Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
16. 1. 2015 16:10

Politikář: Jestli stojí o důvěru, měl by jít do kavárny

Naše tipy: Café na půl cesty, Café Martin, kavárna Vesmírna, Garden Café Taussig a další.
Café Zeman.
Café Zeman. | Foto: ZemanNaHrad.cz

Politikář je občasná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři. Když průzkumy nedávno ukázaly rapidní pokles důvěry v prezidenta republiky, jeho lidé říkali, že by s tím chtěl něco dělat, například zamyslet se nad komunikační strategií, přesně vysvětlovat, proč dělá to či ono, nebo ještě víc mluvit s lidmi. K pokusu při nedávné návštěvě Pardubického kraje zjevně došlo - ale že by prezidentská úvaha na téma soužití handicapovaných a zdravých dětí výše zmíněnému účelu posloužila, o tom silně pochybujeme.

Abychom předešli nedorozuměním a tradičním námitkám o „vytržení z kontextu“, připojujeme odkaz na slova Miloše Zemanaplném znění. Pro vážné zájemce, protože toho kontextu je tam na náš vkus až moc. Není pravda, že „to tak nemyslel“. Nebo vlastně je to pravda: myslel to ještě hůř.

Jádro problému je laskavým čtenářům asi známé, proto tu zmiňme dva jiné, vedlejší úkazy, o kterých se tolik nehovoří. Zaprvé, mimořádně nevkusný příměr rychlost kolony je určena rychlostí nejpomalejšího vozidla. Děti, bytosti, navíc zdravotně postižené, hlava státu přirovnává k automobilům a jejich život k dopravní zácpě.

A za druhé, Zemanovu obsesi „pražskou kavárnou“, kterou, jakkoli by se to mohlo zdát nemožné, dokázal vpašovat i do pojednání na téma handicapovaných dětí: Hrozně miluju multikulturalismus, já si myslím, že si to vymysleli blázniví intelektuálové z pražské kavárny, kteří nikdy nebyli ve škole, a když, tak do ní nakoukli na půl hodiny a ještě se jim předváděla Potěmkinova vesnice.

Ani prezidentovi rozhodně neupíráme právo hovořit víc, než je třeba, a v nadsázce, vždyť sami tuhle svobodu rádi využíváme. (Ale my nejsme ústavní činitelé, ani nás neměří průzkumy veřejného mínění.) Nějaký bláznivý intelektuál nás nerozhodí. Nás ne: ale co ti, jak se nám tu naznačuje, příslušníci různých kultur? Kultury zdravých a kultury nemocných? Slovo multikulturalismus se tu roubuje na soužití zdravých a postižených dětí. A autor výroku si zároveň o to slovo otírá podrážky. To je nechutné.

Imagemakeři a PR poradci, kteří by si chtěli zasloužit svou mzdu, by východisko našli. Aby ukázal, že zdraví i handicapovaní jsou pro něj jedna jediná, a žádné dvě různé kultury, a že není nepřítelem rozmanitosti, navštívil by prezident jednu z takzvaných tréninkových kaváren, které zaměstnávají lidi s různým postižením. Smyslem toho je jejich začleňování do „většinové“ společnosti. Ale i to, aby zdraví lidé nebrali nemocné nebo handicapované jako nějakou anomálii. Kromě toho si tu samozřejmě můžete dát něco dobrého a posedět s přáteli.

V Praze je podobných podniků několik, jmenují se třeba Café na půl cesty, Café Martin, Kavárna Vesmírna, Garden Café Taussig a podobně. Ano, jsou to pražské kavárny.

Kdyby se prezident v nějaké takové objevil, vnímavý volič by to možná pochopil i jako vtipné, elegantní gesto. Neřkuli ocenil jako ruku podanou ke smíru.

Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy