Radek Nohl Radek Nohl | Rozhovory
18. 10. 2011 11:45

Pozadí chystané vzpoury vězňů: Do útěku zbývaly jen dny

Není to virtuální realita, našly se skutečné zbraně, říká expert z resortu spravedlnosti
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Vzpouře v českých věznicích se podle náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka zabránilo na poslední chvíli.

Chybělo už jen několik dnů a vězni by se pokusili o útěk. Místo toho ale byla celá akce odhalena a v káznicích byly zabaveny desítky zbraní. V pozadí připravované rebelie údajně stojí nechvalně známý Berdychův gang

"Bylo to skutečně reálné riziko," potvrzuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz Volák, pod kterého české věznice spadají.

Ten tvrdí, že se ve věznicích již zamezilo tomu, aby se další nepokoje neopakovaly. Ministerstvo však také připravuje změny, aby si odsouzení nemohli třeba jako obráběči kovů během pobytu za mřížemi vyrábět zbraně.

Aktuálně.cz: Bylo otázkou hodin, než by k útěku vězňů mohlo dojít?

Byla to spíše otázka několika dnů, maximálně týdnů. Vězeňská služba ale zakročila včas a tu přípravu odhalila.

A.cz: Riziko, že by ke vzpouře došlo, bylo tedy veliké?

Bylo to skutečně reálné riziko. Právě proto také vězeňská služba přistoupila k reálným opatřením ve spolupráci s policií. Není to žádná virtuální realita, ani ty zajištěné předměty nejsou žádné digitální věci, jsou skutečně reálné.

Náměstek ministra Daniel Volák.
Náměstek ministra Daniel Volák. | Foto: Václav Kounovský

A.cz: Kolik vězňů bylo do této akce zapleteno?

Spočítáno to máme. S ohledem na přijatá bezpečnostní opatření vůči konkrétním osobám to opravdu není možné sdělit, protože by byl ohrožen život příslušníků a spoluvězňů.

A.cz: Jaká opatření se udělala, aby se to už neopakovalo?

Z bezpečnostních důvodů to není možné říct.

A.cz: Ke zbraním si někteří přišli tím, že pracují například jako obráběči kovů. Bude jim v této práci zamezeno?

Na ministerstvu pracujeme na zcela nové koncepci zaměstnávání odsouzených osob a i toto bezpečnostní hledisko do ní bude zapracováno.

A.cz: Vzpouru odhalil někdo z vedení věznice Pankrác?

V rámci vězeňské služby působí oddělení prevence, to je policejní orgán vězeňské služby, které má největší zásluhu na odhalení tohoto hromadného nepokoje.

A.cz: Byl zadržen i někdo mimo věznici. Sami vězni by asi celou akci bez pomoci někdo zvenčí neprovedli?

Věc je řešena ve spolupráci s policií. Informace, které se týkají její činnosti, nesdělujeme.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Lichtenštejnové neuspěli u Ústavního soudu ve sporu o 600 hektarů lesa u Říčan

Nadace knížete z Lichtenštejna neuspěla u Ústavního soudu ve sporu s Českou republikou o les u středočeských Říčan. Soud odmítl stížnost nadace proti předchozímu verdiktu o nevydání 600 hektarů říčanského lesa Lichtenštejnům. V tiskové zprávě to oznámil mediální zástupce nadace Michal Růžička. "Nadace knížete z Lichtenštejna proto využije všechny dostupné prostředky k dosažení spravedlnosti u mezinárodních soudů a mezinárodních institucí," uvedl Růžička.

Lichtenštejnský knížecí rod se snaží získat zpět majetek, o který přišel na základě Benešových dekretů po roce 1945. Podle dřívějších informací Hospodářských novin jde zhruba o 60 tisíc hektarů převážně lesů.

Lichtenštejský kníže František Josef II. se podle československých soudů přihlásil ve 30. letech 20. století k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl po druhé světové válce státu na základě Benešových dekretů. Nadace, která spravuje část majetku Lichtenštejnů, ale uvádí, že kníže byl občanem Lichtenštejnska, které bylo ve válce neutrální. Kritizuje proto zamítnutí ústavní stížnosti. "Nadace shledává, že toto rozhodnutí ÚS opakuje pošlapávání práv Nadace knížete z Lichtenštejna na ochranu majetku," sdělil dnes za nadaci Růžička.

Další zprávy