| Redakční blog
15. 11. 2013 15:19

Hrdinské příběhy Čechů na Aktuálně.cz

Aktuálně.cz přibližuje hrdinské příběhy, které si zaslouží být součástí paměti českého národa

Milí čtenáři,

přinášíme vám denně zprávy o nepravostech, které se dějí v politice, předražených a podezřele udělených zakázkách, poslancích, o jejichž vydání žádá policie.

Stejně jako vy, ani tato země není živa pouze těmito příběhy.

Má také takové, na něž může být oprávněně hrdá. A i takové vám chceme jako Aktuálně.cz připomínat.

I v tomto roce jsme se proto spojili s udílením Cen Paměti národa, které upomínají na hrdiny 20. století. Věříme, že osudy lidí, kteří měli odvahu postavit se zlu, by neměly upadnout v zapomnění.

Projekt pořádá nezisková organizace POST BELLUM, Ústav pro studium totalitních režimů a Český rozhlas. Reportéři se zajímají o vzpomínky válečných veteránů z 2. světové války, těch, kteří přežili holocaust, lidí z domácího protiválečného odboje, vyprávění politických vězňů komunistického režimu, představitelů disentu či příběhy novodobých vojenských veteránů.

František Wiendl, Jiří Stránský, Dana Němcová, Felix Kolmer, to jsou letošní laureáti Cen Paměti národa.

Čtyři odvážné lidi, čtyři silné životní příběhy vám přibližujeme v grafice na Aktuálně.cz.

Rozhovor s duchovním otcem projektu Mikulášem Kroupou čtěte ZDE.

Pevně věříme, že pro vás budou jejich příběhy inspirující a zvednou váš zrak od neutěšených starostí všedních dnů i jejich zrcadlení ve zpravodajství Aktuálně.cz.

Vaše redakce

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy