abb | Názory
1. 11. 2006 18:00

Top 40 Prahy

Česká NEJ - Čím se může chlubit Praha? Podívejte se na přehled 40 unikátů, které jsou podle vás v hlavním městě ty nej... Přírodní památky, umělecká díla, architektonické skvosty, slavná...
Foto: Aktuálně.cz

Foto: Aktuálně.cz
Barrandovské skály, národní přírodní památka, pojmenováno dle Joachima Barranda (1799-1883), francouzského paleontologa a inženýra, který se proslavil průzkumem geologických útvarů a zkamenělin (hlavně trilobitů) ve středních Čechách.
Foto: Muzeum hl. m. Prahy.
Müllerova vila, luxusní vila na pražské Ořechovce od světoznámého architekta Adolfa Loose. Stavba z přelomu let 1929 a 1930 patří mezi šest nejznámějších světových vilových objektů 20. století. Více čtěte ZDE
Foto: www.czechtourism.cz
Vyšehrad, přemyslovské hradiště z 10. století, do roku 1140 panovnickým sídlem a centrem státu. Románský chrám sv. Petra a Pavla, románská rotunda sv. Martina, Vyšehradský hřbitov a národní pohřebiště Slavín, kde jsou pohřbeny nejvýznamnější osobnosti české kultury. Více čtěte ZDE
Staronová synagoga
Staronová synagoga | Foto: Aktuálně.cz
Staronová synagoga v Praze, jedna z nejstarších synagog v Evropě, která se stále používá k náboženským obřadům a zároveň nejstarší stavba Josefova.
Foto: Aktuálně.cz
Divoká Šárka, romantická oblast v Praze-Dejvicích, domov různých druhů flóry a fauny, první pražská lokalita, která se stala chráněným přírodním útvarem (od roku 1964).
Foto: Aktuálně.cz
Karlův most, založen v roce 1357, dostavěn 1402 stavitelem P. Parléřem. Je jedním z nejstarších mostů ve střední Evropě. Vyzdoben je 30 barokními sochami.
Foto: www.hrad.cz
České korunovační klenoty, po Pražském hradě národní kulturní památka číslo dvě. V něm jsou také uloženy a jen v něm mohu být vystavovány. A to pouze při výjimečných příležitostech, jak rozhodl již Karel IV., pro jehož korunovaci byly zhotoveny.
Pražský hrad
Pražský hrad | Foto: Aktuálně.cz
Hradčany, Pražský hrad, podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad největším hradem na světě.
Osada Baba
Osada Baba | Foto: Aktuálně.cz
Osada Baba v Praze, vzorová kolonie rodinných domů, sehrála velmi podstatnou roli ve vývoji moderní architektury.
Foto: Aktuálně.cz
Staroměstský orloj v Praze, jeden z nejznámějších orlojů na světě, zkonstruovaný roku 1410.
Foto: Aktuálně.cz
Kanalizační systém staré Prahy (část pod Staroměstskou radnicí, Ekotechnické muzeum), kanalizační soustava letos oslavila 100 let.
Foto: Aktuálně.cz
Betlémská kaple, z roku 1391, v letech 1402-1412 zde kázal Mistr Jan Hus.
Foto: Aktuálně.cz
Břevnovský klášter, první mužský klášter v Čechách, založen Boleslavem II. a sv. Vojtěchem 14. 1. 993.
Foto: www.czechtourism.cz
Národní divadlo v Praze, nejznámější divadlo v České republice. Novorenesanční budova od J. Zítka je významná jak z hlediska obecně národně-kulturního, historického, tak i z hlediska architektonického.
Foto: Aktuálně.cz
Starý židovský hřbitov z 1. poloviny 15. stol., celkem 20.000 náhrobků.
Foto: Aktuálně.cz
Legenda o golemovi, golem coby symbol židovské kultury.
Foto: Aktuálně.cz
Pražské Jezulátko, ve světě nejuctívanější křesťanská památka na českém území.
Foto: Aktuálně.cz
Petřínská rozhledna, jedna z nejznámějších věží stověžaté Prahy, 299 schodů, inspirovaná Eiffeovou věží v Paříži, otevřená v roce 1891 u příležitosti Zemské jubilejní výstavy.
Foto: Saša Janovský
Tančící dům, turisticky vděčná pražská stavba architektů Vlado Miluniće a Franka O. Gehryho z poloviny devadesátých let.
Socha Jana Žižky
Socha Jana Žižky | Foto: PIS
Pomník Jana Žižky z Trocnova na pražském Vítkově, největší jezdecká socha na světě odlitá z bronzu.
Laterna Magika
Laterna Magika | Foto: Aktuálně.cz
Laterna Magika, vysoce úspěšný experiment uplatnění filmových postupů v divadle.
Foto: Aktuálně.cz
Franz Kafka (1883-1924), rodák z Prahy, celosvětově známý pražský německy píšící spisovatel židovského původu, jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století.
Foto: Aktuálně.cz
Obecní dům, národní kulturní památka, patří k nejvýznamnějším secesním stavbám v Praze, postaven dle projektu architektů Antonína Balšánka a Osvalda Polívky v letech 1905-1912 na místě někdejšího Královského dvora, v němž v letech 1383-1484 sídlili čeští králové.
Foto: Aktuálně.cz
Architektonický kubismus, výjimečný a ve světě ojedinělý stavební sloh. Třebaže vývojově mrtvý a jen jedno desetiletí se uplatňující, přesto originální a turisty obdivovaný, nacházející se jen v Česku. Nejvíce staveb v kubistickém slohu je právě v Praze.
Foto: Aktuálně.cz
Expo Brusel 58. Na světové výstavě v Bruselu se roku 1958 dostalo českému pavilonu výjičných ocenění a obdivu. Slavná stavba od architektů Cubr-Pokorný-Hrubý byla později rozebrána a jako restaurace postavena v Letenských sadech. Tzv. bruselský styl pak byl charakteristický pro design 60. let.
Foto: Aktuálně.cz
Langweilův model Prahy, nejstarší dochovaný model v Čechách. Antonín Langweil vytvořil v letech 1826-1834 vlastními silami papírový model Prahy v měřítku 1:480. Model o rozměrech zhruba 6×3,5 m je vystaven v Muzeu hl. m. Prahy.
Foto: Aktuálně.cz
Václav Hollar (1607-1677), pražský rodák, světově uznávaný ilustrátor a grafik, tvůrce knižních ilustrací, panoramatických městských vedut a grafických listů.
Foto: Aktuálně.cz
Historický kolotoč na Letné, kulturní památka nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě.
Foto: Aktuálně.cz
Zoologická zahrada v Praze-Tróji, nepatří sice mezi nejstarší instituce svého druhu v Evropě (otevřeno v roce 1931), může se ale pochlubit řadou chovatelských úspěchů, velkou oblibou a vysokou turistickou návštěvností.
Foto: Aktuálně.cz
Bambini di Praga, sbor, patřící ke špičkovým tělesům českého sborového umění. Vytříbený kolektiv mladých zpěváků, převážně dívek ve věku 12 až 20 let, byl již hostem mnoha světových pódií a spolupracuje s předními českými orchestry.
Foto: Aktuálně.cz
Kostel Nejsvětějšího srdce Páně v Praze-Vinohradech (Náměstí Jiřího z Poděbrad), moderní monumentální kostel slovinského architekta Josipa Plečnik, vybudovaný na přelomu 20. a 30. let minulého století. Pro svou nezvyklou architekturu je považován za nejvýznamější sakrální stavbu dvacátého století na území Čech.
Foto: Aktuálně.cz
Klementinum, největší stavební celek v Praze po Pražském hradu. První kolej v Praze, kam roku 1556 přišel jezuitský řád. Národní knihovna a jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování.
Foto: Aktuálně.cz
"Sherwood" a přilehlé Wilsonovo nádraží, parčík před hlavní nádražní budovou v Praze, multikulturní centrum, místo, kde se střetávají lidé různých kultur celého světa. Wilsonovo nádraží, významná secesní památka architekta Josefa Fanty. Tedy dvě místa, která v milionech cestujících utváří první obrázek o Praze.
Strahovský stadion
Strahovský stadion | Foto: Aktuálně.cz
Stadion Strahov, nejrozsáhlejší sportovní cvičiště na světě.
Chrám svatého Víta
Chrám svatého Víta | Foto: Aktuálně.cz
Chrám svatého Víta, vitráže v katedrále jedinečným uměleckým dílem, najdeme v něm největší umělecky ztvárněné okno na světě.
Karlova universita
Karlova universita | Foto: Aktuálně.cz
Univerzita Karlova v Praze (Universitas Carolina), jedna z nejstarších evropských univerzit, nejstarší ve střední Evropě (založena 1347).
Foto: Aktuálně.cz
Barrandovské ateliéry a prvorepubliková kinematografie; během krátkého období 1918-1939 byly natočeny stovky celovečerních filmů. Jen v letech 1918-39 celkem přesně 550, pokud připočteme celovečerní filmy z let 1940-49, dostane úctyhodný počet 712 filmů v kratkém období 31 let.
Foto: Aktuálně.cz
Libeňský plynojem, originální technická stavba nad křižovatkou u Palmovky v pražské čtvrti Libeň. Pochází z roku 1932 a od svého vzniku inspirovala mnohé umělce - malíře, fotografy, spisovatele, kteří se ji snaží ve svých dílech zvěčnit.
Televizní vysílač Praha, známý spíše jako Žižkovský vysílač, stojí uprostřed Mahlerových sadů přímo uprostřed hlavního města. Stavba probíhala v letech 1985-1992, Pražané si na ni dlouho zvykali, ale nyní se považuje za další dominantu hlavního města.
 

Právě se děje

před 7 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy