reklama
 
 

Dlasková: Verze pana Pešata nevylučuje, že udal Kundera

15. 10. 2008 19:17
Exkluzivní rozhovor s jednou z aktérek kauzy

Praha - Českem už od nedělního večera hýbe kauza údajného udavačtství spisovatele Milana Kundery. Na to poukázaly dokumenty, které našli badatelé Ústavu pro studium totalitních režimů v archivu.

Sám literát, který už dlouhá léta žije ve Francii, jakékoliv nařčení odmítl.

Nyní se ovšem objevilo nové svědectví o tom, kdo poslal agenta Miroslava Dvořáčka na dlouhá léta do komunistického lágru. Podle jedenaosmdesátiletého literárního historika Zdeňka Pešata udal agenta Miroslav Dlask, partner a později manžel Ivy Militké, u níž si Dvořáček schoval kufr.

Devětasedmdesátiletá Iva Militká-Dlasková poskytla deníku Aktuálně.cz exkluzivní rozhovor, v němž se k novým skutečnostem vyjadřuje.

Aktuálně.cz: Co si myslíte o sdělení historika Pešata, že Váš manžel udal Vašeho kamaráda?
To je ta nejhorší zpráva, co jsem mohla dostat. Teď si všichni mí známí budou myslet, že to udělal můj manžel.

A.cz: Napadá vás, jak se to tedy mohlo tehdy odehrát?
Je to pro mě velmi čerstvá zpráva. Napadá mě snad jen to, že může chtít pan Pešat Kunderu tímto prohlášením chránit.
Stále se mi jeví pravděpodobnější ta verze, že Mirdu (Miroslava Dvořáčka - pozn. red.) udal Kundera. Jsou pro to dva argumenty. Fakt je, že mi manžel řekl, že o tom Kundera věděl. A za druhé jsou tu dokumenty s Kunderovým jménem, které jsou autentické.
Ale třeba je možné, že obojí je pravda. Třeba se mohl Tása (Miroslav Dlask - pozn. red.) s Kunderou domluvit, že Kundera zajde na policii a Tása vzhledem ke svému stranickému postavení to řekne ve stranickém výboru. O Kunderovi, který byl ze strany vyloučen, se nemusel zmínit.
Můj manžel také mohl Kunderu sám požádat, aby zašel na stanici. Podle mě se tvrzení pana Pešata s původním zjištěním nevylučuje.

A.cz: Znala jste Zdeňka Pešata?
Úplně cizí mi to jméno není, ale nevybavuji si, že by mi manžel o něm říkal. Ale čím dál víc se mi k tomuto jménu vybavuje tvář, tak je možné, že jsem ho znala.

A.cz: Co byste za této situace chtěla ještě vědět?
Ráda bych si promluvila s panem Pešatem. Abych si ho připomněla, jestli jsem ho znala, a aby mi řekl víc o tom, jak se to odehrálo.

A.cz: Jak na vás působí ty nové informace, které se na vás v posledních dnech valí?
Tenkrát, když se mě Matěj (vnuk - pozn. red.) ptal, zda to chci vědět, jak to všechno bylo, souhlasila jsem. Ale už po chvíli jsem se začala bát, že se tím otevře pandořina skříňka. A už se to stalo. Přeci jenom to mělo zůstat zavřené.

autor: Eliška Bártová | 15. 10. 2008 19:17

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama