Jan Gazdík Jan Gazdík | Názory
13. 3. 2013 12:30

Takový byl... Vzpomínka na Slavomila Hubálka

Slavomil Hubálek zasvětil celý svůj život diagnostice psychopatů a deviantů

Praha - Když jsem v pondělí vytáčel číslo uznávaného psychologa Slavomila Hubálka, dělal jsem to tak trochu s rozpaky: docela před nedávnem jsme se totiž dost nepohodli - poprvé za dvacet let spolupráce. A já si tehdy pod vlivem emocí sliboval, že už mu asi nikdy nezavolám.

Jenomže on jako vždy - když jsem se ho, tentokrát s váháním, zeptal, zda neruším - zahlaholil do sluchátka: "Co vás nemá, vy nikdy nerušíte!"

Chtěl jsem tentokrát vědět, zda je pro prezidenta a vrchního velitele ozbrojených sil Miloše Zemana výhodou, či ne, že nebyl ze zdravotních důvodů na vojně. A Slavomil Hubálek mi se smíchem odpověděl historkou, jak ho kdysi - jako věčného svobodníka - velitel praporu nazval debilem jen proto, že trpěl komplexem nedovzdělanosti. "A tak jsem mu to vrátil: 'Od vás je to nadávka, avšak když vám to řeknu já, tak to bude diagnóza!'"

Pouhé dvě věty... a přitom vystihují Hubálkův charakter více jak co jiného: odvaha, vtip i tolik vzácné umění pojmenovat jednoduše myšlení psychopata. Diagnostice psychopatů a deviantů zasvětil Slavomil Hubálek celý svůj život. A vybudoval si takové renomé, že kriminalisté ho zvali k těm nejsložitější případům.

Automaticky proto vytočil Hubálkovo číslo i šéf vyšetřovacího týmu Josef Mareš, když se svými lidmi pátrali v pražské Troji po zmizelé Aničce Janatkové. "A vezmi si, Slávo, holinky... nebude to nic snadného. Vyzvedneme tě za deset minut," požádal Mareš psychologa.

Kriminalista zval "svého" Slávu ke všem složitým případům a psychologův posudek vedl i tentokrát k usvědčení vraha.

Jako prvotřídní expert a soudní znalec šetřil 120 vrahů a sexuálních deviantů (například i heparinového vraha Petra Zelenku), a přesto si nikdy ani náznakem nepostěžoval, jako ho muselo každé takové nahlédnutí do vrahovy duše psychicky ubíjet.

I včera jsme se na závěr rozhovoru domluvili na zajímavém projektu - jak společenské změny ovlivnily od roku 1989 násilnou trestnou činnost. "A to si pište, že to má víc než zajímavé paralely," ujistil mě Hubálek.

A pak se - rovněž trochu rozpačitě - zeptal, zda už jsem naši roztržku vydýchal? "Proto vám přece volám, pane doktore," ujistil jsem ho. "Tak fajn, kdykoliv volejte, rád vás opět uvidím. Sejdeme se i kvůli těm proměnám vrahů příští týden, jo?"

Vzápětí mi e-mailem poslal pár trefných námětů k našemu rozhovoru.

V palčivém smutku, který se mě po zprávě o smrti Slavomila Hubálka zmocnil, je jen nepatrná úleva: že jsme si stihli včera vzájemně odpustit.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Útočník Radil zamířil z týmu San Jose Sharks na farmu

Český hokejový útočník Lukáš Radil se přesunul z týmu San Jose Sharks na farmu do celku San Jose Barracuda do nižší AHL. Devětadvacetiletý útočník nastoupil za záložní tým hned v sobotu a připsal si při domácí porážce se Stocktonem asistenci.

Radil sehrál v této sezoně v NHL 14 zápasů a nebodoval. V sestavě Sharks se objevil naposledy 23. listopadu při domácí výhře nad New York Islanders 2:1 po samostatných nájezdech. Odchovanec Pardubic má jednocestný kontrakt, díky kterému má zaručený roční příjem 700 tisíc dolarů i při působení v AHL.

Radil odešel do zámoří před minulým ročníkem po tříletém působení ve Spartaku Moskva v Kontinentální lize. V první sezoně v NHL účastník mistrovství světa 2017 a loňských olympijských her sehrál 36 utkání a připsal si 11 bodů za sedm branek a čtyři přihrávky. V šesti duelech play off nebodoval.

před 1 hodinou

Zdráhalová si v Naganu vytvořila osobní rekord na pětistovce

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si v posledním závodu v roce 2019 vytvořila osobní rekord na trati 500 metrů. Na Světovém poháru v Naganu ji zajela za 38,902 sekundy a obsadila druhé místo v divizi B. Stejně jako v sobotu na trojce, na které byla v divizi A devátá, si připsala nejlepší výsledek v SP v kariéře na dané trati.

Seriál SP bude pokračovat pátým dílem v Calgary na začátku února, ještě předtím rychlobruslaře čeká mistrovství Evropy v Heerenveenu. V Nizozemsku se od 10. do 12. ledna bude tentokrát bojovat o medaile na jednotlivých tratích.

Další zprávy