Jan Lipold Jan Lipold | Názory
2. 6. 2011 17:00

Štvavá kampaň proti Štvanici. Volby už byly, chápete?

Zprávy o páté z pražské "památkové péče". Poslední, ve kterých uslyšíte slovo "skanzen"
Demolice probíhá úspěšně, stadion mizí. Foto Štvanice z 2. června.
Demolice probíhá úspěšně, stadion mizí. Foto Štvanice z 2. června. | Foto: Jan Lipold

Kulturní památka jménem zimní stadion Štvanice mizí rychlým tempem. Jeřáby a demoliční čety se činí, viz snímek.

Dovedete si představit, že by se operace jako Štvanice nebo Václavské náměstí 47 odehrály řekněme loni v říjnu, před volbami? Kdy měli (skoro) všichni politici plná ústa "zájmů občanů, a ne developerů"?

My tedy nedovedeme. Nebo snad dovedeme, ale v tom případě by nejhlasitěji "protestovali" ti politici, kteří byli právě v opozici. Voličům vstříc, sepnulo by jim hned.

A teď? Slyšeli jste snad, že by se kvůli Štvanici ozvala TOP 09? Natož, ehm, sociální demokracie, autorka výše zmíněného sloganu? (V Praze, Praze 1 i Praze 7 ČSSD na radnicích spoluvládne.)

Radní Aleksandra Udženija, "nová tvář" ODS, se s poštěkávajícími památkáři vypořádala rychle: jejich námitky nejsou relevantní. Naopak, svaté je prý pro magistrát to, co nařídil stavební úřad: zbourat, a hned. Musíme, velký stavební úřad rozhodl.

Aleksandra Udženija.
Aleksandra Udženija. | Foto: www.udzenija.cz

S autoritou stavebních úřadů je to zvláštní. Jsou případy, kdy byl takhle maličký, úplně nicotný. Například v Nošovicích. Hyundai si postavil, co chtěl a jak chtěl. Anebo u haciendy stavebníka Oulického v Českém středohoří. Černá stavba? To se nedělá, měl byste to zbourat, kmotře, kárali úředníci. K smíchu.

Někdy je stavební úřad dokonce úplně ze hry; to když si investor najme "autorizovaného inspektora", který vydá stavební povolení i bez úřadu. Viz věžák na Pankráci.

Ale jindy je jeho slovo zákonem: My ne, pokrčí politici rameny, to stavební úřad, státní správa s velkým razítkem. Jak a kdy. Přijde na to, komu na čem záleží, komu a čemu jde naproti.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) se v souvislosti s plánovaným zničením domu na Václavském náměstí nechal slyšet, že centrum Prahy "není žádný skanzen, my se nemůžeme zastavit v 16. ani v 17. století."

To je on, skanzen na Václaváku. Nežádoucí.
To je on, skanzen na Václaváku. Nežádoucí. | Foto: zastarouprahu.cz

Od této chvíle si začínáme dělat čárky, kolikrát ještě tu strašnou frázi o "skanzenu" uslyšíme papouškovat. V pražské realitě je to, navíc v kombinaci s "16. a 17. stoletím", otřesná hloupost. Do skanzenu patří politici jako pan Lomecký.

Skanzeny, staré i fungl nové, v Praze samozřejmě jsou. Třeba nóbl Central Park na Žižkově. Zkuste se někdy podívat, jak to tam "žije". Nebo barokní domy na Starém Městě, které se za Lomeckého předchůdců proměnily na kanceláře se zářivkami. Přízemí slavné Královské cesty, to je jeden velký skanzen nevkusu. Ale co s tím má společného chudák Václavák 47? Oběť deskanzenizace?

 

Právě se děje

před 20 minutami

Vaclík se po pauze do španělské ligy vrátil prohrou v Elche

Fotbalisté Sevilly s Tomášem Vaclíkem, který ve španělské lize chytal po více než třech měsících, prohráli utkání 26. kola na hřišti sestupem ohroženého Elche 1:2. Vaclík se dostal do branky na úkor Maročana Bunúa, který chyběl kvůli zranění prstu.

Vaclík dostal příležitost už ve středeční odvetě semifinále Španělského poháru proti Barceloně (0:3 po prodl.). V Elche poprvé kapituloval v 70. minutě, kdy ho obstřelil Raúl Guti. O šest minut později jednatřicetiletý brankář sledoval po křížné hlavičce Guida Carilla míč směřující od tyče do branky a vyrazil ho až zpoza čáry. Hosté snížili až na prahu nastaveného času, prosadil se Luuk de Jong.

Sevilla nezažívá dobré období. Na Barcelonu nestačila ani před týdnem v lize, úvodní duel osmifinále Ligy mistrů doma s Dortmundem také prohrála. Z posledních pěti soutěžních duelů zvládla jen ligový zápas v Pamploně (2:0). Elche se díky třem bodům dostalo přinejmenším dočasně ze zóny sestupu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy