abb | Názory
23. 12. 2006 12:00

Střední Čechy. Jak jinak než sv. Barbora

Česká NEJ - Od října vybíráte česká NEJ v krajích. A po jednotlivých regionech vám nyní představíme, co jste vybrali. Včetně nejlepších z nejlepších.

Ve středních Čechách asi nemohlo hlasování dopadnout jinak než úspěchem kutnohorské katedrály. Pokud totiž nestačí samotná krása sv. Barbory, pak váhavce přesvědčí alespoň fakt, že Kutná Hora má gotické katedrály hned dvě. Věc nevídaná.

Do první pětice se spolu s katedrálou probojovaly i další nezapomenutelné symboly kraje - souhradí Žebrák a Točník (druhé místo), Karlštejn (hezké třetí), na čtvrtém se spolu tísní Lom Amerika a nejslavnější český hudební skladatel všech dob - Antonín Dvořák. Místo páté patří poutnímu místu Svatá hora u Příbrami..

Foto: Czechtourism

Naopak na samém konci žebříčku zůstala neméně krásná a památkami oplývající Stará Boleslav, stejně jako zakladatel ČKD a známý vynálezce a podnikatel Emil Kolben. Úplně pak vypadl maršál Jan Josef Václav hrabě Radecký z Radče, rodák z Třebnic, slavný vojevůdce (1766-1858), na jehož počest byl složen známý "Radeckého marš".

Místo něj jsme do výběru zařadili v tzv. "druhé šanci"  hrad Křivoklát, protože jste však o něm nehlasovali, necháváme jej na posledním, dvacátém, místě.

Středočeský kraj má tedy ve svých NEJ přepamátkováno - pamětihodnosti zabírají hned třináct příček žebříčku, čytři zbývají pro významné rodáky a tři pro přírodní zajímavosti.

Chrám sv. Barbory

Ambiciozní stavba, dnes zapsaná na seznamu UNESCO, souvisela od počátku s mocenskými záměry města Kutná Hora, které soupeřilo s nedalekou Sedlecí. Do jisté míry byla umožněna i díky prosperitě zdejších stříbrných dolů.  

Počátky velkolepého gotického chrámu spadají do roku 1381, stavební práce byly zahájeny o sedm let později. Prvním stavitelem byl Jan Parléř, syn stavitele Petra Parléře, architekta Chrámu sv. Víta v Praze. Husitské války stavbu na dlouhou dobu zpozdily a až v osmdesátých letech 15. století město ve stavbě pokračovalo. Následovalo několik změn stavitelů a vleklé finanční potíže. V roce 1626 byl chrám předán jezuitům a přestavěn do barokní podoby. Na dalších tři sta let byla jeho výstavba opět přerušena.

Po zrušení jezuitského řádu připadla katedrála sv. Barbory Státnímu náboženskému fondu a postupně velmi zchátrala. Chrám pro dnešní dny zachránila až restaurátorská akce, na níž se podíleli nejvýznamnější purističtí stavitelé Lábler a Mocker. Ti stavbu v novogotickém duchu přestavěli a mimo jiné jí vrátili i původní stanovou střechu. Stavba tak byla definitivně dokončena v roce 1905. 

Jak si ale vedly další unikáty kraje? Podívejte se spolu s námi na celkové konečné výsledky.

20 středočeských NEJ

  • 1. místo

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Foto: Czechtourism
Kutná Hora je jediným městem ve střední Evropě (a jedno z mála evropských měst mimo Francii), které se může pochlubit dvěma gotickými katedrálami. Kromě světoznámého chrámu sv. Barbory je to méně známá katedrála Nanebevzetí Panny Marie na kutnohorském předměstí Sedlec. Od roku 1995 je také jediným středočeským městem zapsaným na listinu UNESCO.  

  • 2. místo

Souhradí Žebrák a Točník

Foto: Aktuálně.cz
Žebrák a Točník, ojedinělé, největší a nejdochovalejší souhradí v Čechách.

 

 

  • 3. místo

Hrad Karlštejn

Foto: Aktuálně.cz
Hrad Karlštejn, jeden z nejvýznamnějších českých hradů, založený Karlem IV. jako reprezentační sídlo. Později zde byly uloženy královské poklady a korunovační klenoty. Národní kulturní památka.

 

  •  4. místo

Antonín Dvořák, rodák z Nelahozevsi

Foto: Aktuálně.cz
Antonín Dvořák (1841-1904), rodák z Nelahozevsi, nejslavnější český hudební skladatel, jeho 9. symfonie e moll "Z Nového světa" je jednou z nejhranějších symfonií celého světa.

 

Lom Velká Amerika

Foto: www.budlez.cz
"Velká Amerika" v Českém krasu poblíž hradu Karlštejn. Jezero vzniklo zatopením bývalého vápencového lomu.

 

 

  • 5. místo

Svatá Hora u Příbrami

Foto: Aktuálně.cz
Svatá Hora u Příbrami, známé poutní místo, spojené s městem 365 zastřešenými schody.

 

 

  • 6. místo

Josef Lada, rodák z Hrusic

Foto: Aktuálně.cz
Josef Lada (1887-1957), rodák z Hrusic, český malíř, ilustrátor a spisovatel.

 

 

Hvězdárna Ondřejov

Foto: Aktuálně.cz
Hvězdárna Ondřejov s astronomickou observatoří a obřím dalekohledem na vrchu Žalov nad obcí Ondřejov. Jedna z největších hvězdáren střední Evropy. Založena roku 1898 Josefem Janem Fričem.

 

Skanzen Přerov nad Labem

Foto: Aktuálně.cz
Skanzen Přerov nad Labem, nejstarší, první skanzen v Čechách (založen 1900), zároveň nejstarší regionální národopisné muzeum v přírodě ve střední Evropě.

 

  • 7. místo

CHKO Blaník

Foto: Aktuálně.cz
CHKO Blaník, nejmenší chráněná krajinná oblast, památná hora Blaník, ve které dle pověstí odpočívá sv. Václav se svým vojskem.

 

  • 8. místo

Josef Sudek, rodák z Kolína

Josef Sudek
Josef Sudek | Foto: Aktuálně.cz
Josef Sudek (1896-1976), rodák z Kolína, jeden z nejvýznamnějších českých fotografů nejen meziválečného období, génius moderní fotografie.

 

Průhonický park

Foto: Aktuálně.cz
Průhonický park, jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě.

 

 

 Zámek Lány

Foto: Aktuálně.cz
Lány, zámek přestavěný od vzniku ČSR jako letní sídlo prezidentů republiky.

 

 

Mistr Theodorik

Foto: Aktuálně.cz
Mistr Theodorik, nejstarší malíř, kterého známe jménem, podílel se na výzdobě hradní kaple Sv. Kříže na Karlštejně.

 

  • 9. místo

Zámek Kačina

Foto: Aktuálně.cz
Zámek Kačina, nejvýznamnější empírová stavba v Čechách, někdejší letní sídlo hraběte J. R. Chotka.

 

 

  • 10. místo

Buštěhradská dráha

Foto: Aktuálně.cz
Buštěhradská dráha, druhá nejstarší železnice v kontinentální Evropě, vybudována v letech 1827-1836, vedla z Prahy do Lán.

 

Příbram, hornické muzeum

Foto: Aktuálně.cz
Příbram, největší hornické muzeum v Česku.

 

 

  • 11. místo

Emil Kolben, zakladatel ČKD

Foto: Aktuálně.cz
Emil Kolben, (1862-1943), zakladatel ČKD, konstruktér, vynálezce, rodák ze Stránčic u Prahy, spolupracovník T. A. Edisona a N. Tesly.

 

Stará Boleslav

Foto: Aktuálně.cz
Stará Boleslav, mnoho kulturních památek, historických staveb, místo spojené s mučednickou smrtí sv. Václava.

 

 

  • 12. místo (tzv. Druhá šance)

Hrad Křivoklát

Foto: aktualne.cz
Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století.

 

Právě se děje

Další zprávy