Eliška Bártová Eliška Bártová | Rozhovory
15. 10. 2008 19:17

Dlasková: Verze pana Pešata nevylučuje, že udal Kundera

Exkluzivní rozhovor s jednou z aktérek kauzy
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Českem už od nedělního večera hýbe kauza údajného udavačtství spisovatele Milana Kundery. Na to poukázaly dokumenty, které našli badatelé Ústavu pro studium totalitních režimů v archivu.

Sám literát, který už dlouhá léta žije ve Francii, jakékoliv nařčení odmítl.

Nyní se ovšem objevilo nové svědectví o tom, kdo poslal agenta Miroslava Dvořáčka na dlouhá léta do komunistického lágru. Podle jedenaosmdesátiletého literárního historika Zdeňka Pešata udal agenta Miroslav Dlask, partner a později manžel Ivy Militké, u níž si Dvořáček schoval kufr.

Devětasedmdesátiletá Iva Militká-Dlasková poskytla deníku Aktuálně.cz exkluzivní rozhovor, v němž se k novým skutečnostem vyjadřuje.

Aktuálně.cz: Co si myslíte o sdělení historika Pešata, že Váš manžel udal Vašeho kamaráda?
To je ta nejhorší zpráva, co jsem mohla dostat. Teď si všichni mí známí budou myslet, že to udělal můj manžel.

A.cz: Napadá vás, jak se to tedy mohlo tehdy odehrát?
Je to pro mě velmi čerstvá zpráva. Napadá mě snad jen to, že může chtít pan Pešat Kunderu tímto prohlášením chránit.
Stále se mi jeví pravděpodobnější ta verze, že Mirdu (Miroslava Dvořáčka - pozn. red.) udal Kundera. Jsou pro to dva argumenty. Fakt je, že mi manžel řekl, že o tom Kundera věděl. A za druhé jsou tu dokumenty s Kunderovým jménem, které jsou autentické.
Ale třeba je možné, že obojí je pravda. Třeba se mohl Tása (Miroslav Dlask - pozn. red.) s Kunderou domluvit, že Kundera zajde na policii a Tása vzhledem ke svému stranickému postavení to řekne ve stranickém výboru. O Kunderovi, který byl ze strany vyloučen, se nemusel zmínit.
Můj manžel také mohl Kunderu sám požádat, aby zašel na stanici. Podle mě se tvrzení pana Pešata s původním zjištěním nevylučuje.

A.cz: Znala jste Zdeňka Pešata?
Úplně cizí mi to jméno není, ale nevybavuji si, že by mi manžel o něm říkal. Ale čím dál víc se mi k tomuto jménu vybavuje tvář, tak je možné, že jsem ho znala.

A.cz: Co byste za této situace chtěla ještě vědět?
Ráda bych si promluvila s panem Pešatem. Abych si ho připomněla, jestli jsem ho znala, a aby mi řekl víc o tom, jak se to odehrálo.

A.cz: Jak na vás působí ty nové informace, které se na vás v posledních dnech valí?
Tenkrát, když se mě Matěj (vnuk - pozn. red.) ptal, zda to chci vědět, jak to všechno bylo, souhlasila jsem. Ale už po chvíli jsem se začala bát, že se tím otevře pandořina skříňka. A už se to stalo. Přeci jenom to mělo zůstat zavřené.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy