jako vy, ani tato země není živa pouze těmito příběhy.

Má také takové, na něž může být oprávněně hrdá. A i takové vám chceme jako Aktuálně.cz připomínat.

I v tomto roce jsme se proto spojili s udílením Cen Paměti národa, které upomínají na hrdiny 20. století. Věříme, že osudy lidí, kteří měli odvahu postavit se zlu, by neměly upadnout v zapomnění.

Projekt pořádá nezisková organizace POST BELLUM, Ústav pro studium totalitních režimů a Český rozhlas. Reportéři se zajímají o vzpomínky válečných veteránů z 2. světové války, těch, kteří přežili holocaust, lidí z domácího protiválečného odboje, vyprávění politických vězňů komunistického režimu, představitelů disentu či příběhy novodobých vojenských veteránů.

František Wiendl, Jiří Stránský, Dana Němcová, Felix Kolmer, to jsou letošní laureáti Cen Paměti národa.

Čtyři odvážné lidi, čtyři silné životní příběhy vám přibližujeme v grafice na Aktuálně.cz.

Rozhovor s duchovním otcem projektu Mikulášem Kroupou čtěte ZDE.

Pevně věříme, že pro vás budou jejich příběhy inspirující a zvednou váš zrak od neutěšených starostí všedních dnů i jejich zrcadlení ve zpravodajství Aktuálně.cz.

Vaše redakce

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovala nehoda kamionu. Dva lidé jsou zranění

Dálnici D8 ve směru na Německo zablokovala v úterý ráno nehoda kamionu u tunelu Prackovice zhruba na 58. kilometru. Vůz narazil do čela tunelu, při nehodě byli zraněni dva lidé. Vyplývá to z informací policie a hasičů. Policisté odklánějí dopravu z dálnice ve směru do Německa na exitu 48 Lovosice.

Nehoda se stala kolem 06:00. "Kamion naboural do ostění tunelu ve směru na Německo. Dva lidé byli zraněni," oznámili krajští hasiči na Twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy