Radek Nohl Radek Nohl | Rozhovory
18. 10. 2011 11:45

Pozadí chystané vzpoury vězňů: Do útěku zbývaly jen dny

Není to virtuální realita, našly se skutečné zbraně, říká expert z resortu spravedlnosti
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Vzpouře v českých věznicích se podle náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka zabránilo na poslední chvíli.

Chybělo už jen několik dnů a vězni by se pokusili o útěk. Místo toho ale byla celá akce odhalena a v káznicích byly zabaveny desítky zbraní. V pozadí připravované rebelie údajně stojí nechvalně známý Berdychův gang

"Bylo to skutečně reálné riziko," potvrzuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz Volák, pod kterého české věznice spadají.

Ten tvrdí, že se ve věznicích již zamezilo tomu, aby se další nepokoje neopakovaly. Ministerstvo však také připravuje změny, aby si odsouzení nemohli třeba jako obráběči kovů během pobytu za mřížemi vyrábět zbraně.

Aktuálně.cz: Bylo otázkou hodin, než by k útěku vězňů mohlo dojít?

Byla to spíše otázka několika dnů, maximálně týdnů. Vězeňská služba ale zakročila včas a tu přípravu odhalila.

A.cz: Riziko, že by ke vzpouře došlo, bylo tedy veliké?

Bylo to skutečně reálné riziko. Právě proto také vězeňská služba přistoupila k reálným opatřením ve spolupráci s policií. Není to žádná virtuální realita, ani ty zajištěné předměty nejsou žádné digitální věci, jsou skutečně reálné.

Náměstek ministra Daniel Volák.
Náměstek ministra Daniel Volák. | Foto: Václav Kounovský

A.cz: Kolik vězňů bylo do této akce zapleteno?

Spočítáno to máme. S ohledem na přijatá bezpečnostní opatření vůči konkrétním osobám to opravdu není možné sdělit, protože by byl ohrožen život příslušníků a spoluvězňů.

A.cz: Jaká opatření se udělala, aby se to už neopakovalo?

Z bezpečnostních důvodů to není možné říct.

A.cz: Ke zbraním si někteří přišli tím, že pracují například jako obráběči kovů. Bude jim v této práci zamezeno?

Na ministerstvu pracujeme na zcela nové koncepci zaměstnávání odsouzených osob a i toto bezpečnostní hledisko do ní bude zapracováno.

A.cz: Vzpouru odhalil někdo z vedení věznice Pankrác?

V rámci vězeňské služby působí oddělení prevence, to je policejní orgán vězeňské služby, které má největší zásluhu na odhalení tohoto hromadného nepokoje.

A.cz: Byl zadržen i někdo mimo věznici. Sami vězni by asi celou akci bez pomoci někdo zvenčí neprovedli?

Věc je řešena ve spolupráci s policií. Informace, které se týkají její činnosti, nesdělujeme.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy