Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
20. 1. 2014 17:15

Češi pasou po německých dotacích na mořskou elektřinu

Zprávy o páté: S Němci jsme si blíž, než si myslíte. Viz třeba vášeň pro turbotituly
Kulturní souvislosti.
Kulturní souvislosti. | Foto: Reuters

Zlí jazykové někdy tvrdí, že Česká republika je v podstatě jen sedmnáctou spolkovou zemí Německa. Myslí tím samozřejmě pouze ekonomiku. Ten její motor, co šlape za kopečky na západě a v rámci možností pohání i naši prosperitu. Nic jiného!

Ve skutečnosti máme s Němci společného mnohem víc než jen export-import a jiné eko. Například v pondělí se stačilo podívat do zpráv - a nemusíte ani číst mezi řádky, abyste objevili, řekněme, významné kulturní souvislosti.

1. Evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger (člen CDU) vybídl státy Evropské unie, aby k výrobě elektřiny více využívaly moře. Například využitím odlivu a přílivu, vln, či rozdílů v teplotě vody. Soukromí investoři, samozřejmě s podporou Evropské unie, jsou vítáni.

No jistě, moře!

Inspirace úspěšným pojetím českých solárních dotací je očividná. Jenže zatímco sluníčko je nespolehlivé, takže musíte panely přisvěcovat reflektorem, vodní živel vám nikdo nevezme. Když moře přivezl do Čech Cimrman, proč by to sto let po něm nezopakovali naši zkušení solární baroni. Nejen v ČEZu zbystřili sluch. To známe. Příliv investic!

2. Vášeň pro používání akademických turbotitulů je společná oběma národům. Bylo jen otázkou času, kdy se propojí do nějaké pěkné přeshraniční kauzy na nejvyšší úrovni.

Generální tajemník bavorské CSU Andreas Scheuer byl vystudován na Univerzitě Karlově. Jednak za „malý" doktorát, ze kterého on sám doma udělal velký. Jednak za rigorózní práci, kterou německý ombudsman pro vědu (toho u nás zatím nemáme) označil za plagiát.

Ačkoli má Plzeň přímo po cestě, bavorský politik se za doktorátem trmácel až do Prahy, avšak tento průhledný trik byl po zásluze demaskován. Sice po deseti letech, ale přece.

3. Automobilismus je v Německu cosi jako státem neregistrované náboženství, takže aféra autoklubu ADAC budí podstatně větší pozornost, než kdyby se u nás přihodila českému motoristickému svazu.

Šéf autoklubu Michael Ramstetter se přiznal, že falšoval počty hlasů v anketě o auto roku - směrem vzhůru, pochopitelně. U nás se pravděpodobně manipuluje jen se zlatým slavíkem.

Z tzv. prestižních institucí v poslední době podváděla Hospodářská komora, respektive to na ni prasklo - to ovšem veřejnost nevzruší ani z tisíciny tak jako zfixlované hlasování o nejoblíbenější vozidlo či pěvce. Stejně tak u nás jako za kopečky.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Vrtulník, při jehož nehodě v USA zemřel Petr Kellner a další lidé, před pádem pomalu manévroval těsně nad vrcholem hřebene, uvedli vyšetřovatelé

Vrtulník, při jehož nehodě na Aljašce zemřel na konci března většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner a další čtyři lidé, před pádem po několik minut pomalu manévroval těsně nad vrcholem horského hřebene. Vyplývá to z úterý zveřejněné předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy