Jan Lipold Jan Lipold | Názory
15. 10. 2016 19:00

Volební předpověď Aktuálně.cz vyšla 23krát z 27 obvodů

Očekávali jsme porážku Zdeňka Škromacha i úspěch KDU-ČSL, naopak netipovali jsme prohru ministra Jana Mládka.
Foto: Jiří Kropáček

Volební předpověď Aktuálně.cz, kterou jsme zveřejnili před druhým kolem voleb ve středu 12. října, se znovu ukázala jako poměrně přesná. Správně jsme tipovali vítěze ve 23 z 27 obvodů. Před dvěma lety jsme výsledek druhého kola senátních voleb dobře předpověděli 24krát.

Stejně jako v roce 2014, i letos jsme v 16 volebních obvodech správně určili nejen vítěze, ale také to, jestli jeho vítězství bude těsné (do rozdílu 55:45 procentům), nebo jasné.

Jak se předpověď shodovala nebo rozcházela se skutečností, si můžete ověřit po rozkliknutí přiložené tabulky.

Správně jsme vyhodnotili, že nejúspěšnější stranou voleb bude KDU-ČSL, kandidáti s její podporou uspěli v devíti z 27 obvodů. Potvrdilo se také naše očekávání, že republiková mapa výsledků bude velmi pestrá.

Podle našeho očekávání neuspěl místopředseda horní komory Zdeněk Škromach (ČSSD) v obvodu Hodonín, exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) v Praze 11 nebo žokej Josef Váňa (ANO) v Karlových Varech. Naopak, poměrně výrazně jsme se zmýlili v případě ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD), jehož těsné vítězství v obvodu Tábor jsme tipovali, a on jasně prohrál s kandidátem ANO Jaroslavem Větrovským. Nečekali jsme také jasné vítězství Tomáše Czernina (TOP 09 + STAN) v obvodu Jičín. Těsnou porážku utrpěli „favorité“ z naší předpovědi Milan Brázdil (ANO) a Liana Janáčková (Nezávislí) v Olomouci, respektive v Ostravě.

Správně jsme předpověděli výsledky druhého kola ve všech pražských a brněnských obvodech. Přesně jsme tipovali také všech deset senátorů, kteří svůj mandát obhájili.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Na Praze 6 havarovala v pondělí ráno cisterna na cement, převrátila se v ulici Do Horoměřic

 V Praze 6 havarovala dnes ráno cisterna na cement, převrátila se v ulici Do Horoměřic. Unikající provozní kapaliny hasiči zajistili, cement se nevysypal, řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. V době zásahu hasičů a vyšetřování nehody byl provoz v místě řízen kyvadlově. Řidič utrpěl lehčí pohmožděniny, záchranáři ho převezli do nemocnice, řekla mluvčí záchranné služby Jana Poštová.

Nehoda se stala kolem 7:00. "Podle informací z místa se měl řidič kamionu vyhýbat protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici, která se sesunula, a spadl do pole. Cisterna se obrátila na střechu," popsal nehodu policejní mluvčí Jan Rybanský. Vyproštění a přečerpání nákladu nyní zajistí firma, které cisterna patří, dodal.

Třiatřicetiletý řidič měl lehké pohmožděniny, byl převezen do vojenské nemocnice, doplnila mluvčí záchranářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy