Daniel Anýž Daniel Anýž | Názory
27. 9. 2019 11:15

Je cosi silně shnilého v Trumpově Bílém domě

Piruety a kličky, které předvádí Donald Trump? Tak se člověk, který nemá co tajit, nechová. Trumpovi teče do bot.
Odvolejte ho! Záběr z demonstrace před Bílým domem. Washington, 24. září 2019.
Odvolejte ho! Záběr z demonstrace před Bílým domem. Washington, 24. září 2019. | Foto: ČTK

V Praze poslanci včera diskutovali ústavní žalobu na Miloše Zemana, ve Spojených státech jsme začali sledovat historii v přímém přenosu už v úterý. Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová oznámila, že její strana oficiálně spouští proces impeachmentu, tedy možného odvolání Donalda Trumpa z funkce.

Foto: Aktuálně.cz

V Praze na Malé Straně skvadra hnutí ANO s přidruženými nosiči vody žalobu smetla se stolu, protože jejich voličům se Miloš z Hradu líbí. A ani republikáni ve Washingtonu svého prezidenta jen tak nevydají, protože jejich voliči svého Donalda v Bílém domě milují.

Američtí demokraté míní, že mají silný "case". Trump podle nich porušil ústavu, když měl letos v létě po Kyjevu - a v telefonickém rozhovoru letos 25. července osobně i po ukrajinském prezidentovi Volodymyru Zelenském - požadovat, aby mu pomohli sehnat "kompro" na Joe Bidena, takto nejvážnějšího demokratického kandidáta na prezidenta do voleb 2020.

Práh slušnosti zavěšený proklatě nízko

Demokraté navíc upozorňují, že Trump zároveň letos v létě zastavil vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě bezmála 400 milionů dolarů, kterou už předtím schválil Kongres. Shrnuto podle demokratů: Trump chtěl po cizí zemi, aby mu pomohla zdiskreditovat jeho možného soupeře do voleb 2020, ještě přitom vydíral jejího prezidenta, a Bílý dům se navíc teď snažil vše zatlouct.

Včera zveřejněná stížnost dosud nejmenovaného zdroje z amerických tajných služeb, prvotního "whistleblowera", který celou kauzu před pár týdny odpálil, výše zmíněná obvinění do značné míry podporuje.

Jenže práh přijatelnosti, co vše si může dovolit jejich prezident, je u Trumpových voličů nastaven tak vysoko, či spíše nízko, že s jejich názorem, podle něhož jde po "ruské kauze" nyní jen o další "hon na čarodějnice", to nehne ani o milimetr. A už také zatím neznámého "whistleblowera" označili za agenta demokratů.

A pokud nezačnou pochybovat Trumpovi voliči, nebudou žádný problém vidět ani republikánští politici, prezident se nebude muset odvolání z funkce bát. Impeachment, jakkoli v něm jde také o ústavní žalobu, ke které obviňující strana shromažďuje důkazy, je totiž především politickým procesem.

Iniciuje jej sněmovna, kde ke schválení stačí prostá většina hlasů, kterou v tuto chvíli drží demokraté. V Senátu, který pak musí impeachment potvrdit, ale už je potřeba dvoutřetinová většina, 67 hlasů ze 100.

Burger bez masa

V roce 1974 byla pozice Richarda Nixona v aféře Watergate mezi veřejností neudržitelná, na jeho selhání mohli republikánští politici už jen doplácet, a tak prezidenta hodili přes palubu. Nixon raději rezignoval ještě před tím, než by byl odvolán, protože v Senátu by pro impeachment zvedli ruku právě i republikáni.

U Billa Clintona na začátku roku 1999 to bylo úplně jinak. Obecná veřejnost, a tím méně demokratičtí voliči, nepovažovali jeho provinění (nemanželský sex v Bílém domě, respektive to, že lhal pod přísahou), které proti němu vznesli republikáni, za tak závažné, aby kvůli tomu měl s hanbou odejít z Bílého domu.

A tak ani demokratičtí politici žádné porušení zákona neshledali -  pro "vinen" nehlasoval ani jeden z jejich 45 senátorů, Clinton zůstal v úřadě další rok až do řádného konce svého prezidentství.

Současný "proces" s Trumpem má v tuto chvíli mnohem blíže ke Clintonově situaci, než že by se pod ním třásla půda jako pod Nixonem. Postoj Trumpových voličů, jemu nakloněných komentátorů a vesměs i republikánů v Kongresu, za všechny ve středu artikuloval vlivný republikánský senátor Lindsey Graham.

"Kvůli tomuhle impeachment? Je to burger bez masa," vysmál se Graham demokratům. Podle něho na Trumpa vůbec nic nemají.

Možná, ale jen jedna věcná námitka za všechny: Jak to tedy bylo s tou zastavenou vojenskou pomocí pro Ukrajinu? Před několika týdny, na konci srpna, se ještě sám Graham dotazoval, co se děje, kde pomoc vázne, proč Bílý dům posílá Ukrajině tak "matoucí signál".

S čím měl Trump problém?

Což byl logický dotaz, pomoc pro Ukrajinu byla schválena už loni, v rámci rozpočtu na rok 2019. Letos v polovině května poslalo ministerstvo obrany do Kongresu potvrzení, že může být poskytnuta. Následně ministerstvo na své stránce oznámilo, že poskytnuta skutečně bude.

O měsíc později, a zároveň jen týden před tím, než si Trump telefonoval s ukrajinským prezidentem, ale Bílý dům ministerstvu nařídil, ať vojenskou pomoc na Ukrajinu zatím neposílá. Důvod? Prezident s tím měl blíže nespecifikované "concerns", problémy, jak tehdy informoval Bílý dům.

Když na začátku tohoto týdne celá věc vybuchla, pokusil se prezident své "concerns" vysvětlit. "Proč byste dávali peníze zemi, která je zkorumpovaná," řekl Trump v pondělí, že Bílý dům měl pochyby o tom, aby se americká pomoc na Ukrajině nezašantročila.

"Mou výhradou vždy bylo, a příště to pozdržím znovu, když Evropa a ostatní země nebudou Ukrajině také přispívat," opravil se ale Trump v úterý, že tím prý tlačil na spojence. Aby už ve středu bylo vše znovu jinak. "Je velmi důležité mluvit o korupci, v tom buďme upřímní," vrátil se Trump ke své korupční verzi.

V sázce je Amerika

Ano, buďme upřímní, na impeachment to asi věcně a důkazně zatím není. A už vůbec ne politicky, tím spíše ne, že sami demokraté mají co vysvětlovat. Když Joeu Bidenovi přišlo v pořádku, aby jeho syn Hunter seděl ve vedení největší ukrajinské plynárenské společnosti ve stejné době, kdy se on v letech 2014 až 2016 jako americký viceprezident pokoušel na Ukrajině řešit politickou a vojenskou krizi, nemůže se teď zas tak moc divit, že je americká veřejnost k překračování norem o dost otupělejší, než bývalo zvykem.

Ale buďme ještě jednou upřímní: Donald Trump předvádí piruety a kličky, jaké nedělá člověk, který nemá co tajit. Evidentně mu teče do bot. "Stůjte při sobě a tvrdě bojujte, republikáni. V sázce je naše zem!," vyzval včera svoji stranu na Twitteru.

Má pravdu, jde o Ameriku. Ale hezká podívaná to vůbec není. Trump žádné bažiny ve Washington nevysušil, naopak se čvachtá těmi, které sám napustil. Impeachment z nich demokraté asi nevyloví. Ale je hodně shnilého v Trumpově Bílém domě.

Nejlepší odpovědí na útoky proti médiím je zaměstnat víc investigativních novinářů, tvrdí Mark Thompson. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy