Libor Stejskal Libor Stejskal, stk | Názory
24. 12. 2009 22:00

To nejlepší na Vánoce (Když blogeři nepíší o politice)

Nejen politikou živ je člověk, mezi blogy na Aktuálně.cz patří ty "nepolitické" k nejvyhledávanějším

Nejen politikou živ je člověk (i když při čtení internetových diskusí pod články na jakékoliv téma to spíš vypadá naopak) a mezi blogy na Aktuálně.cz patří ty "nepolitické" k nejvyhledávanějším.

Skutečným rekordmanem v tomto ohledu je blog imunologa Václava Hořejšího uveřejněný pod titulkem Věda, náboženství, Darwin, evoluce - žádný problém! koncem června 2007.  Nepřetržitě a prakticky dennodenně se pod ním debatovalo bezmála dva roky, článek zaznamenal na čtyřicet tisíc návštěv a přes sedmnáct set diskusních příspěvků.

Také letos pan profesor příznivce "duchovních" témat nezklamal. Mají zvířata duši? A co to vlastně ta duše je? položil otázky jim i sobě ve dvou po sobě jdoucích článcích.

"Všem lidským bytostem přiznáváme právo na úctu k jejich životu a říkáme, že mají „duši" - bez ohledu na úroveň jejich rozumových schopností (a je to tak zajisté správné). Přitom je myslím nesporné (alespoň pro mě), že přinejmenším některá zvířata projevují v různé míře to, čemu poněkud vágně říkáme „duše" - tedy projevy emocí a určitého vědomého jednání," míní Hořejší.

Foto: Aktuálně.cz
Václav Hořejší:
Mají zvířata duši?
Duše - nic než molekuly? Aneb - Tulák po hvězdách

Své pravidelné čtenáře mají na Aktuálně.cz i blogy spisovatelů.

Chcete vědět, jste-li workalkoholik? Neumíte zvládat stres dnešní hektické doby? Postihla někoho z vašich blízkých duševní nemoc? Odpovědi možná najdete v blozích psychologů a psychiatrů.  

"Workholik si niterně libuje v řešení neřešitelných problémů, a pokud je nemá, nutkavě si je vytváří, což se také projeví v jeho partnerských vztazích. Vyvolí si buď „puťku", která k němu bude obdivně vzhlížet (a časem ho začne nudit, jak se to nezřídka stává manželkám některých politiků), nebo si, hnán potřebou soupeřit a čelit výzvám, najde partnerku stejného založení, jako je on, tedy urputně pracovitou workholku (a časem zjistí, že „také potřebuje trochu té něhy", již nalézá v mnoha konejšivých náručích přechodných lásek, které zahajuje důvěrnou informací o potřebě porozumění, jež u své manželky postrádá)," napsal psychiatr Radkin Honzák.

Foto: Aktuálně.cz
Radkin Honzák:
Workholici a jejich ženy

Nepodceňujte duševní onemocnění, varuje jeho kolega Martin Jarolímek. "Až teprve když psychicky nemocný člověk skočí ze čtvrtého patra, teprve pak na sebe upozorní, že je to vážné. A teprve potom se zahájí léčba, v takovém případě velmi radikální, skoro drastická - nedobrovolná hospitalizace, poprvé sám na jednom pokoji s dvanácti jinými pacienty, z nichž někteří jsou mentálně retardovaní. To není úplně optimální začátek léčby."

Foto: Aktuálně.cz
Martin Jarolímek:
Co se může, ale nemusí stát, když se člověk zblázní

Své místo mezi blogery mají i ti, jejichž život naplňuje péče o ty, kteří to nejvíce potřebují.

"Péče o rodiče může být hodně dlouhá a těžká. Někdy to opravdu nejde. Ale než to řekneme a než je „někam dáme", zvažme to důkladně. Přese všechno totiž tato péče patří do toho, čemu říkáme dobrý život, a přináší i to, co tak úpěnlivě hledáme: opravdovou radost," napsala Martina Špinková, ředitelka sdružení Cesta domů, které "se snaží přispět k tomu, aby umírání v naší zemi bylo méně smutnou a osamělou událostí".

Foto: Aktuálně.cz
Martina Špinková:
Než rodiče „někam dáme"

O své zkušenosti a prožitky se se čtenáři dělí i matka dvou postižených dětí...

Foto: Aktuálně.cz
Jana Makovcová:
Odpovědi

...či pěstounka, která vedle biologických potomků vychovává i několik osvojených.

Foto: Aktuálně.cz
Dagmar Zezulová:
Kluk z děcáku

A proč se vlastně na internetu diskutuje anonymně? Neměl by se člověk vždy pod své příspěvky podepsat? Nebo jsou dobré důvody nedělat to? O tom si se čtenáři povídal světoznámý český architekt Jan Benda.

Foto: Aktuálně.cz
Jan Benda:
Anonymita internetu a Aktuálně.cz

 

 

Právě se děje

před 7 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 12 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy