Eliška Bártová Eliška Bártová | Rozhovory
3. 11. 2008 10:44

Pět let jsem je neviděla, říká žena, jíž stát vzal děti

Hostem Aktuálně.cz je Emílie Wallová
Emílie Wallová
Emílie Wallová | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Před osmi lety vzali sociální pracovníci manželům Wallovým jejich pět dětí. Důvodem byl pocit úředníků, že bytové podmínky rodiny jsou nevyhovující.

Evropský soud však konstatoval, že stát neměl děti rodičům odebrat, nýbrž měl Wallovým nabídnout pomoc. Díky verdiktu se podařilo vrátit dvě děti z dětského domova zpět, třetí se vrátil až po dovršení zletilosti.

Dvě nejmladší, které byly i přes nesouhlas rodičů svěřeny do pěstounské péče, se do rodiny dosud nevrátily. Naděje na jejich návrat pomalu mizí.

"Děti jsem naposledy viděla před pěti lety v dětském domově," řekla čtenářům Aktuálně.cz Emílie Wallová, která byla hostem online rozhovoru. "Od té doby s námi nikdo nekomunikoval a neumožnil setkání s dětmi, které přesunuli z dětského domova k pěstounům na druhý konec republiky."

Ministerstvo práce a sociálních věcí mělo verdiktem Evropského soudu za úkol napravit situaci, kterou státní úředníci způsobil a vrátit do rodiny i Jaromíra s Marií.

To se však nepovedlo, pokus o navázání kontaktu nevyšel a Emílie Wallová unavena lety boje o své potomky, snahu o návrat nejmladších dětí vzdala.

Odpovězeno: 03. 11. | 10:26Autor: Novotná

Otázka: Dobrý den, můžu se zeptat, jak probíhalo setkání s nejmladšími dětmi. Pěstouni je proti Vám nějak ovlivňovali? Děkuji za odpověd a přeji hodně síly. E. Novotná

Emílie Wallová: Dobrý den, jsem připravena odpovídat na vaše dotazy.
U setkání byli oba pěstouni. Syn Jaromír po chvíli řekl, že mu je špatně, takže pěstounka Mazačová ho odvedla ven a pak už jsem neměla možnost ho vidět. V tu chvíli jsem to psychicky nezvládla, rozbrečela jsem se a musela se jít uklidnit.
Nejmladší Marie tam zůstala, když paní Mazačová odešla, tak byla vstřícnější a měla tendenci komunikovat, dokonce mi namalovala obrázek s věnováním mámě na památku. Bylo vidět, že Jaromír je silně ovlivněný - ani za svými sourozenci, které viděl před dvěma lety, odmítl jít. Odmítl fakticky rodinu, ale nemohu ho odsuzovat. Připadalo mi, že byl hodně ovlivněný pěstouny. Zajímalo by mě, co mým dětem o nás říkají. Když před námi řekl Marušce pěstoun Mazač: že maminka není tak šeredná. To bylo silné kafe...

Odpovězeno: 03. 11. | 10:31Autor: VáclavP

Otázka: Neuvažujete o žalobě na stát za nemajetkovou újmu, kterou vám způsobil? Dostali jste nějaké odškodnění? Díky

Emílie Wallová: Odškodnění jsme dostali verdiktem Evropského soudu 10 tisíc euro. Ale většinu peněz si nechal obhájce, peníze nám odmítl předat s tím, že musí pokrýt výdaje. Dodnes nám není jasné, na co peníze použil. Sám dostal od ES 800 euro na výdaje.
O žalobě na stát jsme neuvažovali. Zatím se to všechno točilo kolem návratu dětí k nám. V tuto chvíli opravdu nevím, co budeme dělat. Za této situace, kdy se nepodařilo s dětmi navázat kontak, jsme se rozhodli, že se o ně nebudeme soudit. Ale rozhodně se jich nevzdáváme jako rodiče.

Odpovězeno: 03. 11. | 10:32Autor: aaa

Otázka: Prvni chyba je ale na Vasi strane. Mit pocet deti neodpovidajici Vasi financni situaci...Chapete to..

Reseni statu je zbrkle a nespravne...

Emílie Wallová: Já jsem od státu nikdy nic nechtěla, o děti jsem se vždy řádně starala. Věkově jsou od sebe 2,5 roku v jednom případě byl odstup 7 let, takže jsem neměla děti pro peníze, ale pro svoji potěchu. Děti miluju, a bez nich žít neumím.

Odpovězeno: 03. 11. | 10:35Autor: Jitka

Otázka: Dobrý den, proč se prosím nepodařilo navázat kontakt s nejmladšími dětmi?Proto, že Vám to neumožnili jejich pěstouni nebo už Vás děti nepoznaly? Obdivuji Vás, já bych tuto situaci asi nezvládla, prostě si to vůbec nedovedu představit. Držím pěsti, buďte statečná.

Emílie Wallová: Bylo znát velké ovlivňování pěstounů, proto se to podle mého názoru nepodařilo. Od začátku, co žijí u nich, si nechávájí říkat táto a mámo, což má velký vliv. Jaromír si mě pamatoval. Maruška nikoliv - když mi jí sebrali, bylo jí 5 měsíců. Děti jsem naposledy viděla před 5 lety v dětském domově, od té doby s námi nikdo nekomunikoval a neumožnil setkání s dětmi, které přesunuli z dětského domova k pěstounům na druhý konec republiky, než bydlíme.
Děkuji za podporu, snad to zvládnu.

Odpovězeno: 03. 11. | 10:38Autor: Balčánová

Otázka: Myslíte, že je šance, že se k vám děti samy vrátí až budou dospělé?

Emílie Wallová: Na tuto šanci dost věřím. Doufám, že se s nimi setkáme. Napsali jsme jim dopis, ve kterém jim píšeme, že je máme rádi a že u nás mají srdce i dveře stále otevřené.

Odpovězeno: 03. 11. | 10:39Autor: Sales Director

Otázka: Dobrý den, zajímalo by mě, proč jste si pořídili tolik dětí, když je nezvládáte živit a bydlíte či bydleli jste v nevyhovujících podmínkách?

Emílie Wallová: Co jsou nevyhovující podmínky? Podle mého názoru je to situce, kdy děti jsou špinavé, hladové. To naše děti nikdy nezažily.
A jak už jsem odpovídala, děti miluji a bez nich žít nedokážu.

Odpovězeno: 03. 11. | 10:41Autor: Láďa

Otázka: Chtěla byste návrat k socialismu? Tam by se něco takového stát nemohlo.

Emílie Wallová: Já osobně bych chtěla návrat k socialismu, asi bych neměla v našem státě takové problémy, jako mám nyní. Ale kvůli dětem bych návrat do té doby nechtěla, mají teď možnosti se zdokonalovat a žít život po svém.

Odpovězeno: 03. 11. | 10:45Autor: Marzi

Otázka: Jak nesl odloučení od rodičů nejstarší syn a jaký vliv to na něj mělo? Jak to hodnotí dnes?
Děkuji za odpověď a držte se! M.Š.

Emílie Wallová: Honza to nesl psychicky špatně, ale na druhou stranu musel v té době podporovat mladší sourozence Andělu s Rosťou, se kterými byl v dětském domově.
Dneska jak to hodnotí? Dodneška má vztek na úředníky, kteří to zařídili. Sociální pracovnice, která na tom měla podíl se synovi radši vyhýbá. Navíc děti mají strach, že by se mohlo něco podobného stát i jejich rodinám. Andělka má nyní 2 letou holčičku.

Odpovězeno: 03. 11. | 10:47Autor: Marta

Otázka: jak se k Vam chovaji urednice,ktere to zavinily?muj nazor:stat ma penize na pripady jako je Vas a mel Vam pomoct. Skoda,ze pomaha jinde,kde penize vyleti kominem.Preji hodne zdravi a stesti

Emílie Wallová: Děkuji za přání.
Soběslavské úřednice se chovají povýšeně a vyhýbají se nám. Ale úředníci v Táboře, kde se o odobrání rozhodlo, nám nyní vychází vstříc.

Odpovězeno: 03. 11. | 10:48Autor: Oldřiška

Otázka: Chci vám vyjádřit morální podporu. Moc s vámi soucítíme. Stát totálně selhal. Kde jsou psychologové a další kvalifikovaní odborníci, aby těm dvěma dětem otevřeli cestu k vám. Určitě by se dalo hodně udělat.Stát by měl ztrátu kompenzovat. Nevzdávejte to.

Emílie Wallová: Moc děkuji za podporu!
Psycholožka pracovala s dětma rok, a přesto to nepomohlo. Ale když pěstouni nebudou spolupracovat a podporovat děti, aby s námi komunikovali, tak nikde nebude šance na návrat.

Odpovězeno: 03. 11. | 10:53Autor: Šalamoun

Otázka: Dobrý den. Ve stručnosti - jsme nezávislé sdružení zabývající se prací justice. Jak hodnotíte s odstupem práci soudkyně okresního soudu Jaroslavy Novotné, máme za to, že Vaše trápení se začalo odvíjelo od jejího výroku, který mohl napravit pochybení ze strany státních institucí. A nejste sami.

Emílie Wallová: Dobrý den. Ze začátku jsem s ní byla spokojená, ale pak se to zvrtlo na jednom výroku. Ona posvětila rozhodnutí sociálek vzít nám děti. Teď už je to jedno, do styku s ní už asi nepřijdu. S tím už nikdo nic nenadělá. Soudy jsou po těch letech pro mě peklo.

Odpovězeno: 03. 11. | 10:55Autor: Olga

Otázka: Jak se na celou věc díváte na celou věc s odtupem času Nemáte pocit že první krok moc dětí jste udělalai vy špatně a pak jste se staly už obětí mašinérie mně to tak připadá Pořizovat si děti když nemám peníze mně příjde hloupé a sobecké ale rozdělit rodinu je hrozné vina je ale sporná

Emílie Wallová: Ale já jsem peníze nepotřebovala. Základ je, aby mé dítě mělo, kde spát a co jíst. Na to nemusíme mít miliony. Děti nemusí mít všechno, naučí se tak dělit a byly skromné.

Odpovězeno: 03. 11. | 10:56Autor: Babička ze Starého Bělidla

Otázka: Dobrý den, máte-li své děti opravdu tak rádi, nechápu, proč jste svou dceru Andělu nenechali doučit. Ono je asi snažší dostat peníze od státu formou sociálních dávek, než si je vydělávat každodenní prací, že? Vždyť těch poctivých blbečků je tu dost, tak ať na Vás dělají.

Emílie Wallová: Dobrý den. Na to, zda se Anděla doučí, nebo ne, jsem neměla vliv. Byla plnoletá a rozhodla se tak, já jí do toho mluvit nemohu.

Odpovězeno: 03. 11. | 10:57Autor: Lenka Sazimova

Otázka: Jsem rada ze jsem z Cech emigrovala , v zapadnich zemich se socialne slabsim pomaha , ale v Cechach se proste deti vezmou jak za doby kabrhelovy ..flus temhle lidem co to rozhoduji do ksichtu , tihle urednici lezi cely den na internetu a hledali je funkci ne praci

Emílie Wallová: Máte pravdu, náš stát je Kocourkov...

Odpovězeno: 03. 11. | 10:58Autor: karel

Otázka: Jak byste si Vy představovala sblížení s dětmi.
A co byste byla pro to ochotná udělat.
Děkuji za odpověď.

Emílie Wallová: Víc už udělat nemůžu. Měli jsme dobrou představu, že se postupně s dětmi sblížíme. Ale setkání, které mělo trvat celý víkend, krachlo hned na počátku při prvním setkání.

Odpovězeno: 03. 11. | 10:59Autor: Lucie Svobodová

Otázka: Vím, že je to asi moc těžké a kdo to nezažije nedokáže pochopit, ale bojujte dál o své děti, držím vám palečky!!! Lucka

Emílie Wallová: Děkuji.

Odpovězeno: 03. 11. | 11:00Autor: Martin Ler

Otázka: Zadny dotaz, jen vam preji hodne sily, a nenechte se rozhodit pitomejma dotazama. Bohuzel je to jen dalsi z mnoha prikladu, kdy stat selhal na cele care. Za totace by se to ostatne stalo taky, jen by o tom nikdo nikdy neslysel. Dzim palce.

Emílie Wallová: Mě až překvapuje, že dotazy nejsou agresivní.
Děkuji za podporu.

Odpovězeno: 03. 11. | 11:01Autor: Martin

Otázka: Jsme stale v komunismu s nalepkou demokracie, dokud tu budou generace kuratoru,socialnich pracovnic,soudcu, statnich navladnich a vlady zkorumpovane komunistickymi pohlavari ,kteri si majetek po revoluci prerozdelily nic se nezmeni. Omlouvam se "demokraticke" vlady, ktere mysli jen na sebe.

Emílie Wallová: Ano, mate pravdu.

Odpovězeno: 03. 11. | 11:03Autor: Vendula Kábová

Otázka: Dokážete říci, zda jste v souvislosti s Vaší současnou situací a počátkem vztahu udělala (-i) nějakou chybu?

Emílie Wallová: Udělala jsem asi chybu, že jsem sociální úředníky, kteří pro děti přijeli, nevyhodila. Neměli tenkrát na odebrání potvrzení. Nikdy mě nenapadlo, že by se nám tohle mohlo stát...

Odpovězeno: 03. 11. | 11:03Autor: Lenka

Otázka: Dobrý den, nevzdávejte to!!Držím vám moc palce, at ste zase celá rodina.

Emílie Wallová: Děkuji.

Odpovězeno: 03. 11. | 11:05Autor: Marie

Otázka: Vám oběma držím palečky,nevzdávejte se.

Emílie Wallová: Děkuji. Nevzdala jsem to, ale kvůli psychice dětí jsem odmítla dál se o ně soudit. Dám si chvíli klid, nadechnu se, a pak budu bojovat dál. Vím, že to dlouho nevydržím, jsou to moje děti.

Odpovězeno: 03. 11. | 11:05Autor: Jan

Otázka: Chtěl bych vás alespoň morálně podpořit. Stát prostřednictvím svých úředníků a soudců spáchal zlučin na vás a hlavně na vašich dětech. Celá tato kauza je neomluvitelná arogance moci.

Emílie Wallová: Moc vám děkuji za vaši podporu. I ta morální podpora dokáže hodně pomoci.

Odpovězeno: 03. 11. | 11:06Autor: alena

Otázka: dobry den mate alespon moznost navstevy deti

Emílie Wallová: V tuto chvíli nemám. Pěstouni si to zatím nepřejí. Museli bychom požádat soud o úpravu styku.

Odpovězeno: 03. 11. | 11:07Autor: Láďa

Otázka: Dobrý den, zajímalo by mě, zda se Vám pokusil pomoci někdo z volených politiků a zda jste se na některého z nich nepokusili obrátit. Možná že si naši volení zástupci nepřipouští, že se do podobné situace jako vy, může dostat v důsledků krize, osobních potíží a podobně téměř kterákoliv rodina s dětmi

Emílie Wallová: Dobrý den.
Hned na začátku jsem se obrátila dopisem o pomoc na tehdejšího prezidenta Václava Havla a později i na jeho nástupce Klause. Dodnes oba dopisy zůstaly bez odpovědi. Na jiné politiky jsme se neobraceli, a nevím, že by některý politik sám projevil o náš případ zájem.

Odpovězeno: 03. 11. | 11:08Autor: ferda

Otázka: Myslíte si, že jste ta správná MÁMA.Když se dcera nedoučila, otěhotněla, mladší syn má psychické problémy,zdravotní problémy a nejstarší syn je takový jaký je.
Děkuji za odpověď

Emílie Wallová: Dobrý den, můžete mi říci, jak toto víte?

Odpovězeno: 03. 11. | 11:10Autor: Veronika

Otázka: Tady jde přeci hlavně o lásku a péči o ty děti a ne o nějaký malý byt!Ty děti,které jsou týrány o ty at se starají.Tohle je příšerné,držím Vám pěsti.At do dopadne pro všechny zučasněné dobre.A ty rodiny co adoptovali vase deti, ty za to take nemohou, chteli jim pomoci.Tohle je bordel státu a úřadů.

Emílie Wallová: Děkuji.
Ale zásadní rozdíl je v tom, že mé děti nejsou adpotované, ale pouze v pěstounské péči. To je zásadní rozdíl - o rodičovská práva jsme nepřišli.

Odpovězeno: 03. 11. | 11:11Autor: Chapsy

Otázka: Otázku nemám, jen přeji hodně sil a aby se k vám život otočil tou lepší stránkou.Podejte na stát, úřednice, i pěstouny žalobu, nechť je váš otřesný případ aspoň k něčemu dobrý, a´t se to už nikdy neopakuje. Jednou se děti vrátí, samy od sebe, vydržte.

Emílie Wallová: Děkuji za podporu.
Zatím žádné žaloby podávat nebudu, musím se nejdřív dát do pořádku. Nemám za sebou žádného právníka, musela bych si to sama platit.

Odpovězeno: 03. 11. | 11:11Autor: Hana Bendičáková

Otázka: Dobrý den, žádný dotaz, jen potřeba reagovat. Asi si jen z části umím představit jak je těžké bojovat s úřednickou mašinérií naší země a jakou hořkost a pocit bezmoci asi cítíte, ale nevzdávejte to, jde přece o to nejcennější co máme - o děti. Držím palce. Hanka

Emílie Wallová: Moc děkuji.

Odpovězeno: 03. 11. | 11:12Autor: radka

Otázka: Myslíte,že každý před narozením dítěte má tákové podmínky?Není snad důležitější láska k dětem? Víte vůbec o tom něco?

Emílie Wallová: Vaší otázce nerozumím.

Odpovězeno: 03. 11. | 11:14Autor: Soňa Kosová

Otázka: Dobrý den, jak to, že jste měli nevyhovující bydlení? Mám za to, že např. i na tržní nájem 2+1 v Praze za 10 tis musí dva normálně pracující dospělí vydělat! Co jste dělali, abyste si takové bydlení zajistili? (I když s odebíráním dětí z výšeuvedeného důvodu naprosto nesouhlasím!)

Emílie Wallová: Dobrý den.
Nevyhovující bydlení nikdo neprokázal, pouze to udávaly sociální pracovnice. Bytová situace navíc není důvodem k odebrání dětí. A co jsme dělali pro zajištění bydlení? Chodili jsme s manželem do práce, jako každý jiný.

Odpovězeno: 03. 11. | 11:16Autor: Michaela

Otázka: Olgo, a kolik peněz je přesně potřeba na pořízení dítěte. Vždyť bychom za chvíli vymřeli. Navíc to, zda je prostředí vhodné pro výchovu dětí, určuje subjektivní názor několika lidí.

Emílie Wallová: Přesně tak, o osudu naší rodiny rozhodl názor jediné úřednice. Ta nastartovala celou další mašinérii, která následovala.

Odpovězeno: 03. 11. | 11:18Autor: Chapsy

Otázka: je tu dotaz, zda jste dobrá máma, když dcera otěhotněla a syn má potíže.
I já se nedoučila,otěhotněla a vdala se v 16ti,dceři je 23l,mám školu dodělanou.Můj prostřední syn má vinou komplikovaného porodu silné psychické potíže. Paní Wallová, jste dobrá máma,neopustila jste je!

Emílie Wallová: Děti jsem v životě neopustila a ani bych to neudělala. Vyučení bylo na rozhodnutí dcery. Naopak nejstarší syn se normálně vyučil. Všechny děti se po propuštění z dětského domova vrátily k nám. Rosťa žije stále s námi. S Andělou, která má vlastní rodinu, se vídáme obden. A nejstarší Honza za námi jezdí jednou týdně. Myslím, že nejsem špatná máma.

Odpovězeno: 03. 11. | 11:18Autor: Petr

Otázka: Tak jste poznali jak u nás funguje totalitní režim soudnictví a nemožnost se v tomto státě dovolat práva a spravedlnosti. Jste ochotni bojovat za to aby se to tu změnilo a to třeba i se zbraní v ruce, když to u nás volby nevyřeší?

Emílie Wallová: Zbraně ráda nemám...

Odpovězeno: 03. 11. | 11:20Autor: Renata

Otázka: Muzete mi rict pro jste si poridili tolik deti ??? Rika vam neco "chodit do prace" ??? A jestli mate deti jen proto aby jste brali pridavky tak je dobre ze vam je vzali !!!

Emílie Wallová: Děti mám, protože je mám ráda. Do práce jsem normálně chodila, jako každý jiný. Nyní jsem v invalidním důchodě kvůli rakovině, a při tom ještě chodím na brigády.
Od státu jsem nikdy přídavky nechtěla.

Odpovězeno: 03. 11. | 11:22Autor: frc

Otázka: Podobnou snahu sociální úřednice jsem před lety řešil velice tvrdou ránou pěstí do zubů. Nikdo mne nežaloval, nebyli svědci.
Od té doby byl pokoj. Dcera zůstal u mne a dnes studuje s úspěchem VŠ.. Facka včas a správnému člověku zlepší to, na co tatínek při výchově zapoměl... :-))

Emílie Wallová: Manžel by to s chutí udělal, ale kvůli dětem to nešlo...

Odpovězeno: 03. 11. | 11:24Autor: Soňa Kosová

Otázka: Dobrý den, ještě by mě zajímalo, jaká zaměstnání jste vykonávali před těmi osmi lety a od té doby až dosud. A také, jak jste tehdy bydleli (co bylo tím nevyhovujícím bydlením) a proč jste se do něj dostali? A co jste udělali po odebrání dětí, abyste bydlení změnili?

Emílie Wallová: Dobrý den.
Já jsem dělala vedoucí ve sběrných surovinách. Manžel byl dělníkem. Nyní jsem v invalidním důchodu kvůli rakovině.
Bydlení 2+1, které jsme tehdy měli, je podle mého názoru dostačující. Nyní bydlíme v domečku s dvorkem 2+1.

Odpovězeno: 03. 11. | 11:26Autor: Blanka

Otázka: Dobrý den, je jasné, že tak malé děti zapomenou. Je to nepořádek a šlendrián úřadů. Jako dobrá máma se radši dítěte vzdám, než mu ublížit. A kdyby se teď děti vytrhly z cizích rodin, které jim cpou do hlavy nesmysly,psychicky je to poškodí. Bohužel. Držím Vám palečky a děti se vrátí, časem.

Emílie Wallová: Máte bohužel pravdu, jsou některé věci, které se napravit nedají.
Loučím se a děkuji všem za podporu a položené dotazy.

 

Právě se děje

Další zprávy