Jan Lipold Jan Lipold | Zprávy o páté
30. 5. 2014 16:30

Politikář: Kalousek propadl kultu voodoo, nemohl jinak

Hašek versus Jágr. Kampaň před druhým kolem prezidentských voleb 2018 začala dřív, než se čekalo.
Kalousek před vyšetřovací komisí: "Já neházel." Přesto mu budou šipky vráceny až na konci volebního období. Obraz hlavy státu si naopak musí nechat.
Kalousek před vyšetřovací komisí: "Já neházel." Přesto mu budou šipky vráceny až na konci volebního období. Obraz hlavy státu si naopak musí nechat. | Foto: Aktuálně.cz

Politikář je pravidelná páteční rubrika, ve které účtujeme s politiky a politikou.

Politikář - Dobrý den, milí čtenáři. Zde jsou výpisky z uplynulého propršeného týdne. Však to znáte: Svatba, pohřeb, pohřeb, svatba, pohřeb, pohřeb.

* * * O orgie demokracie zvané volby projevilo zájem rekordních 18 procent obyvatelstva. Teď se těšíme, až Radek John rozdá plat europoslance, jak slíbil na plakátech (o tom, jestli to bude zrovna jeho plat, nic neříkal). A když ne, zažalujeme ho pro podvod.

* * * Tomio Okamura si podle iDnes.cz v úterý posypal hlavu kvůli nevhodně zvolenému tématu boje proti přílivu nepřizpůsobivých imigrantů. Aby nedošlo k omylu: lítost kajícníkova nespočívala v omluvě za rasistický a obšlehnutý plakát s černou ovcí, nýbrž v poznání, že "to bude aktuální až v příštích letech, ale to už bude pozdě". Okamura prostě předběhl dobu, že jsme ho nevolili, je naše chyba a následky si máme přičíst sami. Hustá sebereflexe.

* * * Mezitím vyšlo najevo, jak Miroslav Kalousek naložil s obscénním obrazem Miloše Zemana, který mu hlava státu udělila k narozeninám. Plátno postavil na skříň v poslaneckém klubu TOP 09 & Starostové a položil před něj šest šipek. Popřel ale, že by portrét sloužil jako terč: „Ten obraz je natolik tvrdý, že by se do něj ani žádná šipka nedala zapíchnout."

Ad hoc ustavená poslanecká komise přesto rozjela vyšetřování. Na první zasedání si pozvala Kalouska a soudního znalce v oboru voodoo. Kromě toho hodlá zároveň zjistit, kdo házel houbou, vyryl do lavice prvního vicepremiéra kosočtverec a ucpal pisoár v prvním patře křídou.

* * * Dominik Hašek se obul do Jaromíra Jágra. Kampaň před druhým kolem prezidentských voleb 2018 začala dřív, než se čekalo. Zatím probíhá v rukavičkách, ale divili bychom se, kdyby číslo 68 v superdebatě nevytáhlo, proč jeho soupeř nosil ausgerechnet číslo 39. A to rozhodne. Téma vyrovnání se s minulostí bude klíčové i tentokrát.

* * * Senátor Vladimír Dryml (ex-KSČ, ex-ČSSD, ex-SPOZ, aktuálně kandidát strany České Suverenita) se rozhodl rozmazávat pokutu, kterou od imunitního výboru dostal za to, že jako ředitel vrchlabské nemocnice pravil k jemenskému lékaři z královéhradecké záchranky: "Vrať se, odkud jsi přišel".

Prý nic rasistického, normální výměna názorů, odvolal se Dryml. Neúspěšně. Na podzim mu končí mandát v parlamentu, takže když nic jiného, do další politické kariéry má alespoň kvalitní motto.

* * * Radnice Prahy 1, pod kterou spadají i malebné starobylé uličky poseté vulgárními obchody s předraženým suvenýrním hnusem, se rozhodla přitvrdit ve svém boji proti pouličním umělcům. Správně, před volbami je potřeba vyladit priority a vyhmátnout, co občanům opravdu vadí.

* * * Už i za kanálem konečně přišli na to, co dávno před lety věděl Vladimír Špidla: zdroje tu jsou. A rozhodli se započítávat do britské ekonomiky i prostituci a prodej drog, čímž plánují zvýšit HDP o deset miliard liber. Jenom? Na to u nás stačí Václavák. Hezký víkend, milí čtenáři.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy