reklama
 
 

Top 40 Prahy

1. 11. 2006 18:00
Česká NEJ - Čím se může chlubit Praha? Podívejte se na přehled 40 unikátů, které jsou podle vás v hlavním městě ty nej... Přírodní památky, umělecká díla, architektonické skvosty, slavná...

Barrandovské skály, národní přírodní památka, pojmenováno dle Joachima Barranda (1799-1883), francouzského paleontologa a inženýra, který se proslavil průzkumem geologických útvarů a zkamenělin (hlavně trilobitů) ve středních Čechách.
Müllerova vila, luxusní vila na pražské Ořechovce od světoznámého architekta Adolfa Loose. Stavba z přelomu let 1929 a 1930 patří mezi šest nejznámějších světových vilových objektů 20. století. Více čtěte ZDE
Vyšehrad, přemyslovské hradiště z 10. století, do roku 1140 panovnickým sídlem a centrem státu. Románský chrám sv. Petra a Pavla, románská rotunda sv. Martina, Vyšehradský hřbitov a národní pohřebiště Slavín, kde jsou pohřbeny nejvýznamnější osobnosti české kultury. Více čtěte ZDE
Staronová synagoga v Praze, jedna z nejstarších synagog v Evropě, která se stále používá k náboženským obřadům a zároveň nejstarší stavba Josefova.
Divoká Šárka, romantická oblast v Praze-Dejvicích, domov různých druhů flóry a fauny, první pražská lokalita, která se stala chráněným přírodním útvarem (od roku 1964).
Karlův most, založen v roce 1357, dostavěn 1402 stavitelem P. Parléřem. Je jedním z nejstarších mostů ve střední Evropě. Vyzdoben je 30 barokními sochami.
České korunovační klenoty, po Pražském hradě národní kulturní památka číslo dvě. V něm jsou také uloženy a jen v něm mohu být vystavovány. A to pouze při výjimečných příležitostech, jak rozhodl již Karel IV., pro jehož korunovaci byly zhotoveny.
Hradčany, Pražský hrad, podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad největším hradem na světě.
Osada Baba v Praze, vzorová kolonie rodinných domů, sehrála velmi podstatnou roli ve vývoji moderní architektury.
Staroměstský orloj v Praze, jeden z nejznámějších orlojů na světě, zkonstruovaný roku 1410.
Kanalizační systém staré Prahy (část pod Staroměstskou radnicí, Ekotechnické muzeum), kanalizační soustava letos oslavila 100 let.
Betlémská kaple, z roku 1391, v letech 1402-1412 zde kázal Mistr Jan Hus.
Břevnovský klášter, první mužský klášter v Čechách, založen Boleslavem II. a sv. Vojtěchem 14. 1. 993.
Národní divadlo v Praze, nejznámější divadlo v České republice. Novorenesanční budova od J. Zítka je významná jak z hlediska obecně národně-kulturního, historického, tak i z hlediska architektonického.
Starý židovský hřbitov z 1. poloviny 15. stol., celkem 20.000 náhrobků.
Legenda o golemovi, golem coby symbol židovské kultury.
Pražské Jezulátko, ve světě nejuctívanější křesťanská památka na českém území.
Petřínská rozhledna, jedna z nejznámějších věží stověžaté Prahy, 299 schodů, inspirovaná Eiffeovou věží v Paříži, otevřená v roce 1891 u příležitosti Zemské jubilejní výstavy.
Tančící dům, turisticky vděčná pražská stavba architektů Vlado Miluniće a Franka O. Gehryho z poloviny devadesátých let.
Pomník Jana Žižky z Trocnova na pražském Vítkově, největší jezdecká socha na světě odlitá z bronzu.
Laterna Magika, vysoce úspěšný experiment uplatnění filmových postupů v divadle.
Franz Kafka (1883-1924), rodák z Prahy, celosvětově známý pražský německy píšící spisovatel židovského původu, jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století.
Obecní dům, národní kulturní památka, patří k nejvýznamnějším secesním stavbám v Praze, postaven dle projektu architektů Antonína Balšánka a Osvalda Polívky v letech 1905-1912 na místě někdejšího Královského dvora, v němž v letech 1383-1484 sídlili čeští králové.
Architektonický kubismus, výjimečný a ve světě ojedinělý stavební sloh. Třebaže vývojově mrtvý a jen jedno desetiletí se uplatňující, přesto originální a turisty obdivovaný, nacházející se jen v Česku. Nejvíce staveb v kubistickém slohu je právě v Praze.
Expo Brusel 58. Na světové výstavě v Bruselu se roku 1958 dostalo českému pavilonu výjičných ocenění a obdivu. Slavná stavba od architektů Cubr-Pokorný-Hrubý byla později rozebrána a jako restaurace postavena v Letenských sadech. Tzv. bruselský styl pak byl charakteristický pro design 60. let.
Langweilův model Prahy, nejstarší dochovaný model v Čechách. Antonín Langweil vytvořil v letech 1826-1834 vlastními silami papírový model Prahy v měřítku 1:480. Model o rozměrech zhruba 6×3,5 m je vystaven v Muzeu hl. m. Prahy.
Václav Hollar (1607-1677), pražský rodák, světově uznávaný ilustrátor a grafik, tvůrce knižních ilustrací, panoramatických městských vedut a grafických listů.
Historický kolotoč na Letné, kulturní památka nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě.
Zoologická zahrada v Praze-Tróji, nepatří sice mezi nejstarší instituce svého druhu v Evropě (otevřeno v roce 1931), může se ale pochlubit řadou chovatelských úspěchů, velkou oblibou a vysokou turistickou návštěvností.
Bambini di Praga, sbor, patřící ke špičkovým tělesům českého sborového umění. Vytříbený kolektiv mladých zpěváků, převážně dívek ve věku 12 až 20 let, byl již hostem mnoha světových pódií a spolupracuje s předními českými orchestry.
Kostel Nejsvětějšího srdce Páně v Praze-Vinohradech (Náměstí Jiřího z Poděbrad), moderní monumentální kostel slovinského architekta Josipa Plečnik, vybudovaný na přelomu 20. a 30. let minulého století. Pro svou nezvyklou architekturu je považován za nejvýznamější sakrální stavbu dvacátého století na území Čech.
Klementinum, největší stavební celek v Praze po Pražském hradu. První kolej v Praze, kam roku 1556 přišel jezuitský řád. Národní knihovna a jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování.
"Sherwood" a přilehlé Wilsonovo nádraží, parčík před hlavní nádražní budovou v Praze, multikulturní centrum, místo, kde se střetávají lidé různých kultur celého světa. Wilsonovo nádraží, významná secesní památka architekta Josefa Fanty. Tedy dvě místa, která v milionech cestujících utváří první obrázek o Praze.
Stadion Strahov, nejrozsáhlejší sportovní cvičiště na světě.
Chrám svatého Víta, vitráže v katedrále jedinečným uměleckým dílem, najdeme v něm největší umělecky ztvárněné okno na světě.
Univerzita Karlova v Praze (Universitas Carolina), jedna z nejstarších evropských univerzit, nejstarší ve střední Evropě (založena 1347).
Barrandovské ateliéry a prvorepubliková kinematografie; během krátkého období 1918-1939 byly natočeny stovky celovečerních filmů. Jen v letech 1918-39 celkem přesně 550, pokud připočteme celovečerní filmy z let 1940-49, dostane úctyhodný počet 712 filmů v kratkém období 31 let.
Libeňský plynojem, originální technická stavba nad křižovatkou u Palmovky v pražské čtvrti Libeň. Pochází z roku 1932 a od svého vzniku inspirovala mnohé umělce - malíře, fotografy, spisovatele, kteří se ji snaží ve svých dílech zvěčnit.
Televizní vysílač Praha, známý spíše jako Žižkovský vysílač, stojí uprostřed Mahlerových sadů přímo uprostřed hlavního města. Stavba probíhala v letech 1985-1992, Pražané si na ni dlouho zvykali, ale nyní se považuje za další dominantu hlavního města.

autor: abb | 1. 11. 2006 18:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama