Ivan Kytka | Názory
9. 3. 2007 13:18

Topolánkovy řeči doma a v Bruselu

Premiér Topolánek se v soukromí netají svým nevalným míněním, hraničícím s opovržením vůči Smlouvě o ústavě pro Evropu.

V záři bruselských reflektorů a po boku předsedy Evropské komise Jose Manuela Barossa však jeho euroskeptické instinkty a přesvědčení  tají, jak ledovce zjara.

Česká republika nebude podle Topolánkova vyjádření z Bruselu  stát Evropské ústavě v žádném případě v cestě.

Co na tom, že čeští voliči mohou být jiného mínění  -  tedy pokud bude mít koaliční kabinet vůbec odvahu předložit dokument zredigovaný příštím francouzským prezidentem české veřejnosti k referendu. Jinými slovy pokud se na ni český premiér neobrátí se vztyčeným prostředníkem.

Globálně "rozdílné světy"

S podobnou lehkostí se v Bruselu vytrácejí Topolánkovy soukromé i veřejné pochyby o změnách globálního klimatu.

Stačí, aby se ocitl na stejném bruselském pódiu s vůdcem britských konzervativců Davidem Cameronem a ochrana před emisemi skleníkových plynů nabude v Cameronově přítomnosti na nečekané naléhavosti. Konzervativní část Evropy se musí podle Mirka Topolánka zabývat tématem dříve, než ho uzurpují evropští socialisté a začnou v boji s emisemi plýtvat penězi daňových poplatníků.

Oba Topolánkovy postoje vůči Evropské ústavě i změnám globálního klimatu neušly pozornosti britských komentátorů i politiků. Bruselský zpravodaj listu Financial Times konstatoval, že britské konzervativce a českou ODS, kteří počátkem týdne inaugurovali v Bruselu společně Hnutí za reformu Eropy (to má být zárodkem budoucí politické frakce v Evropském parlamentu), dělí zcela rozdílné světy.

Premiér Tony Blair komentoval bruselskou iniciativu (zbavíme-li jeho slova diplomatických niancí) tak, že s českou ODS to britská opozice při reformě Evropské unie daleko nedotáhne. Klíčové změny totiž nelze podle britského premiéra prosadit bez  Francouzů a bez Němců.  Po účasti na čtyřech desítkách evropských summitů patrně ví, o čem mluví.

Návrat ke kořenům Visegrádské čtyřky?

V evropském kontextu jsou však možná zajímavější Topolánkovy výroky na domácí půdě než slovní ekvibristika v Bruselu. V posledním rozhovoru pro Hospodářské noviny se český premiér vyslovil pro obnovu spolupráce v rámci Visegrádské čtyřky.

Topolánkův předchůdce v čele ODS Václav Klaus proslul svou rezervovaností, ne-li přímo skepsí vůči bližším, především jakkoliv institucionalizovaným  "zvláštním vztahům" mezi Prahou, Varšavou, Bratislavou a Budapeští.

Teď jako by se česká pravice ve vládních křeslech učila hledat a nalézat v evropském prostředí spojence a uzavírat koalice. Samozřejmě, pokud nejde v případě obnovené vstřícnosti vůči Visegrádu jen o další Topolánkův evropský flip-flop.

[email protected]

 

Právě se děje

před 14 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy