reklama
 
 

Politikář: Brněnští separatisté čelí sankcím Prahy a naopak

15. 8. 2014 16:00
Hledá se Vladimír Remek a lidový prezident/ka.

Politikář je pravidelná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři. Napočítali jsme, že je to 211 dní, co k Putinovi s řádem Hrdiny Sovětského svazu na klopě napochodoval Vladimír Remek. Vzpomněli jsme si na něj čirou náhodou – protože jinak o něm od té doby slyšet není a netušíme, co dělá a co si myslí například o záboru Krymu, sestřelení MH17, válce v Donbasu, sankcích na dovoz ovoce a zeleniny nebo aktuálních otázkách naší energetické bezpečnosti. Prostě: ticho.

Diplomat samozřejmě není žádný online komentátor a nemá v popisu práce dávat obden interview a tiskové konference. Ale vzhledem k tomu, jak rapidně – nesmírně – se od ledna změnila situace, docela bychom nějaké to okno do velvyslancovy duše, nebo alespoň zprávu o jeho počínání, uvítali. V novinách přece psali něco v tom smyslu, že tu máme největší konflikt od dob studené války. Takže, Vaše excelence: připjal byste si tu Zlatou hvězdu i teď, stejně jako tehdy a jako tehdy?

* * * Domácí prezidentské volby odstartovala táborová hra prezidentských kandidátů, postavená na štafetě „když do toho půjde tenhle, tak to tamten musí taky“. Po předávce Škromach – Halík – Klaus bohužel upustil kolík Miroslav Šlouf, který prohlásil, že do toho nepůjde. Ale takhle se to přece nehraje, kazí zábavu!

Víme, nebo lépe řečeno chceme věřit, že to Zdeněk Škromach nemyslí úplně vážně – ale spojení „lidový prezident“ nám zní libě asi jako „lidová demokracie“. Když už, byla by dobrou lidovou prezidentkou Barbora Špotáková, jenže kvůli věku může kandidovat až v roce 2022. Navíc, jak jste asi správně pochopili, ta bojovka je jenom pro chlapy.

* * * Kdoví, jak to s tím prezidentem nakonec bude. Jihomoravští separatisté se rozhodli odtrhnout Grand Prix od zbytku republiky, a to je teprve začátek. Jak oznámil předák povstalců Michal Hašek, „nám v Brně to připadá, že kdyby ta akce byla v Praze, tak je to vyřízené za pět minut“, a „když se nedohodli v Praze, tak jsme to udělali v Brně“. Rozhodná odpověď na sebe nenechala čekat: Třicet rychlíků z Prahy na Moravu v sobotu nevyjede. Od půlnoci na neděli platí zákaz dovozu švestek. Správné sankce musí bolet obě strany.  

* * * Strana práv občanů sice škrtla Zemanovce z názvu, ale vytříbený smysl pro aroganci jí zůstal. Nový předseda Jan Veleba veřejně vybídl ministra zahraničí Zaorálka, aby se „zdržel neprofesionálních komentářů vůči ruským sankcím a českým zemědělcům“. Shut up, minister!

Podle profíka Veleby je Zaorálek „člověk, který nikdy nežil ve skutečně reálném životě“ a o následcích sankcí nic neví. Názory na to, co je to „skutečně reálný život“, se asi budou různit, ale je jasné, že senátor Veleba ho vždycky dýchal plnými doušky, například za komunistů jako ředitel státního statku.

* * * Coming out: Mladí sociální demokraté v předvečer pražského povstání proti homofobii oznámili, že jsou oranžovou barvou na duze. Hezký víkend, milí čtenáři.

autor: Jan Lipold | 15. 8. 2014 16:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama