Jan Gazdík Jan Gazdík | Názory
13. 3. 2013 12:30

Takový byl... Vzpomínka na Slavomila Hubálka

Slavomil Hubálek zasvětil celý svůj život diagnostice psychopatů a deviantů

Praha - Když jsem v pondělí vytáčel číslo uznávaného psychologa Slavomila Hubálka, dělal jsem to tak trochu s rozpaky: docela před nedávnem jsme se totiž dost nepohodli - poprvé za dvacet let spolupráce. A já si tehdy pod vlivem emocí sliboval, že už mu asi nikdy nezavolám.

Jenomže on jako vždy - když jsem se ho, tentokrát s váháním, zeptal, zda neruším - zahlaholil do sluchátka: "Co vás nemá, vy nikdy nerušíte!"

Chtěl jsem tentokrát vědět, zda je pro prezidenta a vrchního velitele ozbrojených sil Miloše Zemana výhodou, či ne, že nebyl ze zdravotních důvodů na vojně. A Slavomil Hubálek mi se smíchem odpověděl historkou, jak ho kdysi - jako věčného svobodníka - velitel praporu nazval debilem jen proto, že trpěl komplexem nedovzdělanosti. "A tak jsem mu to vrátil: 'Od vás je to nadávka, avšak když vám to řeknu já, tak to bude diagnóza!'"

Pouhé dvě věty... a přitom vystihují Hubálkův charakter více jak co jiného: odvaha, vtip i tolik vzácné umění pojmenovat jednoduše myšlení psychopata. Diagnostice psychopatů a deviantů zasvětil Slavomil Hubálek celý svůj život. A vybudoval si takové renomé, že kriminalisté ho zvali k těm nejsložitější případům.

Automaticky proto vytočil Hubálkovo číslo i šéf vyšetřovacího týmu Josef Mareš, když se svými lidmi pátrali v pražské Troji po zmizelé Aničce Janatkové. "A vezmi si, Slávo, holinky... nebude to nic snadného. Vyzvedneme tě za deset minut," požádal Mareš psychologa.

Kriminalista zval "svého" Slávu ke všem složitým případům a psychologův posudek vedl i tentokrát k usvědčení vraha.

Jako prvotřídní expert a soudní znalec šetřil 120 vrahů a sexuálních deviantů (například i heparinového vraha Petra Zelenku), a přesto si nikdy ani náznakem nepostěžoval, jako ho muselo každé takové nahlédnutí do vrahovy duše psychicky ubíjet.

I včera jsme se na závěr rozhovoru domluvili na zajímavém projektu - jak společenské změny ovlivnily od roku 1989 násilnou trestnou činnost. "A to si pište, že to má víc než zajímavé paralely," ujistil mě Hubálek.

A pak se - rovněž trochu rozpačitě - zeptal, zda už jsem naši roztržku vydýchal? "Proto vám přece volám, pane doktore," ujistil jsem ho. "Tak fajn, kdykoliv volejte, rád vás opět uvidím. Sejdeme se i kvůli těm proměnám vrahů příští týden, jo?"

Vzápětí mi e-mailem poslal pár trefných námětů k našemu rozhovoru.

V palčivém smutku, který se mě po zprávě o smrti Slavomila Hubálka zmocnil, je jen nepatrná úleva: že jsme si stihli včera vzájemně odpustit.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy